Yolcu360 Blog
LPG'li Araçlarda En Sık Görülen Arızalar Neler?
Yolcu360 Blog > Bilgi > Faydalı bilgiler > MTV Nasıl Ödenir?

MTV Nasıl Ödenir?

MTV borcu nasıl ödeniyor, MTV nereye yatırılıyor, MTV nasıl hesaplanıyor gibi sorulara yanıt arayanlar için araştırdık…

MTV Nasıl Ödenir?

Araç sahiplerinin her yıl 2 kez ödemekle yükümlü olduğu MTV, kapsamı geniş olan vergilerden biridir. Genelde binek ve ticari araçlar için olduğu düşünülse de uçak, helikopter, gemi ve motorlu deniz taşıtları için de ödenmesi zorunlu olan MTV ödemesi nasıl yapılıyor?

MTV Nedir?

Her tür motorlu aracın türü, yaşı, silindir hacmi ve koltuk sayısı ile doğaya saldığı emisyon oranına göre hesaplanan Motorlu Taşıtlar Vergisi yani MTV periyodik olarak, yılda 2 kez ödenir. Trafik sicil kaydı başlamış olan her araç için MTV süreci de başlamış demektir. Sicil kaydı silinene dek de ödenmesi zorunludur.

MTV, ilki Ocak ayında ikincisi Temmuz ayında olmak üzere yılda 2 kez ödenir. Az önce bahsettiğimiz sicil kaydının silinmesi durumunda; eğer sicil kaydı ilk 6 aylık dönemde yani Ocak – Haziran ayları arasında silindiyse Temmuz ayında ödenen ikinci dönemden muaf tutulurlar. Aynı şekilde, ikinci 6 aylık dönemde yani Temmuz – Aralık ayları arasında sicil kaydı silinen araçlar için de takip eden Ocak ayından itibaren motorlu taşıtlar vergisi ödenmez.

MTV’nin hesaplanmasında belirlenen kriterler içerdiği gruplara göre de değişim gösterir. Örneğin, otomobil ve motosiklet gibi araçlarda aracın yaşı ve silindir hacmine göre bir vergilendirme yapılırken, otobüs, midibüs gibi araçlarda ise aynı işlem aracın yaşı ve oturma kapasitesi göz önünde bulundurularak yapılır. Kamyon, tır gibi yük taşıma işi yapan araçlarda da kriter, aracın yaşı ve azami toplam ağırlığıdır.

Sahip olduğunuz araç ya da araçların türleri ve farklı özelliklerine göre vergilendirme oranlarının değiştiğiniz unutmamanız gerekiyor.

MTV Nereye Yatırılır?

Motorlu Taşıtlar Vergisi nasıl ödenir, sorusunun yanıtı aslında nereye ödeneceğidir.  Aracınız için belirlenen vergiyi, aracınızın bağlı bulunduğu il veya ilçedeki Vergi Dairelerine giderek ödeyebilirsiniz. Sıra beklemeyeyim, teknolojinin nimetlerinden faydalanayım diye düşünenlerdenseniz, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet vergi dairesinden (www.intvd.gib.gov.tr) ya da anlaşmalı bankaların internet siteleri üzerinden de motorlu taşıtlar verginizi ödeyebilirsiniz. Fakat bu noktada dikkat etmeniz gereken bir konu var. Ödemeleri banka üzerinden online olarak yaptıktan sonra aldığınız e-dekontlar vergi makbuzu yerine geçmez. Elimde mutlaka vergi makbuzu bulunsun diye düşünüyorsanız da ödemeyi yaptığınız bankanın herhangi bir şubesine giderek tahsilat makbuzu almanız gerekiyor.

MTV Borcum Var Mı?

Ocak ve Temmuz aylarında ödemeleri yapıp yapmadığınızı hatırlayamadığınız takdirde Gelir İdaresi Başkanlığı’nın web sitesinden MTV borcunuz olup olmadığını sorgulayabilirsiniz.

MTV Fiyatları

Motorlu taşıtlar vergisinin kriterleri geniş olduğu için aracınızın motor hacmi, bulunduğu kilometresi ve yaşı gibi kriterler üzerine hazırlanan listeyi mutlaka incelemeniz gerekiyor. Ama mesela, 1300cm³ motor hacmine sahip, 40.000km ve aşağısında ve 1-3 yaş arası aracınız var ise araç için ödeyeceğiniz vergi 743 TL. Aracınız 100.000 km’yi aşmamış, 1-3 yaş aralığında ve 1600-1800cm³ motor hacmine sahipse de ödeyeceğiniz MTV 2.512 TL’ye tekabül ediyor.

Yorum ekle