Yolcu360
Otomotiv Haberleri

LPG’li Araçlar AVM ya da Otoparklara Girebilecek mi?

⏱: 2 dk

LPG’li araçlar AVM ya da otoparklara girebilecek mi? sorusunun cevabı geçtiğimiz yıllarda kesinlikle hayır iken bu yıl bir gelişme yaşandı. LPG’li araçların alışveriş merkezleri ve kapalı otoparklara girişini engelleyen ‘Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmelik’teki değişiklik yapıldı. Peki bu değişiklik ile beraber LPG’li araçlar kapalı otoparklara girebilecek mi? LPG’li araçlar AVM otoparklarına alınacak mı?

LPG’li Araçların AVM ve Otoparklara Girişi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından duyurulan, LPG’li araçların alışveriş merkezleri ve kapalı otoparklara girişini engelleyen ‘Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmelik değişti. Buna göre; muayeneleri yapılmış olan LPG’li araçlar AVM otoparklarına artık girebilecek. Ancak burada AVM’lere de iş düşecek çünkü LPG’li araçlar için gerekli otopark şartlarını sağlıyor olması gerekecek. LPG’li araçlara uygun olarak dizayn edilen otoparklara göre AVM’lere de izin çıkacak. Bu şartlar sağlandığında da otoparklar ‘LPG’li araçlara uygundur’ şekliyle belgelendirilecek.


5 Milyon LPG’li Araç Sahibini İlgilendiriyor!

LPG’li araçların AVM ve kapalı otoparklara girişi 5 milyon araç sahibini ilgilendiriyor. Türkiye’de yaklaşık 5 milyon LPG’li araç var. TÜİK verilerine göre son 10 yılda trafiğe kayıtlı araç sayısı %53 artışla 23 milyonu geçerken, LPG’li araç sayısı, 2.900.000’den, 4.661.000’e yükseldi. 2010’da otomobillerin %42,3’ü benzinliyken bu oran 2019’da %24’lere kadar geriledi. Benzin ve mazot zamları ile beraber pek çok kişi LPG’li araç tercih ediyor. Değişen LPG teknolojisi de geçmişten bugüne gelen tehlikeli önyargısını kırmaya başladı. Örneğin Hyundai gibi otomotiv şirketleri doğrudan LPG’Li modeller üretmeye başladı.Tüm bunlara ek olarak da; LPG taktırma, bakım, onarım ve yakıt hizmeti gibi çok geniş bir alanı kapsayan bu sektör için değişen karar önemli.


LPG’li Araç Muayenesi Nerede Yapılır?

LPG’li araçların AVM ve kapalı otoparklara girişi için istenen şart aracın muayenesinin yapılmış olması. LPG’li araçla AVM ya da kapalı otoparklara girebilmek için periyodik araç muayenesinin yapılması şart. LPG’li araç muayenesini Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın belirlediği standartlara uygun şekilde yapan TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonlarında yaptırmanız gerekiyor. İlk yapmanız gereken şey tuvturk.com.tr veya 0850 222 88 88 telefon numarasından ücretsiz randevu almanız. Böylelikle size en uygun gün ve saati seçebilirsiniz. Diğer maddelere göre ise, büyükşehir istasyonlarında ortalama 2 saat süre ayıracağınızı bilmeniz, vergi ve trafik cezalarınızı ödemiş olmanız, egzos emisyon ölçümünüzü kontrol ettirmiş olmanız, ruhsat, kimlik, trafik sigortasını yanınızda bulundurmanız şartı bulunuyor.

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı araç kiralama fiyatları için tıklayın!

İzmir Adnan Menderes Havalimanı araç kiralama fiyatları için tıklayın!

Ankara Esenboğa Havalimanı araç kiralama fiyatları için tıklayın!

LPG’li Araç Kiralama | LPG’li Araba Kiralama | LPG’li Oto Kiralama

İlgili Yazılar

Araç Kredi Faizleri Düştü mü?

Yolcu360

Araç Far Temizliği Nasıl Yapılır?

Yolcu 360

Gurur Veren Hikayeler: Cem Bölükbaşı Kimdir?

Yolcu360

Yorum Bırak