Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Türkiye Gezi Rehberi > Köyceğiz Toparlar Şelalesi gezi rehberi / Muğla

Köyceğiz Toparlar Şelalesi gezi rehberi / Muğla

Köyceğiz Toparlar Şelalesi eşsiz tabiatıyla yolu Muğla‘dan geçen herkesi adeta bir mıknatıs gibi kendisine çekiyor. Yaz sıcağında serin bir tatil rotası arıyorsanız, doğanın çağrısına kulak verin. Instagram’ın fenomen gezgini Dogasaclikadin hesabının yazarı Rabia Saçıkara sizler için gezdi gördü ve yazdı.

Köyceğiz’in eşsiz güzelleriklerinden sadece bir tanesi Toparlar Şelalesi. Son zamanlarda çok fazla insanın ilgisini  çekmeyi  başaran adeta bir eğlence parkı.  Burada metrelerce derinlikteki soğuk suda yüzebilir akmakta olan şelalenin altına girip serinleyebilirsiniz. Ağaca bağlanmış olan ip ile sallanarak suya atlayabilirsiniz. Aynı zamanda harika fotoğraf kareleri de yakalayabilirsiniz.

Köyceğiz Toparlar Şelalesi nerede ve nasıl gidilir?

Yolu biraz sapa ve zorlayıcı olsa da sonunda karşılaşacağınız manzara muhteşem güzellikte olacaktır.  Muğla‘nın Köyceğiz ilçesi ile Akyaka ilçesi arasında  yol üzerinde bulunan Toparlar Mahallesi’nde yer almaktadır.  Otoyol da dümdüz devam ederken sağda şelale yazılı bir tabela ve Toparlar Şelalesi’nin fotoğrafını göreceksiniz. Bu yoldan sağa döndükten sonra 1 km kadar toprak yoldan gittikten sonra arabanızı bırakıp bir 10-15 dk yürümeniz gerekiyor.  Buraya herhangi bir otobüs güzergahı bulunmadığı için arabanız yoksa anayoldan itibaren 1,5 km yürümeniz gerekebilir. Bu yüzden birbirinden farklı araç seçenekleriyle  Yolcu360‘tan araba kiralama rezervasyonu yapmak işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Muğla Dalaman Havalimanı araç kiralama seçeneklerine göz atabilirsiniz. Dileyenler Muğla araç kiralama tekliflerini de değerlendirip şehir merkezinden yola çıkabilirler.

Kayalıklarda kırmızı beyaz işaret olan yerlerden devam edeceksiniz. İki kez dereden atladıktan sonra toprak yoldan dümdüz suyun geldiği yöne doğru devam edeceksiniz. Kırmızı çarpı olan tarafa doğru gitmeyin. Yolun sonunda kayalardan oluşan doğal merdivenden aşağı kısa bir iniş var orayı da geçtikten sonra zaten şelalenin şırıl şırıl sesini duyacaksınız.

Toparlar şelalesi  izbe ve kırsal bir yerde kalmaktadır. Çok popüler olmasına rağmen henüz bir işletmesi  ya da yolu bile yoktur. Öyle kalması bir nevi daha iyidir. Bu yüzden yiyecek içeceğinizi yanınıza almanızda fayda var. Yol kenarında portakal suyu gibi doğal ev yapımı içecekler satan yerlileri görebilirsiniz. Sabah erken saatlerde hiç insan yoktur öğleden sonra 20-30 kişi kadar insan olabilir. Hepsi o bölgede yaşayan insanlardır ve çok anlayışlı eğlenceli insanlardır.

Köyceğiz ‘de kamp yapmak isteyenler dikkat!

Kamp yapmak isteyenler çadırlarını matlarını hamaklarını getirebilirler. Fazla ormanlık olduğu için sinek ve böcek koruyucu almanız önerilir. Ateş yakmanız da tehlike arz edebilir. Tatlı su olarak şelalenin akmakta olan suyu temizdir kullanılabilir. Göletin suyu sadece yüzmek için kullanılabilir. Toparlar Şelalesi’ne herhangi bir giriş ücreti park ücreti yoktur. Herkese bol keyifli bol  huzurlu gezmeler diliyorum.

Yorum ekle