Yolcu360
Dünya Gezi Rehberi

Kuzey Işıkları Nedir? / Aurora Işıkları

⏱: 5 dk

Kuzey ışıkları adeta bir masaldan fırlamış, gerçek dışı bir manzara gibi.  Aurora ışıkları da olarak bilinen bu doğa harikası olay, belki de evrenin işleyişinin bize en güzel hediyesi. Birçok farklı ülkeden, farklı zamanlarda görülebilen Kutup ışıklarına yakından şahit olmak ister miydiniz? Öyle ise bu yıl farklı bir tatil planı yapıp, Kuzey ışıkları turuna çıkmaya ne dersiniz? Sevdiklerinizle bu büyüleyici manzaraya birlikte tanıklık ettiğinizi düşünsenize. 10 yıl sonra dönüp geriye baktığınızda bu güzel anı ile bu zamanları hatırlamak… Ne güzel olur değil mi? Kuzey ışıkları nedir, Kuzey ışıkları neredeKuzey ışıkları ne zaman görülebilir gibi bilgilerin yer aldığı Kuzey ışıkları / Aurora ışıkları yazısı sizler için Yolcu360 ekibi tarafından hazırlandı.

Kuzey ışıkları nedir?

Evet, bakalım Kuzey ışıkları nedir ve nasıl oluşuyorlar? Çoğunlukla hidrojen atomlarından oluşan Güneş’in hidrojen atomları gezegenin merkezinde birbiriyle birleşerek helyum atomlarına dönüşür. Bu dönüşüm sırasında çok yüksek düzeyde bir enerji açığa çıkar. Bazı hidrojen atomları, Güneş’in dış katmanında bulunan yüksek sıcaklık nedeniyle artı yüklü proton ve eksi yüklü elektronlara ayrışır. Bunun sonucunda bazı enerjisi yüksek olan parçacıklar, Güneş’ten uzaya doğru yayılım gösterirken bazıları da tahmin bile edemeyeceğimiz hızda Dünya’ya yönelir. Peki, neden Dünya’nın her yerinde Kuzey ışıkları ile karşılaşamıyoruz?

Çünkü Dünya’nın manyetik alanı, iyonlaşmış parçacıkların atmosfere girmesini engelleyici kalınlıkta. Ancak manyetik alan kutuplarda daha zayıf olduğu için iyonlaşmış parçacıkların bir kısmı kutuplara girmeyi başarırlar. Burada atmosferdeki azot ve oksijen molekülleriyle çarpışarak enerjilerini bu moleküllere aktarır. Azot ve oksijen molekülleri ise bir süre sonra enerjiyi serbest bırakırlar. Bu sırada bir ışın ortaya çıkar. Azot molekülleri tarafından yayılan ışınlar, renkli kutup ışıklarını oluştururlar. Kuzey ışıkları, kuzey yarımkürede, düzensiz biçimde bir oval şekilde görülebilir.

Kuzey ışıkları

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Kuzey ışıkları, dünyanın manyetik alanı ile Güneş’ten gelen yüklü parçacıkların etkileşiminden ortaya çıkan doğal ışımalar. Peki adı neden kuzey ışıkları? Kuzey ışıkları adını Roma mitolojisinde bulunan şafak tanrıçası Aurora Borealis’ten almış. NASA’nın sunduğu bilimsel sürecin geniş ölçüde anlaşılmasından çok önce bazı uygarlıklar, Kuzey ışıkları ile tanışmışlar. Örneğin, Eski Çin ve Yunan halkları, Kuzey ışıkları hakkında yazılı kayıt tutarken, Eskimo ve İskandinav halkları, Kuzey ışıklarını sözlü geleneklerinin bir parçası haline getirmişler.

Aslında bir çok kültürün ışıklarla ilgili efsaneleri var. Ortaçağda, auroral ekranların ortaya çıkışı, savaş ya da kıtlığın habercisi olarak görülmekteydi. Yeni Zelanda içerisinde birçok insan ışıkların meşalelerden veya kamp ateşlerinden yansıdıklarını düşünüyorlardı. 

Wisconsin’deki Menomine Kızılderilileri ışıkların, büyük avcıların ve balıkçıların ruhları olan devlerin yerini gösterdiğine, Alaska’nın yerel halkı ise ışıkların foklar, somon, geyik ve beluga balinaları gibi avladıkları hayvanların ruhları olduğuna inanmaktaydılar. Bazı yerli halklar içinse ışıklar eski atalarının ruhlarıydı. Günümüzde ise kuzey ışıklarının hepimizin bildiği bir bilimsel gerçekliği var. Bu olay manyetik kutupların yanında meydana geldiğinden, kuzey yarım kürede kuzey ışıkları New Orleans kadar görülürken, doğu bölgelerinde kuzey ışıkları ile hiç karşılaşamazsınız.

Kuzey ışıkları nerede?

Birkaç farklı yerden Aurora ışıklarını görebilirsiniz. Aurora ışıklarının görüldüğü ülkelerden bazıları Kuzey Kanada, İskoçya, Alaska, Finlandiya, İzlanda, Norveç ve İsveç.

  • Laponya

Laponya’nın ismi pek tanıdık gelmemiş olabilir. O yüzden biraz bilgi verelim istedik. Laponya, Finlandiya‘nın kuzey bölgelerinden biri. Aynı zamanda, Finlandiya’nın en büyük bölgesi konumunda. Kendisi Norveç ve Rusya ile komşu. Bölge, Kuzey Kutup dairesinde ve Baltık Denizi’nin kuzeydoğusunda bulunmakta. Laponya; ren geyikleri, husky köpekleri, Aurora ışıkları ve aydınlık geceleri ile kendinizi peri masalının içerisinde hissetmenize neden oluyor. Aslında sadece peri masalı değil, peri masalı ve yılbaşı hikayelerinin birleştiği yeni bir dünyada gibi hissettiriyor. Laponya’da Aurora ışıklarını izlemek için en uygun dönem uzun gecelerin yaşandığı Aralık –Mart ayları arası.

Laponya konaklama konusunda da endişe etmenize gerek yok. Çok fazla alternatif mevcut. Her bütçeye uygun hostel ve otel var. Peki, Laponya’ya nasıl giderim diye düşündüyseniz, buraya Türkiye’den Helsinki aktarmalı olarak gidilebiliyor. Helsinki’den Laponya havalimanına ise her gün uçuş bulunmakta.

  • İzlanda 

Atlas Okyanusu’nun kuzeyinde yer alan İzlanda, Grönland, İskandinavya ve Büyük Britanya ile komşu olan bir ada. İzlanda’nın kuzeyi ise Arktik Okyanusu ile çevrili. İzlanda’nın en gözde aktivitesi, kuzey ışıkları. Kuzey ışıkları içinse en iyi dönem, Eylül – Mart ayları. Yinede gitseniz bile Aurora ışıklarını görememe imkanınız var. Çünkü havanın bulutsuz olması gerekmekte. Aurora ışıklarını görmek için İzlanda turu yapacaksanız konaklama konusunda iki önerimiz var: ION Hotel – Selfoss ve Hotel Rangá – Hella.

  • İskoçya

Büyük Britanya’da Birleşik Krallık’a bağlı dört ülkeden biri olan İskoçya’nın kuzey kısmında yer alan Caithness sahili, Aurora ışıklarını izleyebileceğiniz en iyi yerler arasında. İskoçya’ya nasıl gidilir diye düşünüyorsanız,  Glasgow International Airport (GLA)’a Türkiye’den uçak seferleri mevcut.

Ölmeden Önce Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer yazısı için tıklayınız.

Kutup ışıkları ülkeleri

  • Kanada 

Yukon bölgesi başta olmak üzere Churchill gibi Manitoba eyaletine bağlı şehirler, Kuzeybatı Toprakları’na bağlı Tuktoyaktuk ve Yellowknife gibi şehirler, İnuitlerin bölgesi Nunavut’taki Pangnirtung ve Iqaluit, Newfoundland, Yeni İskoçya ve İngiliz Kolombiyası, Alberta’ya bağlı Calgary, Banff ve Jasper gibi şehirler ve Büyük Esir Gölü çevresindeki şehirler, Aurora ışıklarını Kanada’da izleyebileceğiniz yerlerden. Hatta Yellowknife bir Aurora Köyü dahi bulunmakta. Aurora ışıklarını görmek için Kanada turu yapıyorsanız,  Ekim – Mart arasını tercih etmenizi öneririz. Aynı zamanda burada Aurora ışıkları altında kamp da kurabilirsiniz.

  • ABD / Alaska

ABD’nin Alaska eyaletinin her yerinden kuzey ışıklarını görme şansınız var. Ancak illa spesifik bir yer istiyorsanız kesinlikle Fairbanks şehrine gitmelisiniz. Burada sadece Aurora ışıklarını izlemekle kalmayıp,  boz ayılar ile de karşılaşabilirsiniz. Konaklama açısından ise burada bungalow kabinlerde kalabilir veya kamp kurabilirsiniz. Kuzey ışıkları ne zaman görülebilir diye merak ettiyseniz, Eylül’den Nisan ortasına kadar görülebilir.

  • Norveç

Ren geyiği, muslar ve kutup ayıları ile sizleri karşılayan Norveç’de Aurora ışıkları birçok yerden görülebilmekte. Bu yerler hangileri sorusunun cevabı ise Tromsø, Alta, Andoya, Bodo, Finnmark, Hammerfest, Harstad, Karasjok, Kirkenes, Kjollefjord, Lakselv, Lofoten Adaları, Narvik, Nordkapp, Skibotn, Svalbard, Tana Bru ve Vardo. Bir gün Tromsø’dan izlediğiniz ışıkları, bir gün Kirkenes’den izleyebilirsiniz. Gerçekten de Norveç adeta ışık şöleninden oluşan bir ülke gibi. Eylül – Mart aylarında Kuzey ışıklarını gözlemlemek için Norveç turu yapabilirsiniz.

  • İsveç

Sami kültürü ile yakından tanışma şansı yakalayabileceğiniz İsveç, Kuzey ışıkları turu için de harika bir fırsat. Abisko, Björkliden, Luleå, Tornedalen, Tärendö, Jukkasjärvi, Kiruna ve Abisko’dan Kuzey ışıklarını görebilirsiniz. Ama bu yerler arasından bizim size önerimiz Blue Hole olarak da bilinen Abisko’ya gitmeniz. Açık havaya sahip olduğu için buradan Kuzey ışıkları daha bir net görünmekte. İsveç için Kuzey ışıkları ne zaman görülebilir sorusunun cevabı ise Norveç’de olduğu gibi Eylül ve Mart ayları arası ideal.

İlgili Yazılar

Dublin Gezilecek Yerler | Dublin Gezi Rehberi – İrlanda

Yolcu 360

Bora Bora Adaları Nerede? | Bora Bora’da Neler Yapılır?

Yolcu 360

Kiev Gezilecek Yerler | Kiev Turu | Kiev Gezi Rehberi

Yolcu 360

Yorum Bırak