Yolcu360 Blog
Antalya’nın Kemer ilçesindeki Phaselis Sahili
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Türkiye Gezi Rehberi > Mayıs’ta Antalya Tatili Nasıl Olur?

Mayıs’ta Antalya Tatili Nasıl Olur?

Mayıs’ta Antalya tatili için nasıl plan yapılır, Mayıs’ta Antalya’da hava nasıldır merak ediyorsanız size yılın en keyifli döneminde ülkenin en tatilci şehri için keyifli bir plan yaptık… Sizde araç kiralama seçeneklerinden faydalanarak Antalya gezilecek yerler için yola çıkmaya ne dersiniz?

Mayıs’ta Antalya Tatili Nasıl Olur?

Öncelikle Mayıs ayında Antalya tatil için mükemmel oluyor. Bu öz ve peşin yanıtın ardından detaylara geçelim…

Yaz aylarının hemen öncesinde yapabileceğiniz güzel tatil seçeneklerinden biri de Antalya tatilidir. Aşırı sıcaklarla uğraşmadan, ter içinde boğulmadan yapabileceğiniz güzel bir tatil alternatifi olabilir sizin için. Mayıs ayında kalabalık değildir diye düşünmeyin ama. Gittiğinizde çok fazla turistle karşılaşacağınızı aklınızdan çıkarmayın. Mayıs ayı Antalya tatilinin tercih edilmesinin bir sebebi fiyatların yaz sezonuna oranla daha uygun olmasından kaynaklıdır. Birçok yabancı turistin de sırf bu yüzden Mayıs ayı tatilini tercih ettiğini belirtelim. Buna rağmen de yüksek sezon dönemine göre daha tenha, daha sezona hazır, yorulmamış, yılmamış, enerjisi yüksek, sıcaktan bunaltmayan bir tatil yapma şansınız var. Üstelik çok sıcak olmadığı için otele tıkılıp kalmayacak şehri de gezebileceksiniz. Zira, Antalya’da gezilip görülecek yerler çok. Elbette Antalya’da ne yenir sorusunun yanıtı da şehri gezerek bulunabilir.

Antalya Gezi Rehberi

Antalya, dört mevsim boyunca gezilebilecek tarihi eserlere, doğal güzelliklere sahip bir şehrimiz. Xanthos, Termessos, Side, Perge, Olympos, Patara, Myra, Syedra, Letoon, Limyra, Rhodiapolis gibi antik kentlerle ya da sadece seçeceklerinizle başlayabilirsiniz gezinize. Aspendos amfi tiyatrosunu ve Likya yolunu da rota dahiline almayı ihmal etmeyin.

Murat Paşa Cami ve Alaeddin Keykubat tarafından yaptırılan Yivli Minare de islam dönemi Anadolu mimarisi örneklerinden.

Dünya mirasları listesine girmesi beklenen Karain Mağarası, Mayıs’ta yapacağınız Antalya tatil planı için güzel bir seçenek. Devasa büyüklüğe sahip mağarada arkeolojik kazı çalışmaları da hala devam ediyor.

Düden, Manavgat ve Kurşunlu Şelaleleri farklı yerlerde olmalarına rağmen görmenizi şiddetle önereceğimiz 3 doğal güzellik. Biraz vakit ayırarak, bu 3 şelale ve doğa parkında, tatilinize keyif ve huzurlu bir dinlence zamanı katmış olursunuz.

Antalya Arkeoloji Müzesi, Antalya Hayvanat Bahçesi ve Antalya Akvaryum da planınıza dahil etmeniz gereken yerlerden.

Mayıs boyunca, Antalya’da sıcak hava ile pek karşılaşmayacağınız kesindir ama yağmurlar için aynı şeyi söyleyemeyiz. Yüksek ihtimal ile en az bir kere yağmura denk geleceksinizdir. Ama bunun tatilinizi etkileyecek bir etken olmadığı da ortada.

Unutmadan, denizin girilebilir bir sıcaklığa sahip olduğunu da belirtelim Mayıs ayında. Soğuk olması da ihtimallere dahil tabi ama büyük bir değişiklik olmadığı sürece, özellikle de Mayıs’ın ikinci yarısında denize girme konusunda bir sorun yaşamazsınız.

Antalya’da Ne Yenir?

Mayıs ayındaki sakinlikten faydalanıp Antalya’nın yöresel lezzetlerini keşfetmeyi de atlamayın. İlk başta önerebileceklerimiz; Antalya piyazı, enginarlı Girit kebabı, biber Frigya dolması, laba dolması, Alanya bohçası, şilofta ve Finike usulü muz tatlısı. Bahsettiğimiz yöresel lezzetlerin hepsi de damak tadınızda unutulmaz lezzet izleri bırakacaktır.

Nasıl Gidilir?

Antalya’ya kara yolu, demir yolu ya da havayolu ile gidebilirsiniz. Eğer şehre pek çok ziyaretçinin yaptığı gibi havayoluyla geldiyseniz Antalya Havalimanı araç kiralama seçeneklerinden faydalanabilirsiniz.Çünkü şehri gezmek ve muhtemelen otele ulaşmak için araca ihtiyacınız olacak.

Antalya Havalimanı araç kiralama seçenekleriyle kiraladığınız aracınızla, Antalya merkeze 20 dakikalık bir sürede ulaşabilirsiniz. Araç kiralayarak yapacağınız Mayıs ayı tatilinin daha keyifli geçeceğine ve planlarınıza birçok yeri daha katacağınıza eminiz.

Yorum ekle