Yolcu360 Blog
Araç Kiralama > Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Gurme Rehberi - Nerede ne yenir? > Muğla’da ne yenir? / Ege ve Akdeniz mutfağının kucaklaştığı diyarın lezzetleri

Muğla’da ne yenir? / Ege ve Akdeniz mutfağının kucaklaştığı diyarın lezzetleri

Muğla’da ne yenir sorusunun cevabını arayanların beklentisi her zaman yüksek olmuştur. Nasıl olmasın ki? Ege ve Akdeniz’in birleştiği Muğla’nın sahillerinde öyle güzel lezzetler var ki hepsini tek bir yazıda toparlamak mümkün değil.

Güney Ege’nin en güzel şehirlerinden, her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği güzel şehir Muğla lezzet bakımından da önemli bir şehir. Muğla mutfağının temeli ot ve balığa dayanır. Geniş yemek yelpazesine sahip Muğla’da mezelerde önemli bir yere sahiptir. Muğla’da ne yenir dediğinizde bir çok lezzetle karşılaşabilirsiniz. Özellikle sadece bahar aylarında tadabileceğiniz bir çok ot mezesi vardır.

Muğla’da ne yenir sorusunun yanıtını size sunacak olan mekanlara ulaşmanız ise oldukça kolay. Muğla’da iki adet havalimanı bulunuyor ve Yolcu360 her iki noktadan da araç kiralayabileceğiniz cazip teklifler sunuyor. Dilerseniz Muğla Dalaman Havalimanı araç kiralama seçeneklerini, dilerseniz Muğla Bodrum Havalimanı araç kiralama seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

 

Muğla’da ne yenir ?

 • Keşkek: Keşkeğin en güzel merkezi bana göre önce Muğla sonra Amasya’dır. Sabah sofralarının vazgeçilmezi olan keşkek günümüzde köylerde hala tüketilmekte. Muğla’da eğer bir düğüne denk gelirseniz bilin ki o düğünde kazanlarda keşkek kaynıyordur.
 • Çökertme kebabı: Muğla’nın meşhur kebabıdır. İnce patateslerin üstüne yoğurt ve etle servis edilen çökertme kebabı benim en sevdiğimden, deneyiniz.
 • Bazlama tost: Tostu çok severim, ama bazlama tostla tanışınca onu daha da çok sevdim. Hele de çökelek peynirli tost var ya candır can.
 • Ebegümeci: Yöresel bir ottan yapılan harika bir mezedir, Muğla’da mevsiminde sofralardan eksik olmayan bir lezzettir. Zamanına denk gelirseniz tadına bir bakın, eminim seveceksiniz.

 • Muğla köftesi: Tekirdağ, İnegöl, Akçaabat köftesi kadar güzel ve lezzetlidir. Çoğu yerde mekan harici sokaklarda ekmek arası tercih ettiğim el yapımı köfteye bayılırım.
 • Tilkişen kavurması: Yine yöresel bir mezedir, mevsiminde sofraların vazgeçilmez lezzetlerinden birisi olan tilkişen kavurmasını deneyin.

 • Sılıcan yoğurtlaması: Baharın ilk zamanlarında Muğla sofralarında eksik olmayan bir ot mezesidir. Özellikle Dalaman ve Ortaca yöresinde sıkça rastlayabilirsiniz.

 • Balık ve deniz ürünleri : Deniz şehri Muğla’da tabi ki balık ve deniz ürünleri yenir. Bir çok çeşit balık çeşitleri, kalamar, karides ahtapot gibi deniz ürünlerini de bolca bulabileceğiniz şehrimiz.
 • Kabak çiçeği dolması: Ege’nin sofralarında eksik olmayan lezzetidir. Kabak çiçeği dolması buralarda çok sevilir.
 • Mavi yengeç: İlk denediğimde tatsız ama lezzetli bir deniz ürünüyle tanışsam da her seferinde vazgeçemediğim bir lezzet oldu. Özellikle Dalyan’a geldiğimde mutlaka yerim, size de tavsiye ederim.
 • Muğla simidi: Benim için Türkiye’de yediğim en iyi simit bu şehre aittir. Her seferinde tadına doyamam. Hele sıcak çıktığında yakalarsam affetmem 😛
 • Muğla gazozu: Adını filmlerden de duyduğunuz yörenin meşhur içeceklerinden birisidir.
 • Yöresel kahvaltı: Muğla’nın kahvaltısı zengindir, sofrasında ottan, sebzeye çökelek peynirinden hamur işine kadar bir çok lezzet vardır.
 • Katmer: Sıcak bir katmer bulursanız çayınızı ve yanına biraz çökelek söyleyin, nefistir.

Artık Muğla’da ne yenir sorusunun cevabını aldığınızı umuyorum 🙂 Bir başka lezzet turuna kadar yolda olun..

Yorum ekle