Yolcu360
Kızılay Meydanında ne yenir?
Gurme Rehberi - Nerede ne yenir?

Kızılay Meydanı’nda Ne Yenir?

⏱: 2 dk

Ankara’ya geldiniz ve tam da Kızılay Meydanındasınız; peki, Kızılay Meydanında ne yenir? Ankara’ya yolu düşenler için detaylı bir lezzet turu yaptık: Kızılay Meydanı’nda yemek alternatifleri…

Kızılay Meydanı’nda Ne Yenir?

Ankara’nın en merkezi lokasyonlarından biridir Kızılay Meydanı. İstanbul için Beyoğlu, İzmir için Kordon neyse Kızılay Meydanı da Ankara için odur. İnsanların bir arada eğlendiği, yemek yediği, kültür sanat faaliyetlerinde bulunduğu, hatta futbol maçlarındaki coşkuyu bile birlikte yaşayabildiği toplumsal alanlardan biridir. Kalabalık ve kozmopolit oluşuyla dikkat çekiyor Kızılay Meydanı. Sosyal hayatın önemli alanlarından. Ankara için belki de en önemlisi.

Kızılay Meydanı Yemekleri

Kendine ait bir yemek kültürü olmamakla birlikte ülkemizin, dünyanın pek çok yerinden farklı lezzetlere ulaşabiliyorsunuz Kızılay’da. Fast food seçeneklerinin de bolca bulunduğunu belirtmeden geçmeyelim.

Meydanda öne çıkan yemekler arasında ilk sırayı işkembe çorbası alıyor. Pide ve kebabın da envai çeşidine rastlamak mümkün. Tavuk ya da et farketmeden dönerin ekmek arasına da, pide dönere de, pilav üstü olanının da tadına bakabiliyorsunuz.

Farklı kültürlerden gelen pek çok insanı ve grubu içerisinde barından Kızılay meydanında yukarıda bahsettiğimiz yemeklerin yanında hamburger, cheeseburger, ciğer tava, midye dolma ya da tava, kokoreç, waffle, dondurma, sütlaç, pasta gibi aklınıza gelebilecek hemen her türlü yiyeceğe ulaşabilirsiniz.

Özellikle akşamüstü iş çıkışında hareketliliği katbekat artan meydanın eğlence mekanları da bulunuyor. Bu nedenle de yemek kültürü yanında meze ve aperatif çeşitleri de bir hayli fazla. Alkollü içeceklerle tüketilen mezelerin dışında sağlığınıza düşkün ya da “diyetteyim” fikriyle yemeye yaklaşıyorsanız salatanın da farklı türlerini Kızılay meydanında bulabiliyorsunuz.

Kızılay Meydanı’nın Nesi Meşhur?

Meydanın kendisi zaten başlı başına meşhur bir yer. Sosyo-kültürel, politik, eğlence ya da hangi açıdan bakarsanız bakın özellikle yakın tarihte kendine yer edinmiş yerlerden biri olarak anılıyor. Ama gezilecek yerler de yok değil. Güvenpark bunların içinde en fazla öne çıkanı.

1930 yılında yapılan Güvenpark’ın tasarımı Avusturyalı mimar Clemens Holzmeister’e ait. Parkın içerisindeki havuzun hemen arkasında yer alan Güvenpark Anıtı da önemli bir yapı. Çalışkanlık, zeka ve güven temaları üzerine tasarlanan anıtı görmeden geçmek sizin kaybınız olacağı için görmeden geçmemenizi öneriyoruz.

Kızılayda eğlenmek istiyorsanız ilk gitmeniz gereken yer hiç kuşkusuz Sakarya Caddesi. İrili ufaklı, sağlı sollu kafe, bar ve türkü evlerinden oluşan rengarenk bir eğlence anlayışı sunuyor. Araç trafiğine kapalı olan caddede güven ve huzur içinde eğlenebiliyorsunuz.

Karanfil sokak, Konur sokak ve Yüksel caddesi de hareketli, kültürel aktivitelere ulaşabileceğiniz ya da alışveriş yapabileceğiniz yerler.

Ankara Kızılay araç kiralama fiyatları için buraya tıklayın!

 

İlgili Yazılar

Şehir Şehir Ramazan Sofraları | Ramazan Sofralarının Vazgeçilmezleri

Yolcu 360

İzmir Kemeraltı Kızlarağası Hanında Kahve Keyfi

Yolcu360

Antakya Mutfağının 3 Meşhur Lezzeti | Antakya Yemekleri

Yolcu360

Yorum Bırak