Yolcu360
Kurban bayramı için koyunlar ve çoban, maket
Bilgi Faydalı bilgiler

Kurban Bayramı Yaklaşırken Uzun Bir Tatil Bizi Bekliyor

⏱: 3 dk

2021 Kurban Bayramı tatilinin kaç gün olduğunu merak ediyorsanız, size mükemmel bir haberimiz var. 20 Temmuz Salı gününde başlayan Kurban Bayramı’nın bitişi 23 Temmuz Cuma gününe denk geliyor. Hafta sonuyla beraber, Kurban Bayramı tatili 9 gün olacak. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçen günlerde açıklamalarda bulundu. Devlet kurumları 16 Temmuz Cuma yarım gün, 19 Temmuz Pazartesi tam gün idari izin yapacak. Özel sektörde ise bu günlerin tatil olup olmayacağı şirket politikalarına bağlı olacak. 

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü tatilini Kurban Bayramı tatili ile birleştirenler çoktan bavullarını hazırlamaya başladı. Biz de Yolcu360 olarak hem Kurban Bayramı’nın anlam ve önemi hem de bayram öncesinde uzun yola çıkarken dikkat edeceğimiz şeyler hakkında konuşalım istedik. 

Kurban Bayramı 2021 Ne Zaman Başlıyor?

2021 yılında bayram Temmuz ayının 20. gününde başlıyor, 23. gününde sonlanıyor. Bayramın arefe günü 19 Temmuz Pazartesi. Bayram tatili tüm haftayı kapsıyor. 

aileyle arabayla uzun yola çıkmak
Fotoğraf: Alex Jumper

Kurban Bayramı’nda Uzun Yola Çıkacak Sürücülere Tavsiyeler

Bayramın anlam ve önemi hakkında sohbet ettikten sonra asıl konumuza geçiyoruz: Bayram tatili. 

Bu yıl bayram tatili çok neşeli; çünkü 15 Temmuz tatilini de birleştirenler için 11 günlük dev bir tatil başlıyor! Uzun tatil demek yollara düşmek, aileyle kavuşmak, manzaralarla buluşmak ve tabii ki huzurlu bir şekilde dinlenmek demek… Yalnız araçla yola çıkmadan önce üzerinde düşünülmesi gereken bir konu var: Trafik kazaları. Kimse kendi başına geleceğini düşünmez ama bu durum herkesin başına gelebilir. 

Her ne kadar acı bir konu olsa da, bayram dönemlerinde trafik kazalarının rekor seviyeye ulaştığı bir gerçek. Bu nedenle Emniyet Müdürlüğü gibi devlet kurumları, bayramlardan önce sürücülere trafik kurallarına uymanın önemini düzenli olarak hatırlatıyor. Biz de bayramda uzun yola çıkacak sürücüler için birkaç tavsiye hazırladık:

  • Seyahatinizi önceden planlayın. Bayramın ilk gününde ve son gününde muhtemelen yoğun trafikle karşılaşacaksınız. Trafiğe maruz kalmamak için büyükşehirlerden ayrılırken daha geç ya da daha erken bir tarihte yola çıkmayı düşünebilirsiniz. 
  • Yol yorgun çıkmayın. Araba sürmeye başlamadan önce iyi uyuduğunuzdan ve enerjik olduğunuzdan emin olun. Enerjiniz düşükse yola çıkmayı erteleyin.
  • Yol boyunca yasal hız sınırları içerisinde araç kullanın. Aşırı hızda saniyelik hatanın geri dönüşü olmayacağını unutmayın.
  • Takip mesafesi ve şerit değiştirme kurallarına harfiyen uyun. 
  • Şoför koltuğunda kesinlikle telefonunuzla oynamayın, başka ekrana bakmayın. Gözünüz her zaman yolda olsun. 
  • Dünyanın en çok hayat kurtaran kahramanı kim sizce? Bizce emniyet kemeri. Ön koltukta oturan herkes için emniyet kemeri takmanın zorunlu olduğunu unutmayın.
  • Özellikle gece vaktinde yol kenarında kesinlikle durmayın. Eğer mola vermeniz gerekiyorsa dinlenme tesislerini ve akaryakıt istasyonlarını tercih edin. 

Bayram öncesinde uzun yola çıkacaksanız, “Bayramda Yola Çıkacak Ailelere Hayat Kurtaran Tavsiyeler ve Güvenli bir Yolculuk için Tavsiyeler başlıklı içeriklerimize de göz gezdirmeyi unutmayın. 

Koyun, sheep, kurban bayramı, eid al adha

Kurban Bayramı Nedir?

Kurban, dinsel bir buyruk ya da adak amacıyla kesilen hayvanlara deniyor. Kurban Bayramı ise İslam dünyası tarafından Hicri takvime göre Zilhicce ayının onuncu gününden itibaren dört gün boyunca kutlanan bir dini bayrama verilmiş isim.

Bayramın amacı ise adında saklı, kurban kesmek. Durumu iyi olan kişiler ister kendi başlarına ister kurumlar aracılığıyla dini vazifelerini yerine getiriyor ve kesilen kurbanın bir kısmını bağışlıyor.

kurbanlık alım satın alanında büyükbaşlar
Orijinal fotoğraf: TRT (https://trthaberstatic.cdn.wp.trt.com.tr/resimler/1480000/kurban-bayrami-1481147.jpg)

Kurban Bayramı Hakkında Daha Fazla Bilgi

Kurban Bayramı, bayram namazı ile başlar. Genellikle kurban ibadeti ilk gün gerçekleştirilir. Bayram öncesinde ve sırasında hayvan satın alım alanlarında hayvan yetiştiricileri kurbanlık hayvanlarını alıcılarla buluştururlar. 

Alım sırasında el sıkışmak ve kıyasıya pazarlık etmek bir gelenektir. Daha sonra belirli alanlarda kurban kesimi gerçekleşir. Bayram sırasında tüm aile bir araya gelir, küçükler büyüklerin ellerinden öperek bayramlarını kutlarlar. 

Kurban Bayramı tüm İslam dünyasında kutlanmasına rağmen bölgelere göre isim değiştirebilir. İngilizcede Eid al-Adha (Arapça kökenlidir, diğer bilinen ismiyle iydü’l-adha) olarak kullanılır. İngilizcenin yaygın olduğu Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar gibi gibi müslüman ülkelerde bu terim sıkça kullanılır. Hindistan ve Pakistan’da ise Kurban Bayramı’na Bakra Eid denir; bu bölgelerde daha çok keçi kesildiği için “Keçi Bayramı” anlamına gelir. 

Konuyu daha evrensel bir şekilde ele almak istersek, kurban tıpkı insanlık kadar eski bir olgudur ve hemen hemen her kültürde bu kavrama rastlanır. Tarihe göz gezdirdiğimizde, İnkalardan Mayalara, Antik Mısır’dan Hinduizm’e kadar bir çok inanç felsefesinde kurban olgusuyla karşılaşıyoruz. 

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı araç kiralama fiyatları için tıklayın!

İzmir Adnan Menderes Havalimanı araç kiralama fiyatları için tıklayın!

Ankara Esenboğa Havalimanı araç kiralama fiyatları için tıklayın!

İlgili Yazılar

El Bagajı Hazırlamanın Püf Noktaları

Yolcu 360

Köprü Geçiş Ücretleri

Yolcu 360

Yurt dışı Seyahat Uygulamaları / En İyi Seyahat Uygulamaları

Yolcu 360

Yorum Bırak