Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Türkiye Gezi Rehberi > Kuşadası Gezi Rehberi | Kuşadası’nda Gezilecek Yerler

Kuşadası Gezi Rehberi | Kuşadası’nda Gezilecek Yerler

Kuşadası Gezi Rehberi ile Kuşadasını yakından tanıyalım istedik. O yüzden Türkiye’nin bu eşsiz yaz tatili rotası için yollara düştük. Sizin için Kuşadası gezilecek yerler nelermiş öğrendik ve Kuşadası turu için güzel bir gezi yazısı hazırladık. Sizde araç kiralama seçeneklerini değerlendirerek yaz tatili için Kuşadası’na gitmeye ne dersiniz? 🙂

Kuşadası Gezi Rehberi

Türkiye’nin Aydın iline bağlı bir ilçesidir. Türkiye’nin ilk turizm merkezlerinden olan Kuşadası hakkında genel bir bilgi mi almak istiyordunuz? Aradığınız bütün bilgiler bu yazımızda yer alıyor. Kısaca Kuşadası gezi rehberimiz.

Kuşadası Hakkında Genel Bilgiler

Aydın iline bağlı olan Kuşadası ilçemiz, ilk turizm merkezlerimizden biri olup çokça turisti ülkemize çekmektedir. Turizmin başlangıcı 1960’lı yıllara kadar dayanmaktadır. İlk kruvaziyer gemi turizmi burada başlamıştır. Özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turist sayısı ile 110 bin civarı olan yerli nüfus ile beraber 2 milyon kişiyi geçmektedir.

Aydın gezilecek yerler için tıklayınız.

Kuşadası’nın Tarihi Hakkında

Kuşadası’nın tam olarak kimler ve ne zaman kurulduğu bilinmemekle beraber, Efes’e bağlı Neopolis ismi ile İyonlar tarafından kurulduğu sanılmaktadır.

Kuşadası’nın adını verdiği Kuşadası körfezi ve yakın çevresi sanat ve kültür merkezleri olarak bilinmektedir ve ilk çağlardan beri birçok farklı medeniyetleri barındırmaktadır.

Kuşadası Davutlar Milli Parkı gezi rehberi için tıklayınız.

Kuşadası İzmir Arası Ne Kadar?

Çoğu turist Kuşadası’nı İzmir ili sınırlarında olduğunu sanıyor olsa da, Aydın ili içinde yer alan bu ilçemizin İzmir’e olan uzaklığı 90 km. Selçuk ilçesine 21 km, Bodrum ve Çeşme ilçelerine 157 km uzaklıktadır. İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na 65 km uzaklıktadır.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı araç kiralama seçenekleri ile Kuşadası’na ulaşabilirsiniz. İzmir havalimanı uygun fiyatlı kiralık araç seçenekleri için sistem üzerinden rent a car fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz.

Kuşadası Konaklama Seçenekleri

Turizm ile popüler olan bu ilçemizin konaklama olarak yer alan birçok oteli yer almaktadır. İnternet üzerinden ulaşımı kolay olan bu oteller yaklaşık 350 tanesinde rahatlıkla her sezon yer bulabilirsiniz. İşletmeler oda kahvaltısı dahil olmak üzere pek çok hizmeti sunmaktadır. Ayrıca kamp severler için birçok alternatifte yer alıyor.

Aydın araç kiralama seçenekleri için tıklayınız.

Kuşadası’nda Denize Girilecek En Güzel Yerler

Mavi bayrak almış denizleriyle ünlü Kuşadası turistlerin çokça ziyaret ettiği bir ilçemiz olarak yer almaktadır. Özellikle yaz aylarında denize girmek için Ege Bölgesi’nin en çok sevilen ve tercih edilen tatil beldelerinden biri olarak yer almaktadır.

Düşük nem oranı ile bunaltmayan güzel bir tatil merkezi olarak yer alan Kuşadası’nda plajlar genel olarak ücretsiz, bazı plajlarda şezlong ve şemsiye kullanmak için ayrıca ücret talep edebiliyorlar. Kuşadası’nda denize girilmesi gereken yerler nerelerdir? Burada yer alan koylar ve plajlar nasıldır? İnceleyelim.

Pygela Plajı (Kuştur Plajı)

Kuşadası’nın halka açık plajlarından birisidir. Yakınında bilinen birçok tatil köyü bulunmaktadır. Antik dönemde Pygeia Antik Kenti bulunduğu için buraya Pygela Plajı adı verilmiştir.

Kuşadası Güvercinada Plajı

Güvercinada Kalesi’ne doğru giden ince yolda sol taraftan denize girilebilir, ancak burası biraz kayalık bir bölge olarak yer alıyor. Bu sizi rahatsız etmezse Güvercinada manzarası ile birlikte yüzebilirsiniz.

Kuşadası Yılancı Burnu Plajı

Güvercinadası Kalesi manzaralı Yılancı Burnu Plajı bazı kulüplerin işlettiği plajlarda denize girmek isteyenlerin bir tercihi olabilir. Bu kulüpler geceleri gece kulübü olarak işletilirken, gündüzleri ise plaj olarak kullanılmaktadır.

Kuşadası Kadınlar Plajı

Osmanlı döneminde sadece kadınlar kullandığı için Kadınlar Plajı olarak bilinen bu plaj Kuşadası’nın en ünlü plajıdır. Cadde üzerinde yer aldığı için yemek yerlerine yakınlığı çok kolaydır. Merkeze yakın olduğu için yaz döneminde oldukça kalabalık olur. Halk plajı olduğu için giriş ücretsizdir fakat en başta söylediğimiz gibi şezlong ve şemsiyeden ayrıca ücret talep edilir.

Kuşadası Yeşil Plaj

Palmiye ağaçları eşliğinde yüzmenize olanak sağlayan küçük ve şirin bir yerdir Yeşil Plaj. Tertemiz, masmavi denizi ve tane tane kumlarıyla mavi bayraklı bir plajdır.

Kuşadası Sevgi PlajıKuşadası Sevgi Plajı

Sevgi Plajı, yaklaşık 12 km’lik uzun ve geniş bir plajdır. Bir ucu Güzelçamlı Ulusal Parkı’na, diğer ucu Kuşadası Yavansu Mahallesi’ne kadar uzanır. Sahil boyunca koşu yapabileceğiniz uzunca bir yol bulunmaktadır. Dilerseniz bisiklete binerek gezintiye çıkabilirsiniz. Hafta içi diğer plajlara göre daha sakin bir havası olsa da, mangal ve piknik yapılabildiği için hafta sonları günübirlikçilerin akımına uğrar.

Kuşadası Güzelçamlı Milli Parkı

Kuşadası merkezden 23 km uzaklıkta yer alan Dilek Yarımadası Milli Parkı’nda denize girebileceğiniz birkaç koy bulunuyor. Milli park sınırları içinde olduğunuz için gerek yaya, gerekse araçlardan ücret talep ediliyor. Kalamaki koyları olarak bilinen bu koylar İçmeler Koyu, Aydınlık Koyu, Kavaklıburun Koyu, Karasu Koyu olarak adlandırılıyor. Bu koylar günübirlikçiler tarafından çokça seviliyor.

Kuşadası PazarıKuşadası Pazarı

Haftanın belli günleri kurulan pazar, bu bölgede yetişen taze sebze ve meyveyi bulabileceğiniz en iyi alışveriş noktasıdır. Pazarda yine bölgede üretilen süt ürünlerini ve Ege Denizi’nin sunduğu zengin balık çeşitlerini bulabilirsiniz. Bu güzel turistik ilçemizden ayrılmadan önce pazardan bu bölgede ünlü olan turunç, narenciye ve incir reçellerinden satın almayı unutmamalısınız.

Kuşadası araç kiralama seçenekleri için tıklayınız.

Yorum ekle