Yolcu360 Blog
Araç Kiralama > Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Dünya Gezi Rehberi > La Spezia Gezilecek Yerler | La Spezia Nerede?

La Spezia Gezilecek Yerler | La Spezia Nerede?

İtalya’nın her bölgesi ziyaretçilerine ayrı bir güzellik sunuyor. Eğer yaz tatilinizi İtalya’da geçirmeyi planlıyorsanız rotanızı Ligurya bölgesine çevirmeye ne dersiniz? Deniz, kum, güneş denince İtalya’nın en fazla tercih edilen bölgelerinden olan Ligurya’da sakin ama bir o kadar güzel bir şehir bulunuyor: La Spezia. Yanı başındaki Cinque Terre köyleri ile birlikte unutulmaz bir tatil deneyimi sunan La Spezia aynı zamanda ülkenin önde gelen liman şehirlerinden biri.

La Spezia Nerede?

La Spezia İtalya’nın kuzeybatısındaki Ligurya bölgesinde yer alıyor. Bölgenin başkenti Cenova’dan sonra en büyük şehir olan La Spezia kolay ulaşımı ile de fazlasıyla turist çekiyor. Pisa’dan 45 dakikalık araç yolculuğu ile ulaşabileceğiniz La Spezia Cenova’ya da 1 saatlik mesafede.

Cinque Terre Gezisi için tıklayınız.

La Spezia Gezilecek Yerler

Akdeniz yolcu gemilerinin sıkça uğradığı duraklardan biri olan La Spezia sadece doğal güzellikleriyle değil tarihi yapılarıyla da ilgi çekiyor. Geçmişi tarih öncesi dönemlere kadar uzanan şehir Roma İmparatorluğu döneminde ticaret merkezi olarak kullanılmış. Günümüzde de her ne kadar turizm ile ön plana çıksa da İtalyan donanmasının konumlandığı önemli bir liman kenti burası.

La Spezia gezinize ilk olarak liman bölgesinden başlayabilirsiniz. Burası günün her saati yürüyüş yapmak için oldukça elverişli. Sahilde sıralanan yatlarla birlikte adeta tablo gibi bir manzara sunan liman bölgesi gün batımını izleyebileceğiniz ideal noktalardan. La Spezia’nın en önemli tarihi yapılarından birini ziyaret etmek isterseniz rotanızı San Giorgio Kalesi’ne çevirebilirsiniz. Şehri savunma amacıyla 13. yüzyılda inşa edilen kalede tarih öncesi dönemden ortaçağa kadar bölgede elde edilen arkeolojik eserler sergileniyor. Kale şehrin tepe bölgesinde yer aldığı için yokuş çıkmakta zorlanırsanız ücretsiz asansörleri kullanarak buraya ulaşabilirsiniz.

Müze gezmeyi sevenler için şehirde irili ufaklı pek çok müze de bulunuyor. Liman şehri olmanın hakkını veren Denizcilik Müzesi İtalya’nın önde gelen deniz müzelerinden biri. Rönesans sanatına ilgi duyuyorsanız Museum Amedeo Lia’yı listenize eklemenizi öneririm. La Spezia’ya sadece 8 kilometre uzaklıkta bulunan şirin mi şirin balıkçı kasabası Lerici İtalya’da olduğunuzu sonuna kadar hissettirecek yerlerden biri. Burada deniz keyfinize eşlik edecek Akdeniz lezzetleri ile keyifli bir gün geçirmeniz mümkün.

La Spezia’ya gelmişken İtalya’nın meşhur 5 köyünü görmeden dönmek olmaz elbet. Kayalıkların üzerine sıralanmış rengarenk evler sunduğu muhteşem manzaralarla İtalya’nın en fazla ziyaretçi çeken yerlerin başında geliyor. Cinque Terre’ye araç girişi bulunmadığı için La Spezia’dan günlük tur biletinizi alıp gezinize başlayabilirsiniz. Köyler arası trenle yolculuk en fazla 5 dakika sürüyor. İyi bir planlama ile 5 köyü aynı gün içinde görmeniz mümkün. Eğer yaz aylarında gidiyorsanız mayo/bikininizi yanınıza almayı unutmayın!

İtalya turunda görülmesi gereken şehirler için tıklayınız.

La Spezia’da Konaklama

La Spezia her bütçeye uygun konaklama seçeneklerine sahip. Cinque Terre bölgesinde konaklama fiyatları daha pahalı olduğu için La Spezia’yı tercih edenlerin sayısı hayli fazla. La Spezia’da öne çıkan oteller ise şu şekilde:

  • L’Opera Rooms&Suites
  • Hotel Mary
  • Grand Hostel Manin
  • Porta Marina
  • The First-La Spezia 5 Terre
  • Ca’da Siro
  • Perla del Prione
  • The Poet Hotel

Yorum ekle