Yolcu360
Film / Dizi

Kore Filmleri Arasında Dikkat Çeken En İyi 5 Kore Filmi

⏱: 3 dk

Kore filmleri son yıllarda yükselişi ile ön planda. Peki en iyi kore filmleri hangileri? Oyuncu Ziya Çiçek sizler için en iyi 5 kore filmini yazdı, iyi seyirler!

EN İYİ KORE FİLMLERİ

Merhaba sevgili okur. Popülaritesi son yıllarda artmış Kore filmlerinden bir liste ile karşınızdayız. Güney ve Kuzey Kore sinema sektörünü içermektedir. 2000’li yılların gelişiyle birlikte iki uzak doğu ülkesinin sinema sektörü anlamında gittikçe büyümüştür. Şimdi listemize başlayalım.

1- GİSAENGCHUNG / PARAZİT (2019)

PARAZİT FİLMİ HAKKINDA

Daha önce detaylı olarak bahsettiğim Parazit yazımı hatırlarsınız. Hatırlamayanlar buraya tıklayabilir!

Yönetmenliğini ve senaryosunu Bong Joon-ho tarafından yapılan 2019 yılı çıkışlı Güney Kore yapımı kara komedi-gerilim filmidir. Başrollerinde, Song Kang-ho, Lee Sun-kyun, Cho Yeo-jeong, Choi Woo-shik ve Park So-dam yer almaktadır. Dünya Prömiyerini Cannes Film Festivalinde yapan film, aynı festivalde ‘Altın Palmiye Ödülü’ almıştır. 92. Akademi ödüllerinde, 6 dalda aday olan film 4 ödülü almıştır. Oscar tarihinde ilk ingilizce olmayan bir film ‘En İyi Film’ ödülünü almıştır. Merak edenler için fragmanı aşağıdadır. 

 

PARAZİT FİLMİNİN KONUSU

Zengin Park ailesi ile Fakirlikle sürünen Kim ailesi ile tanışın. Kim ailesi, türlü türlü oyunlar ve hileler ile, Park ailesine fark ettirmeden evlerine yerleşmeye çalışır. Park ailesinin ev çalışanı da evin deposunda kocasını gizli bir şekilde yaşatmaktadır. İki ailenin sınıfsal mücadelesi soluğunuzu kesecek.

2- SALİNUİ CHUEOK / CİNAYET GÜNLÜĞÜ (2003)

CİNAYET GÜNLÜĞÜ FİLMİ HAKKINDA

Bong Joon-ho’nun yönettiği 2003 yılı Güney Kore yapımı dram türü filmdir. Film, 1986 ve 1991 yıllarında Hwaseong ve Gyeonggi sehirlerindeki işlenen ilk seri cinayetlerin hikayesine odaklanır. Yönetmenin ikinci filmdir. Senaryosu Bong ve Shim Sung-bo tarafından yazılmıştır. Filmin başarısı sayesinde yapım şirketi batmaktan kurtulmuştur.

CİNAYET GÜNLÜĞÜ FİLMİ NE ANLATIYOR

Ekim 1986 yılında tecavüz edilerek öldürülmüş bir kadının cesedinin su kanalında bulunması ile başlayan hikâye, çok geçmeden aynı şekilde öldürülmüş ikinci bir kadının cesedinin bulunması ile devam eder. Yerel dedektif Park Doo-man ilk defa böyle bir cinayet ile karşılaşmıştır. Soruşturma yapan polislerin yetersiz ve adli tıp teknolojisinin neredeyse olmamasından dolayı, dedektif Seo Tae-yoon yardım için gönderilir. İpuçları bir araya getirilirken Seo, ilk cinayetten önce şehre gelmiş bir fabrika işçisine ulaşır. Ancak şüpheliyi cinayetlere bağlayacak bir kanıt bulunmamaktadır. Park ve ekibinin bulduğu akli dengesi bozuk çocuğun suçluyu gördüğünü fark ederler ve onu konuşturmaya çalışırlar. Park ve ekibinden şiddet gören çocuk korkar ve kaçarken kaza sonucu ölür. Cinayeti çözümlemek iyice çıkmaza girmiştir.

 

3-) BOM YEOREUM GAEUL GYEOUL GEURİGO BOM / İLKBAHAR, YAZ, SONBAHAR, KIŞ VE İLKBAHAR (2003)

İLKBAHAR, YAZ, SONBAHAR, KIŞ VE İLKBAHAR FİLMİ HAKKINDA

Kore filmlerimize devam ederken, Güney Kore’nin muazzam yönetmeni Kim Ku-duk tarafından yazılıp ve yönetilin 2003 yılı yapımı filmdir. Güney Kore’nin en etkili filmlerinden biridir. Kim Ku-duk’un diğer filmlerine bakmanızı önerebilirim. Genel olarak filmlerinde çok az replik kullanır ve sinemasal anlatımı sizi hayran bıraktırır. 

İLKBAHAR, YAZ, SONBAHAR, KIŞ VE İLKBAHAR FİLMİ NE ANLATIYOR

Bir göl ve muazzam bir doğa sahip gölün ortasında yüzen bir ev. Yaşlı bir rahip ve ona refakat eden genç-çocuk rahip adayı. Yaşlı rahip, her şeyi bilgelik ve doğal akışı ile genç rahip adayına öğretir. Geçip giden mevsimler, çocuğun geçirdiği evrim. Doğal bir akış ile gelişen çocuk büyüdükçe öğrendiklerini hayata nasıl yansıtacaktır. Yaşlı rahip içinse artık bekleme ve görme zamanı gelmiştir. 

                                                                         

4- KİMSSİ PYORYUGİ / KİM’İN ADASI (2009)

 

 

KİM’İN ADASI FİLM HAKKINDA

 Kore filmlerinde sırada Hae-jun Lee yönetmen koltuğunda oturduğu 2009 yılı Güney Kore yapımı Kim’in Adası filmi var. Başrollerinde, Jae-yeong Jeong, Ryeowon Jung ve Yeong-seo Park yer almaktadır. Filmin fragmanını sizin için aşağıya bırakıyorum.

KİM’İN ADASI FİLMİ NE ANLATIYOR

Han nehri’nin karanlık ve sessiz sularına kendini öldürmek için bırakan Kim, uyandığı zaman üstü kumla kaplanmış bir şekilde uyanır. Kendini öldürememiş olan Kim, nehirde sürüklenerek adını bilmediği bir adaya gelmiştir. Ilk başlarda kendini yine öldürmeyi düşünse bile bundan vazgeçer.  Nehir’in yakınlarında bulunan binaların birinde yıllardır evinden çıkmadan yaşayan bir kadın ise dürbünüyle baktığı sırada ada üzerinde tek başına yaşayan adam gözüne ilişir. Günler geçtikçe, adamın yalnız yaşamaktan hoşnut halde olduğunu görünce odasından çıkma kararı alır.

5- AH GA SSİ / HİZMETÇİ (2016)

HİZMETÇİ FİLMİ HAKKINDA

2016 yılında vizyona giren Kore filmlerinden biri olan Hizmetçi, Güney Kore yapımı erotik psikolojik gerilim türünde filmdir. Chan-wook Park tarafından yönetilen filmin başrollerinde, Kim Min-hee, Ha Jung-woo ve Kim Tae-ri yer almaktadır. Filmin senaryosu Sarah Waters’ın ‘Ustaparmak’ kitabından uyarlanmıştır. 2016 yılında Cannes Film Festivalinde Altın Palmiye’ye aday gösterilmiştir ve sanat yönetmeni Ryu Seong-hee ‘Vulcan Ödülü’ almıştır. Büyük övgü alan film, Rotten Tomatoes’ta yüzde 95’lik bir yüzde yakaladı ve 10 üzerinden 8.3 puan almıştır. 

HİZMETÇİ FİLMİNİN KONUSU

1930’lu yıllarda geçen hikayemiz, kendisini Kont olarak tanıtan dolandırıcı Fujiwara esrarengiz gözüken varis Leydi Hideko’nun servetini ele geçirmek için onu kendisine aşık etmek ister. Fujiwara’nın kendisine yardım etmesi için tuttuğu hizmetçi Hideko’nun yanında çalışmaya başlar ama hizmetçi hanımefendisine aşık olunca işler karışır.

 

İlgili Yazılar

Netflix Belgeselleri | Netflix Belgesel Önerileri

Yolcu 360

Roma’da Çekilen Filmler | Roma Temalı Filmler

Yolcu 360

Ödüllü Yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın En İyi Filmleri

Yolcu 360

Yorum Bırak