Yolcu360
Araç kirala ve gez

Kütahya gezi rehberi / Kütahya’nın nesi meşhur?

Kütahya Ege Bölgesi’nde mutlaka görmeniz gereken bir gezi rotası. Tarihiyle, lezzetleriyle ve kültürel zenginlikleriyle bu güzel şehri sizin için Instagram’ın fenomen seyyahı Gezgininayakizleri hesabının yazarı Cüneyt Durhan gezdi gördü ve yazdı…

Kütahya gezi rehberi

Kütahya gezi rehberi ni yazarken şehirde ne kadar kısa kaldığımı hissettim. Fakat bu şehre gelişim Aizonai Antik Şehri’ni videolamak ve Burdur’a geçerken 24 saat uğrayım modunda olunca kaptırdım kendimi şehri alt üst etmeye. İlk önceliğim tabi ki Türkiye videom için çekmek istediğim Çavdarhisar ilçesindeki Aizonai antik şehri oldu.

  • Aizonai

Yaklaşık 60 km uzaklıktaki bu tarihi ören yerine ulaşmak için Yolcu360‘tan bir araç kiralayarak yola çıkabilirsiniz. Kütahya’ya gelmeden önce mutlaka kiralık araç fiyatlarına bir göz atın.

Sağolsun benim imdadıma Eskişehir’den gelen Betül arkadaşım yetişti (ona burdan tekrar teşekkür ediyorum) Zeus tapınağın olduğu alana giriş ücretli, müze kartınız varsa ücretsiz girebilirsiniz. Zeus tapınağı dünyada ayakta kalmış birkaç  tapınaktan biri olma özelliğini taşıyormuş. Tapınağın az ilerisinde ise dünyanın ilk ticaret borsasının olduğunu duyunca pek bir mutlu oldum. Yanında ise tiyatro. Aizonai kesinlikle bugüne kadar gördüğüm en güzel yerlerden biri, görmenizi öneririm.

Şehir merkezinde diğer görülecek bir yer ise kent merkezindeki Çini vazodur. Gelen ziyaretçilerin fotoğraf çektirmek için öncelikli yerlerinden biri. Buradan sevgi yolundan yürüyerek bir çok tarihi dönemin eserlerinin sergilendiği Arkeoloji müzesini ziyaret etmenizi öneririm. Özellikle içerisinde mimarisine hayran kalacağınız lahit ve mezarlar sizlerin de dikkatini çekecektir.

  • Evliya Çelebi Müzesi

Burayı gezdikten sonra gezginlerin piri bize gezmeye aşılayan ecdad Evliya Çelebi’nin müzesini ziyaret etmenizi öneririm. Doğduğu ev müzeye çevrilerek  ziyarete açılmış, mutlak gezin derim. Buradan ise şehri kuşbakışı izlemek için Kütahya kalesine çıkmak güzel bir fikir olabilir sizler için. Kendi etrafında dönen kafe ve restoranda keyifli vakit geçirebilirsiniz.

  • Kütahya Evleri ve Germiyan Konağı

Şehir merkezinde görülebilecek yerlerin başında ise tarihi Kütahya evleri. Kent merkezine 5 dakika yürüyüş uzaklığındaki Kütahya evleri bir sokak üzerinde restore edilerek keyifle gezilen bir sokak olmuş. Burada ki yapıların bir çoğu ise  aynı zamanda müze ve konak işletmeciliği olarak kullanılmakta.

Bu konakların en önemlilerinin başında ise orijinal yapısını koruyan, içerisinde tarihi eserleri ile dikkat çeken Germiyan Konağı ziyaret edilmeli. Konağa gelmişken Germiyanoğlu döneminden günümüze kadar yaşatılan Kütahya yöresinin yemekleri olan Tirit, Sıkıcık çorbası, Cimcik mutlaka denenmelidir.

  • Mehmet Gürsoy Atölyesi

Bu sokağa gelmişken çiniye hayat veren dünyaca ünlü çini ustası Mehmet Gürsoy’un atölyesine bir uğrayın. Bence hayran kalacaksınız, kendisi aynı zamanda Unesco tarafından Unesco Yaşayan İnsan Hazinesi ödülünü almış.

Sokağın sonunda ise Kütahya tarihini anlatan Kent Müzesini ziyaret etmenizi öneririm. Burayı önce gezip şehri daha sonra keşfetmenizi öneririm, size rehberlik edebilir. Şehir dışında gidemediğim ama görülmesi gereken iki yer ise Frig vadisi ile Kurtuluş savaşındaki Dumlupınar Muharebesinde şehir olanların anısına yapılan Dumlupınar şehitliği görülmesi gereken yerlerdendir.

Kütahya’nın nesi meşhur?

Günü birlik gezebileceğiniz, yada geçerken uğrayabileceğiniz keyif alınmaya çalışılabilecek bir şehir Kütahya. Dönerken hediyelik alacağınız en önemli şey tabi ki çinisi. Keşfetmeniz dileğiyle…

İlgili Yazılar

Yuvarlakçay gezilecek yerler / Köyceğiz gezi rehberi / Muğla

Yolcu 360

Gaziantep Gezi Rehberi

Yolcu 360

İnaltı Mağarası : Ayancık’ın derinlerine yolculuk / Sinop

Yolcu 360

Yorum Bırak