Yolcu360
Kuşkonmaz nedir?
Gurme Rehberi - Nerede ne yenir?

Onların Kuşkonmazı Varsa!

Kuşkonmaz nedir? Kuşkonmaz nerede yetişir? Türkiye’de kuşkonmaz yetişiyor mu? Kuşkonmazla neler yapılabilir?

Kuşkonmaz Nedir ve Türkiye’de Yetişen Işgın Hakkında Bilgiler

Kuşkonmaz hakkında detaylı bir inceleme yaptık ve sonra da dedik ki ondan daha iyisi de var: Işgın…İlginç bir Türkiye araştırması oldu, mutlaka okuyun.

Onların Kuşkonmazı Varsa!

Kuşkonmaz-Tarifleri
Kuşkonmaz Salatası

Kuşkonmaz dünyaca tanınan, uğruna festivaller düzenlenen, birçok faydası bulunan ünlü bir besin. Asıl anavatanının Anadolu toprakları olduğu düşünülen kuşkonmazı en çok tüketen Avrupalılar.

Yumurtalı Konmaz
Yumurtalı Konmaz

Avrupa mutfaklarında, pazarlarında hatta dizi ve filmlerinde kuşkonmaz görüyoruz. Avrupa Ülkemizde kuşkonmaz market raflarında var. Eskişehir ve Manisa’da yetiştiriciliği de yapılıyor ama halk mutfağında pek bilinmiyor. Diğer yandan kendi topraklarımızda yetişen birçok böyle değerli otu tanımıyoruz, önemsemiyoruz ve öğrenmek istemiyoruz.  Özellikle Ege Bölgesi çoğumuzun adını dahi bilmediği otlarla çevrili. Yerli halk ne kadar yetiştirdiği otları tanıyıp tüketse de, tanınırlıkları maalesef minimum seviyede. Kuşkonmaz kadar ünlü olmayı hak eden, faydaları dillere destan ve acilen mutfaklarda yerini alması gereken otlarla tanıştıralım sizleri. Tanıyın, yerinde tüketin ve keşfedin diyoruz…

Işgın (Uçkun) Otu

Işgın
Işgın Otu

Halk dilinde uçkun ya da ışkın olarak adlandırılan bitki, doğal ilaç olarak nitelendirilmektedir. Bilimsel adı ise Reun Ribes’dir. Mayıs ve haziran aylarında yetiştirilen bitki ülkemizin doğu kesimlerinde daha çok üretilmektedir. Erzurum yöresi özellikle bulunduğu yetişme alanıdır. 1000-4000 metre yükseklikte yetiştirilen ve boyu 40-150 cm arası değişen uçkun, Türkiye’de ilk yabani olarak yetişen ravent türüdür. Karların eridiği dönemde ortaya çıkan bitki sert bir yapıya sahiptir.

Uçkun otunun faydalarına değinecek olursak özellikle lösemi kanserini yenmek için tüketildiği bilinir. Mideyi rahatlatır, sindirimi kolaylaştırır, kabız giderir, şeker hastalığına iyi gelir. Aynı zamanda yorgunluk, uykusuzluk, stres gibi etkenlere de büyük yararı dokunmaktadır. Akla gelecek çoğu rahatsızlık için şifa olan uçkun otu, salata olarak ya da yemeklerden sonra meyve niyetine gönül rahatlığıyla tüketilebilir. Çiğ tüketildiği gibi pişirilerek de tüketilmektedir. Üstelik bu ot çok ucuz fiyatlarda pazarlarda satılıyor. Görünümü dahi iştah açan uçkun otuna mutlaka bir şans verilmeli!

Arapsaçı (Rezene) Otu

Mutfaklarda kullanılan rezene bitkisinin yabani bir türüdür. Bu nedenle rezeneye benzer özellikler gösterse de ayırıcı özellikler de taşımaktadır. Aynı familyada bulunduğu anasona göre daha az keskin tada sahiptir. Akdeniz ve Ege Bölgesi’nde neredeyse yıl boyu yetişebilir. Form olarak dereotunu andıran arapsaçı şifalı bir bitki olmasıyla bilinir. İçerisinde bol miktarda B ve C vitamini, kalsiyum ve magnezyum bulundurmaktadır. Arapsaçı birçok rahatsızlık için birebir çözüm. Hamilelikte sütü arttırır, iştah arttırır, sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelir, cinsel gücü arttırır, öksürüğe iyi gelir. En yaygın kullanım şekli bitkinin kök ve yapraklı kısımlarından zeytinyağlı ot yemeği, yoğurtlu meze, soğanlı ya da yumurtalı kavurma yapılarak yenilmesidir. Yapraklı kısımları çiğ olarak salatalarda kullanılmaktadır. Zaten çayını içtiğimiz bu bitkiyi bir de mutfağımızda pişen yemeklerin içerisinde görme vaktimiz geldi.

Çiriş Otu

Çiriş Otu
Çiriş Otu

Her türlü toprakta ve iklimde yetişebilen, çok verimli mahsul elde edilebilen mucizevi bitkilerden bir tanesidir. Yabani pırasa ve sarı zambak gibi isimlerle de bilinir. Özellikle Ege ve Akdeniz Bölgesi’nde yetişen çiriş otu görüntüsüyle pırasayı andırmaktadır. Nisan- Mayıs aylarında tezgâhlarda yerini alır. C vitamini açısından oldukça zengindir ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Regl döneminin düzenli bir şekilde seyretmesine yardımcı olur. Çiriş otunun kendisi gibi suyu da gayet faydalı. Sivilce ve egzama gibi cilt sorunlarının iyileşme sürecine katkı sağlıyor. Hastalıklara şifa olan çiriş otunu ister kavurma yaparak tüketebilir, ister başka malzemeler de ekleyerek böreklere katabilirsiniz. Yapraklarını kaynar suda demleyip çayını da afiyetle içebilirsiniz. Haydi, o zaman çiriş otu mutfaklara girmeyi bekler.

yolcu360.com’la Keşfedin!

yolcu360.com ailesi olarak keşfetmenin değerine inanıyoruz. Hayatı keşfetmek, ülkemizi tanımak, dünyayı anlamak için gezmek gerek. Işgın otu, Arapsaçı, çiriş otu ya da kuşkonmaz gibi değerleri yerinde keşfetmek çok önemli. Gezmeye başlamak için araca ihtiyaç varsa hemen yolcu360.com üzerinden kiralık araç fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz.

 

İlgili Yazılar

Günübirlik Gaziantep gezisinde ne yenir ve ne yapılır?

Yolcu 360

Denizli’de Ne Yenir?

Yolcu360

Ankara Yemekleri Konusunu Sizin İçin Araştırdık…

Yolcu360

Yorum Bırak