Yolcu360
Gurme Rehberi - Nerede ne yenir?

Lezzet diyarına yolculuk: Gaziantep Mutfağı / Gaziantep gurme rehberi

⏱: 3 dk

Gaziantep mutfağı denince akan sular duruyor. Daha önce de Gaziantep lezzetlerinden bahsetmiştik. Gaziantep’te nerede ne yenir sorusunun cevabını, araç kiralama seçeneklerini değerlendirerek, Instagram’ın fenomen seyyahı Gezgininayakizleri hesabının yazarı Cüneyt Durhan sizin için derledi. İşte en güzel lezzetleriyle Gaziantep mutfağı!

Gaziantep

Sorulacak en tehlikeli sorulardan biridir, Gaziantep‘te ne yenir? 🙂 Ne yazıma böyle bir başlıkla başlamak ne de tam rejime başlamışken Antep’te olmayı hiç istemezdim. Ama Gaziantep mutfağı için yola çıkmaya değer. Siz de bu güzel şehre gitmeden önce Gaziantep Oğuzeli Havalimanı araç kiralama seçeneklerine Yolcu360’tan mutlaka bakın.

Gaziantep’e gelip de rejim yapmak olmaz diyerek sabahın köründe attım kendimi Katmerci Zekeriya Usta’ya. Arkadaşımın denettirdiği bu lezzeti memleketinde yemek çok keyifliydi. 3 gün boyunca bıkmadan yediğim bu lezzet incecik açılan hamurun içine bolca Antep fıstığı ve kaymak koyularak yapılıyor. Gaziantep gezim boyunca her gün bıkmadan yedim. Bu lezzete en güzel eşlik eden içecek ise kesinlikle soğuk süt. Gaziantep mutfağı için ayrı bir yeri olan Zekeriya Usta haricinde Metanet (beyran dükkanının karşısındaki) de katmer de oldukça başarılı.

Gaziantep mutfağı üçlemesi: Beyran – Küşleme – Baklava

Gaziantep mutfağı için olmazsa olmaz bir başka lezzeti ise yeni tanıştığım beyran. Antepliler beyranı sabah kahvaltı niyetine ya da gece geç saatlerde tüketiyorlar. Kemik suyuna pirinç ve kuzu etinin katılmasıyla yapılan bu yemeği mutlaka denemelisiniz.

Metanet ve Kelebek’de beyranı farklı sunumlarla yedim ve ikisi de kesinlikle mükemmeldi. Et konusunda ise Küşlemeci Halil Usta’yı tek geçerim. Etlerin yanında sunduğu mezeler de efsane. Adından anlaşılacağı üzere buradaki favorim küşleme oldu.

Gelelim en tatlı kısma, Gaziantep mutfağı denince akla ilk gelen şeydir baklava. Pek çok farklı marka olmasına rağmen ben aradığımı Hacı Usta’da buldum. Baklavası kadar burma kadayıfı da on numaraydı.

Gaziantep’te Aç Kalınmaz

Yemeğimizi yedik bir de üstüne kahve olsa dediğinizi duyar gibiyim. Almacı Pazarı yanındaki Tahmis Kahvesi doğru adres. Pek çok çay çeşidinin yanında dibek kahvesini de deneyebilirsiniz. İçeçekleri kadar sunumları da güzel.

Hazır Almacı Pazarı’na gelmişken, salça, baharat, patlıcan ve biber kurusu alışverişi yapmayı da es geçmeyin. Ayrıca Antep’e gelip de ben rejimdeyim sağlıklı besleniyorum gibi düşünceler içine de girmeyin. Gaziantep mutfağı, güzel ülkemin en özel mutfaklarının başında geliyor. Burada yediğiniz her lokmanın hakkını vermek için de spor şart 🙂 Benden hatırlatması. Gaziantep mutfağı için şimdi hemen çıkın yollara… Afiyetler olsun…

İlgili Yazılar

Kuzguncuk Kafeleri / Kuzguncuk Mekan Rehberi

Yolcu 360

Lezzet Peşinde Ege Turuna Çıktık! / Ege Mutfağı Lezzetleri

Yolcu360

Birecik Patlıcan Kebabı: Yemeden yaşadım demeyin

Yolcu 360

Yorum Bırak