Yolcu360
Türkiye Gezi Rehberi

Köprülü Kanyon gezi rehberi / Manavgat gezilecek yerler / Antalya

⏱: 3 dk

Köprülü Kanyon adı adeta Antalya ile özdeşleşmiş, muhteşem manzarasıyla insanı büyüleyen bir gezi rotası. Yaz tatili için sizi Antalya yollarına düşürecek Köprülü Kanyon gezi rehberini sizin için Instagram’ın fenomen gezgini Dogasaclikadin hesabının yazarı Rabia Saçıkara gezdi gördü ve kaleme aldı…

Köprülü Kanyon Selge gezi rehberi

Kavurucu Antalya sıcağında bir nefes almak ve buz gibi sularda yüzmek (derecesi 9-12 arasında değişmektedir) isteyenlere ,kanyonun tepelerine jeep safari turu ,jet boat safari, zipline, rafting  gibi aktivitelerin yer aldığı eğlence dolu bir doğa harikasıdır Köprülü Kanyon. Burada ister ateşinizi yakıp mangalınızı yakın, ister çayın kıyısına çadır kurup ya da hamak kurup serinliğin tadını çıkarın isterseniz de macera dolu aktivitelerde yer alın. Bu arada  temiz nehrin suyunun kaynağından rahatlıkla içilebilir.
Kanyon boyunca yer yer mağaralar , su kaynakları, minik şelaleler yer alır .Bunları görmek için bir bot kiralamak lazım ne yazıkki çünkü akıntı çok güçlü olduğu için bu suyun kanyon arasında kalan kısmında yüzmenizi tavsiye etmiyorum. Yüzmek için küçük doğal havuzcuklarda yüzmeniz yada rafting rehberleri gözetiminde yardım alarak yüzmeniz daha güvenlidir. Eğer buraya kadar gelmişseniz ve vaktiniz varsa çok yakında olan Selge Antik Kenti’ni ve Tazı Kanyonu‘ nu gezmenizi de tavsiye ederim. Selge Antik Şehri’nin yaşam kaynağı Köprülü Kanyon’dur.

Eğer soğuk suda çok üşürseniz suyun daha ılıman olduğu bir su birikintisi keşfetmiştim. Gaziler Köyü tabelasının olduğu yoldan görünen bir akarsu göreceksiniz. Kanyona yürüyerek 10 dk mesafede, henüz keşfedilmiş değil,beton bir köprünün altından akan suyu takip ettikçe taşlardan oluşmuş doğal kaydırak ve küçük havuzlar görecekseniz. Burada ister kaplıca keyfi yapın isterseniz güzel fotoğraflar çekin karar sizin.

Köprülü KanyonIsparta’nın Sütçüler ilçesinde başlayıp ve Antalya’da denize dökülen, bir Köprüçay vadisidir.

Bölgenin başlangıcında iki adet de tarihi köprü bulunmaktadir, küçüğü asıl usta tarafından, kemerli büyük köprü ise ustanın kalfası tarafından inşa edilmiştir. Köprülü Kanyon ismini de bu köprülerden almıştır. Akarsu çevresinde 1973 yılında, 36.614 ha büyüklüğünde Köprülü Kanyon Millî Parkı oluşturulmuştur.

Körülü Kanyon nerede ve nasıl gidilir? 

Antalya merkez’ e 80 km yani yaklaşık 2 saat mesafededir. Ulaşım Rafting servisleri ile sağlanır fakat o servislere ulaşmak için de Manavgat’a kadar Yolcu360‘tan bir araç kiralayıp karayoluyla gelmelisiniz. Bunun için   Antalya Havalimanı araç kiralama seçeneklerine göz atabilirsiniz. Dileyenler Antalya araç kiralama tekliflerini de değerlendirip şehir merkezinden yola çıkabilirler.

30 km gittikten sonra Antalya’nın Manavgat İlçesine gelmeden Beşkonak Köyü’ne doğru solda Köprülü Kanyon yazılı kahverengi tabelayı göreceksiniz. 50 km Beşkonak Köyü’ne doğru devam edeceksiniz.

Sola döndükten sonra beş dk daha gittikten sonra kavşaktan sola dönmeyi unutmayın . Sonra yol dümdüz devam eder, ara ara bozuk ve dar olabilir. Yol yapım çalışmaları yıllardır devam ediyor.

Köprülü Kanyon ‘da ne yenir? / Yemek

Mesire alanı olarak da kullanılabildiği için ister ateş yakıp keyifle mangalınızı yapın ister alabalık restaurantlarına bi uğrayın. Yakınlarda sadece küçük bir market olduğu için yemeğinizi yanınıza almanızda fayda var. Eğer aktivitelere katılırsanız yemek dahil fiyat uygulanacağı için sorun yaşamazsınız.

Köprülü Kanyon ‘da nerede kalınır? / Konaklama

İsterseniz serin nehrin kıyısına çadırınızı kurun isterseniz yine nehrin kıyısındaki fıçı bungalowlarda (aynı zamanda camping) konaklayın. Her ikisinde de muhteşem bir deneyime hazır olun.

Antalya'da gezilmesi gereken diğer kanyonlar

İlgili Yazılar

Türkiye’deki Açık Hava Müzeleri: En Etkileyici 4 Müze!

Felat Delibalta

29 Ekim Gezilecek Yerler: 3 Günlük Tatil için Rotalar

Felat Delibalta

Yolcu360 Araç Kiralama Kampanyaları: Size Özel Ayrıcalıklar!

Felat Delibalta

Yorum Bırak