Yolcu360
Türkiye Gezi Rehberi

Kıyıköy, Trakya’nın Şirin Balıkçı Kasabası / Kıyıköy’e Nasıl Gidilir? / Kıyıköy’de Ne Yapılır?

⏱: 3 dk

Özellikle İstanbul’da yaşayanlar için Trakya’nın birbirinden güzel noktası çok iyi birer kaçış durağı oluyor. İstanbul’a yakın tatil noktaları içinde özellikle Trakya’nın sahilleri ve köyleri çok tercih ediliyor. Kıyıköy de bunlardan biri. Peki Kıyıköy’e nasıl gidilir? Kıyıköy’de ne yapılır? Sizler için baskadunyalardavar hesabının yazarları gezgin çiftimiz Merve ve Furkan keşfederek sizler için yazdı.🙂

Trakya Bölgesi, hoş sohbet insanları, tadına doyulmaz mezeleri, karaçam ormanlarının sunduğu eşsiz doğal güzellikleriyle, özellikle İstanbul’da yaşayanlar için, her daim popüler bir seyahat destinasyonu olmuştur. Üstelik bu bölgede turizm sadece Edirne, Tekirdağ gibi bilinen şehirleriyle de sınırlı kalmıyor son dönemlerde. Gün geçtikçe bilinirliği artan Trakya’nın şirin köyleri, İstanbul’dan haftasonu gidilecek yerler listesinde ilk sıralara çıkmaya başladı.

Eski bir Rum balıkçı kasabası olan ve Kazan Dere ile Pabuç Dere’nin ortasında kurulmuş olan Kıyıköy de bunlardan biri. Çok değil bundan birkaç yıl öncesine kadar Kırklareli’nin Vize ilçesine bağlı kendi halinde minik bir kasaba olan bu köy, yazın plajları, kışın huzurlu atmosferiyle gezginlerin favori mekanlarından biri artık.

Üstelik Kıyıköy’ün ziyaretçilerine sunduğu güzellikler bunlarla da sınırlı değil. Osmanlı döneminde ağırlıklı olarak Rum nüfusunun yaşadığı bu yerleşim yerinde, şimdilerde mübadele yıllarında buraya yerleşen Selanik göçmenleri bulunsa da eski Rum evlerinin bir kısmı ayakta kalmayı başarmış.

Eski adı Midye olan ve 1960 yılında günümüzdeki ismini alan bu köyde, Kıyıköy Cami, Aya Nikola Manastırı ve Kıyıköy Kalesi surları gibi seyahat severlerin ilgisini çekebilecek tarihi eserler de bulunuyor.


Kıyıköy’de Gezilecek Yerler ve Yapılacak Şeyler

Yazımızın bu kısmını Kıyıköy’de gezilecek yerler ve yapılabilecek şeylere ayırdık. Biraz önce de belirttiğimiz gibi, Kıyıköy daha çok yazın İstanbul’a yakın denize girilecek, kışın da huzur bulunacak yerlerden biri olarak bilinse de gezilecek yerleri de var. Gelin bunlara birlikte kısaca bir göz atalım.

Aya Nikola Manastırı

Kıyıköy’ün yaklaşık olarak bir kilometre dışında bulunan Aya Nikola Manastırı, o dönemde kayalara oyularak inşa edilen manastırların en iyi örneklerinden biri olarak gösteriliyor. İmparator VI. Jüstinyen döneminde milattan sonra 6. yüzyılın ortalarında yapıldığı düşünülen bu manastır günümüzde bakımsız bir halde bulunuyor.

Kapısında bir bekçinin nöbet tuttuğu Aya Nikola Manastırı, Kıyıköy’de gezilecek tarihi yerlerin en önemlisi. Giriş katı ayazma ve şapelden, üst katı ise keşiş odalarından oluşan manastırın o dönemlerde din adamlarının gözlerden uzak bir yaşam sürdüğü yer olarak biliniyormuş.

Kıyıköy Kalesi ve Surları

Kıyıköy’e giriş yaparken karşınıza çıkan surlar, yine İmparator VI. Jüstinyen döneminde, milattan sonra 6. yüzyılda o dönemler daha büyük bir yerleşim yeri olan Kıyıköy’ü korumak için yaptırılmış. Günümüzde surların büyük bir kısmı yıkılmış olsa da köyün merkezine giriş yapabileceğiniz iki ana kapısı ve yüksekliği yaklaşık 5 metreyi bulan bazı duvarları hala ayakta.


Kıyıköy Cami

Bölge Osmanlı hakimiyetine girdikten sonra kiliseden camiye dönüştürülen bir yapı olan Kıyıköy Cami de kasaba merkezinde görebileceğiniz bir diğer tarihi yapı.

Kazan Dere ve Pabuç Dere

Köyün etrafını çevreleyen bu iki dere aslında Kıyıköy’ün hem görülecek doğal güzelliklerinden biri hem de üzerinde balık tutmaktan kano veya deniz bisikleti kiralayıp suların üzerinde keyifli vakit geçirmeye kadar çeşitli aktiviteleri yapabileceğiniz yerler. Buraya kadar gelip Kazan Dere ve Pabuç Dere’de vakit geçirmezseniz eğer çok şey kaçırmış olursunuz.


Kıyıköy’de Ne Yapılır?

Kıyıköy’de gezilecek yerleri anlattıktan sonra gelelim buranın asıl olayına. Çünkü aslında Kıyıköy, keyifli bir hafta sonu kaçamağı yapabileceğiniz özel noktalardan biri. Burada yaz aylarında Kıyıköy plajlarına akın edebilir, diğer zamanlarda bol bol doğa ile baş başa kalabilirsiniz.

Ayrıca burası bir balıkçı kasabası olduğu için, köy halkı tarafından tutulup taze taze önünüze getirilen balıklardan yemek de ayrı bir keyif. Son olarak, Kıyıköy’ün meşhur manda yoğurdunun tadına bakmayı ihmal etmemenizi de tavsiye ederiz.

Kıyıköy’e Nasıl Gidilir?

Kıyıköy’e en rahat ulaşım özel araç ile sağlanıyor. İstanbul tarafından gelenlerin Edirne yönüne doğru ilerlerken Çerkezköy ayrımına sapmaları ve ardından Saray yönüne doğru ilerlemeleri yeterli. İstanbul’dan yaklaşık 2.5 saatlik bir yolculuk sonrasında Kıyıköy’e ulaştığınızı da söyleyelim. İstanbul araç kiralama seçeneklerini kullanarak Kıyıköy’e rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Dilerseniz İstanbul Havalimanı araç kiralama seçeneklerine de bakabilirsiniz.

İlgili Yazılar

İstanbul’daki En İyi Vegan Restoranlar: Leziz ve Sağlıklı!

Felat Delibalta

Hevsel Bahçeleri Hakkında Her Şey

Felat Delibalta

Kız Kulesi Nerede, Nasıl Gidilir: Kız Kulesi’nin Tarihi ve Hikayeleri

Yolcu 360

Yorum Bırak