Yolcu360
Fotoğrafçılık

Fotoğrafçılara Göre Türkiye’de Manzara Fotoğrafı Çekmek İçin 5 Muhteşem Yer!

Türkiye’de manzara fotoğrafı çekmek için en güzel yerler nereleri? Fotoğrafçılar için en güzel yerleri listeledik. Bakalım, profesyoneller nereleri tercih ediyor?

Türkiye’de manzara fotoğrafı çekmek için 5 muhteşem yer

Ülkemiz fotoğraf çekmek isteyenler için inanılmaz bir kaynak. Doğal güzellikleri, tarihi zenginliği, dört mevsimin de yaşanması fotoğrafçılık için elverişli olmasını sağlıyor. Bu yazıda güzel manzara fotoğrafları çekmek için gidebileceğiniz yerleden beş tanesini okuyabilirsiniz. Tuz gölü, Şavşat, Pamukkale, Kapadokya ve Mersin’de fotoğraf çekebileceğiniz yerleri bulabilirsiniz.

Tuz Gölü

Tuz gölü, Van Gölü’nden sonra Türkiye’nin ikinci büyük gölüdür. Ülkemizin derinliği en az olan gölü de budur. Gölün çok büyük kısmı tuzla kaplı olduğu için ismi tuz olan göl iç Anadolu bölgesinde bulunmaktadır. Tuz gölünden sofralık tuz üretilmektedir. Görüntüsü yeterince ilgi çekici olan gölün bir de kuşlarla kaplandığını gördüğünüzde daha da seyirlik hale gelmektedir. Gün batımını izlemenin de mümkün olduğu ve gün batımında renk şölenine döndüğü için mükemmel fotoğraflar çekebilirsiniz. Öğlen ışığı fotoğraf çekmek için çok sert olduğu için sabah ve akşamüzeri fotoğraf çekmek için daha uygundur. Tuz Gölü’ne en yakın yerleşim yeri Şereflikoçhisar’dır. Ankara’dan 150 km, Aksaray’dan ise 80 km uzaklıkta ve her iki ilden de Tuz Gölü’ne otobüs bulabilirsiniz. Konya merkezden araç kiralama ile Tuz Gölüne ulaşabilirsiniz. 

Şavşat

Artvin’in doğal güzelliği muhteşem ilçelerinden biridir. Gölleri, akarsuları, şelalesi, dağları ile Türkiye’nin en güzel ilçelerindendir. Haliyle manzara fotoğrafları için de bulunmaz nimettir. Şavşat’a özel araçla gidilebildiği gibi, şehirlerarası otobüsle de gidebilirsiniz. Şavşat’ın gelenek ve geleneklerinden uzaklaşmamış, ahşap, kendine özgü mimarisini korumuş olan doğa harikası köyü maden köyü mükemmel fotoğraflarınız için uygun olacaktır. Ayrıca Arsiyan Yaylası, Sahara Karagöl Milli Parkı sizleri büyülecektir ve o anı ölümsüzleştirmek isteyeceksiniz. Şavşat Karagöl, Yavuzköy Şavşat’ın kartpostal görünüme sahip başka bölgeleridir. Şavşat’ın hemen her yeri muhteşem bir doğal güzelliğe sahiptir. Bu gezinizde bol bol fotoğraf çekeceksiniz. Şavşat Mutfağı’nın vazgeçilmezleri Zülbiyet tatlısı, peynir borani, kete, kaymaklı gevrek, saç kavurma, tereyağlı fırın patates seveceğiniz lezzetlerdir.

Artvin merkez araç kiralama fiyatlarına şimdi bakın!

Pamukkale

Pamukkale travertenleri termal suların, bir dizi depremle Menderes havzasında termal suların oluşturduğu bir doğa güzelliğidir. Denizli’de bulunan travertenler Kleopatra Havuzu ve Hierapolis Antik Kenti ile de ünlü. UNESCO Dünya Mirası listesindedir. Fotoğraf çekmek için büyüleyici bir görüntüsü vardır. Travertenler kaynak sulardan ve teraslı tepelerden meydana gelmektedir. Manzarası büyüleyici bu yerin fotoğraflarını çekerken hemen yanıbaşında bulunan antik kenti de çekebilirsiniz. Korunmuş tiyatrosu, kapılar, hamam ve havuzlarıyla oldukça güzel bir antik kenttir. Kleopatra havuzu da yılın her anı 36 derece olan suyuyla, içine de girebileceğiniz görsel bir şölen sunmaktadır. Pamukkale’ye ilkbahar döneminde gitmek aşırı yaz sıcağından korunmanıza ve yeşillenen doğanın da görsele katılmasıyla daha iyi fotoğraflar çekmenize yarayacaktır. Pamukkale Denizli’ye 13 km. Turistik bir yer olduğu için de ulaşım da sorun yaşamazsınız. Ayrıca Pamukkale şaraplarıyla da ünlü bir bölgedir. Şaraplardan sevdilerinize hediye alabilirsiniz.

Kapadokya

Peri bacaları eşsiz ve büyüleyici görüntüsüyle gidilip görülmesi gereken ve fotoğraf makinenizle  mutlaka ölümsüzleştirmek isteyeceğiniz yerlerden…

Kapadokya İpek Yolu üzerinde bulunan ticaret sayesinde gelişmiş şehirlerden biriydi. Bu nedenle yapacağınız gezi tarihi bir gezi olabilir ancak Kapadokya’yı her yıl turist akınına uğratan şey aslında tarihi değil coğrafi. Peri bacaları diye adlandırılan yağmur, rüzgar ve sel sularının aşındırmasıyla oluşan koni biçimindeki büyülü yapılar… Bu kadar olağanüstü görünen bir şeyin elbette büyülü gelmesi normal ama aslında bu görüntüyü jeolojik zamanlardaki aktif volkanlar. Kolay işlenebilen bu tüf tabakası sayesinde insanlar bunları oyup evler, kiliseler inşa etmişler. Buraları görürken kafanızdan hikayeler uydurmadan geçemeyeceğinizi hatırlatalım. Ayrıca her dağın öyküsü, mitleri olduğu gibi Hasan Dağı’nın da belki bildiğiniz belki de orada duyacağınız öyküleri var. Duymazsanız okumanızı tavsiye ederiz. Bu sizi o coğrafyaya yakınlaştırıyor. Kısacası Kapadokya öyle büyülü bir atmosfere sahip ki bu ortamı solumak yaratıcılığınıza katkıda bulunabilir. Çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Çokça peri bacalarından, eşsiz manzaradan bahsettikten sonra Kapadokya’ya kadar gidip yeraltı şehirlerini görmeden de olmaz tabi. Kapadokya’nın çok kendine özgü bir mutfağı olmasa da testi kebabı ve kuru kaymak yöreyle özdeşleşmiş ve denenmesi gereken lezzetlerden. Kalacak yerde sorun yaşamazsınız çünkü her bütçeye göre otel bulmak mümkün. Hatta öyle ki manzarasına göre otel seçebilir, dinlenirken de Kapadokya’nın atmosferini yaşamış olursunuz.

Mersin

Mersin Fotoğrafları

Mersin’in muhteşem doğası fotoğrafçılar için çok iyi bir malzeme olabilir. Akdeniz’in eşsiz plajlarına sahip bu güzel şehrin her yeri fotoğraf çekmek isteyenlerin uğrak mekanı. Sunturas Şelalesi, Cennet-cehennem ve astım mağarası, Kocahamzalı Köyü civarı, Müftü deresi, Silifke Göksu nehri ve Göksu Deltası, Mut Yerköprü Şelalesi başlıca fotoğraf çekebileceğiniz yerlerden. Günün farklı saatlerinde farklı güzelliği olan bu yerlerde sayısız,  güzel fotoğraf çekebilirsiniz. Mersin’de her bütçeye göre otel, pansiyon bulmak mümkün. Bazı bölgelerde günlük kiralama için evler bulmak da mümkün. Bu arada Mersin’de ne yenir: Mutlaka denemeniz gereken lezzetlerin başında ise tantuni geliyor.

Mersin Merkez Araç Kiralama Fiyat Listesi için hemen tıklayın!

 

İlgili Yazılar

Gökçeada’da en iyi fotoğraflar nerede ve nasıl çekilir?

Yolcu 360

İstanbul’da yeni fotoğrafçılık rotası: Öğümce Köyü Cam Ocağı / Beykoz

Yolcu 360

Bozcaada / Geyikli / Ayazma: Fotoğraf ve sinema durağı

Yolcu 360

Yorum Bırak