Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Dünya Gezi Rehberi > Kosta Rika Gezilecek Yerler | Kosta Rika’nın Doğa Harikaları

Kosta Rika Gezilecek Yerler | Kosta Rika’nın Doğa Harikaları

Kosta Rika tatili demek hayatınızda unutamayacağınız eşsiz bir deneyime sahip olmak demek. Kosta Rika, Tortuguero’daki birçok kaplumbağa türünden Monteverde maymunlarına ve Arenal çevresindeki büyük renkli kuş sürülerine kadar vahşi yaşamla dolu bir ülke. Burayı gezerken doğaya öylesine hayran kalacaksınız ki biz ne desek az kalır. Kosta Rika gezilecek yerler / Kosta Rika’nın doğa harikaları yazısı sizler için Yolcu360 ekibi tarafından hazırlandı. 🙂

Arenal Milli Parkı’ndaki Dağlar ve Gizem

Kosta Rika’nın manzarası büyük dağlar ve yanardağlarla işaretlenmiştir. Hepsinin kralı, büyük ve görkemli bir ormanın ortasından fırlamış gibi görünen görkemli Arenal yanardağıdır. Kosta Rika’nın en ünlü simge yapılarından biri olduğu için onu bir fotoğrafta veya filmde görmüş olabilirsiniz.

Daha az bilinen yeri ise yine Arenal ulusal parkında bulunan Chato Yanardağıdır. Binlerce yıl önce, Chato Yanardağı’nın zirvesi içe doğru çökmüş ve lagünle dolmuş.

Milli park, çok çeşitli yaban hayatına ev sahipliği yapıyormuş. Kosta Rika’daki tüm kuş türlerinin yaklaşık% 53’ü bu parkta bulunuyormuş. Kuş türlerinin bu bolluğu Arenal’i kuş gözlemciliği için bir cennet haline getirmiş durumda. Kuşların yanı sıra, park içerisinde Uluyan Maymun ve Örümcek Maymun gibi çeşitli maymun türleri, 135 sürüngen türü gibi 131’den fazla memeli türü var.

Bunların yanı sıra Arenal milli parkı içerisinde otel ve tatil köylerinin arazilerinde çok sayıda doğal kaplıca bulunuyor. Yani, Kosta Rika tatiliniz sırasında Arenal’de kalmak isterseniz kaplıcaların tadını çıkarabilirsiniz. 🙂

Solomon Adaları Gezilecek Yerler yazısı için tıklayınız.

Monteverde Bulut Ormanı

Monteverde, Cordillera de Tilarán sıradağlarının 35.089 dönümlük alanını kaplıyor. Efsanevi bulut ormanı, yağmur ormanlarının gölgelik seviyesinin hemen üzerinde yer alan gizemli nemli bulutu ile ünlü. Zaten adını da buradan alıyor. 🙂  Monteverde’nin bir kısmını kendi başınıza keşfedebilirsiniz. Ancak bölgeyi tamamen keşfetmek için bir rehber eşliğinde yürüyüş yapmanız daha iyi olabilir.

Monteverde, çok zengin bir biyoçeşitliliğe ev sahipliği yapıyor. Öyle ki hem ülkenin hem de dünyanın en zengin biyolojik çeşitliliğe sahip yerlerinden biri olarak kabul ediliyormuş. Monteverde içerisinde Ocelots, Jaguarlar, Pumas, Jaguarundis, Margays ve Oncillas olmak üzere altı tane kedi türü bulunuyormuş. Bunun yanı sıra binden fazla sürüngen türünü, nadir ve nesli tükenmekte olan üç gerdanlı Bellbird dahil yüzlerce kuş türü yine Monteverde’de yaşıyormuş.

Santo Domingo Gezilecek Yerler yazısı için tıklayınız.

Tortuguero Bataklıkları / Tortuguero Milli Parkı

Burası kıyıda yuva yapan çok sayıda deniz kaplumbağası ile ünlü bir yer. Zaten adı da buradan geliyormuş. Bölge nehirler ve kanallarla dolu olduğundan en iyi tekneyle keşfedilebiliyor.

Burada bir yelkenli veya tekne ile seyahat ederken üzerinizden egzotik kuşları uçuyor. Aynı zamanda suya baktığınızda renkli tropikal balıkları görüyorsunuz. Yani çifte manzara keyfini en güzel burada yaşayabilirsiniz. 🙂

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı araç kiralama fiyatları için tıklayın!

İzmir Adnan Menderes Havalimanı araç kiralama fiyatları için tıklayın!

Ankara Esenboğa Havalimanı araç kiralama fiyatları için tıklayın!

Yorum ekle