Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Bilgi > İlginç bilgiler > En Popüler 9 Kış Sporu

En Popüler 9 Kış Sporu

Kışın soğuk hava koşulları bizi biraz daha evde kalmaya itse de kış sporları başladıktan sonra gerçekten eğlenebileceğiniz bir alan oluşturuyor. Kış sporları aynı zamanda form tutmaya devam edebilmenize yardımcı oluyor. Hem sevdiklerinizle hem de tek başınıza keyifli zaman geçirebileceğiniz açık havada yapılan spor çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Kış aylarında açık havada olmak istemeseniz bile kapalı alanları kullanarak sporun tadını çıkarabilirsiniz. Bunun için açık alanlar soğuk olsa dahi salonda spor yapmak için bir salon ya da tesis seçmeniz yeterli. Snowboard gibi bazı sporlar tam bir kış sporu olarak kabul edilir. Snowboard gibi açık alanlarda yapılan sporlar açık havadan yararlanmanın en iyi yollarından biridir. Kış aylarında rahatlıkla yapabileceğiniz en popüler ve en eğlenceli kış sporlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz. Ama önce kış sporlarının ortak özelliklerine bakalım. 

Türkiye’nin en güzel kış sporu lokasyonlarını keşfetmek için kiralık araca mı ihtiyacınız var? Yolcu360’ın araç kiralama seçeneklerini inceleyebilir, yurt içinde ve yurt dışında yüzlerce lokasyonda binlerce model ve marka araç arasından ideal aracınızı dakikalar içerisinde kiralayabilirsiniz!

Kış Sporları ve Özellikleri 

Kış sporları halk arasında kar sporları olarak da biliniyor. Fakat kar sporları, aslında kar ile iç içe yapılan spor türlerini kapsıyor. Kış sporları ise daha geniş bir yelpazeyi kapsıyor. Kışın spor yapmak ve mevsimin getirilerinden yararlanmak istiyorsanız kış sporları tam size göre. Bu anlayış ile sizler için birbirinden eğlenceli kış sporlarını derledik. 

Snowboard

kis-sporu-.jpg

Kış sporları birçok kişinin favorileri arasında bulunur. Özellikle dağlarda snowboard yapmak hem eğlenceli hem de yoğun bir egzersiz şeklidir. Bunun yanı sıra snowboard ile muhteşem manzaraların ve temiz dağ havasının keyfini çıkarabilirsiniz. Türkiye’de bu sporu yapabileceğiniz donanımlı onlarca snowboard merkezi bulunur. Ancak, bu sporda yaralanma diğer sporlara oranla yüksektir. Bu nedenle tek başınıza yapmadan önce eğitim almanız önerilir. 

Kayak

kis-sporu-1.jpg

Kış aylarında farklı ve eğlenceli bir aktivite denemek istiyorsanız kayağı tercih edebilirsiniz. Tıpkı snowboard gibi kayak sporu da kış sporları tatili için ya da eğlenmek için iyi bir seçenektir. Bu aktiviteyi deneyimlemek için yaşadığınız bölgede veya size yakın olan bölgede nerede kayak yapabileceğinize bakabilirsiniz. 

Kızak

kis-sporu-2.jpg

Kızak kaymak bir çocuk aktivitesi olarak görülse de bu kadarla sınırlı kalmaz. Bu sporunun profesyonel düzeyde yapılan türleri de vardır. Çünkü Alpler’deki kış sporları alanlarında kızak ciddi bir dal olarak kabul edilir. Bazı rotalar, lokasyonlar kilometrelerce uzar Bu da  size dağların veya tepelerin üzerinden saatte onlarca kilometre hızla inme şansı verir. Aynı zamanda rahat edebileceğiniz, manzaranın tadını çıkarabileceğiniz birçok kızak çeşidi mevcuttur. Bunun yanı sıra kızak sporunun ekstrem gibi görünen Lunge kızak adı verilen bir çeşidi de vardır.  

Rafting

kis-sporu-3.jpg

Rafting yalnızca su üzerinde yapılan bir spor değildir. Daha dayanıklı ve kar için özel üretilen botlar yardımıyla da kar üzerinde de yapılabilir. Rafting gruplar halinde yapılabildiği sevdiklerinizle yapacağınız farklı bir aktivite olabilir. Kayak merkezleri bu tür aktiviteler düzenlediği için rahatlıkla yapılan bir aktiviteye siz de katılabilirsiniz. 

Tırmanma

kis-sporu-4.jpg

Kayak turlarının yanı sıra düzenlenen tırmanma ve dağcılık turları da en çok tercih edilen kış sporları arasındadır. Tırmanma için iyi bir ekipman ve düzenli bir eğitim gereklidir. Gözetmen eşliğinde de tırmanma yapılabilir. Bu nedenle ilk denemelerinizde mutlaka bir gözetmen eşliğinde bulunabilirsiniz. Bu sayede kendinizi bu spor dalina başlarken daha rahat hissedebilirsiniz. yapılabilir. 

Yürümek

kis-sporu-5.jpg

Yaz kış fark etmeksizin yapılabilecek düşük ağırlıklı sporlardan en bilineni yürüyüştür. yürüyüşün derecesi ve zorluğu  her yaştan insan kondisyonuna göre ayarlayabilir. Yürüyüş yaparken ayrıca size keyif verecek parkur seçebilir veya evinize yakın lokasyonlarda rota belirleyebilirsiniz. Yürüyüş rotanızı belirlemek planın en büyük parçası olarak kabul edilir. Daha kısa mesafelerle başlayarak, bu mesafeleri giderek artırabilirsiniz.  

Buz Pateni

kis-sporu-6.jpg

Buz pateni dünyanın en eski sporlarından biridir. Buzun üzerinde yapılır ve geniş kitlelerce ilgi görür. Ancak günümüzde gerçek pistlerden ziyade yapay pistler daha fazladır. Pek çok merkezde de yapay buz pistlerine yer verilir. Yapay buz pistleri sayesinde yılın tüm zamanları buz pateni yapmak mümkündür. Fakat buz pateni yapılış biçiminden ötürü kış sporları ile bağdaşlaştırılır. Kolay bir spor gibi gözükse de buz pateni yer yer oldukça zorlayıcı olabilir.  Fakat bu spor için birkaç teknik öğrenerek, eğlenceli vakit geçirmeye başlayabilirsiniz. 

Buz Hokeyi

kis-sporu-7.jpg

Buzun üzerinde oynanan spor dallarından biridir. Buz hokeyi için hokeyin bir çeşidi de denilebilir. Fakat buz hokeyi “top sporları” kapsamına da girer. Buz hokeyinin oynandığı disk yuvarlak bir top değildir. Buz hokeyinin oynandığı disk 3 inç (7,62 cm) çapında ve 2,54 cm kalınlığında düz bir lastiktir. Oyuncular geniş düz bir yüzeye sahip olan çubuklar yardımıyla diske vururlar. Özetle bu sporda amaç, sopalar yardımıyla diski karşı takımın kalesine sokmaktır. Skor elde edilen buz hokeyi 5 kişilik takımlar halinde oynanır. 

Ice Surfing

kis-sporu.jpg

Kış aylarında sörf yapmak çoğu sporcunun aklına  ilk gelen tercih değildir. Fakat soğuk su sörfü gibi sporlar İskandinav ülkelerinde oldukça popülerdir. Dondurucu havada sörf yapmak bazı önlemlerin alınmasını gerektirir. Yapacağınız spordan maksimum verimi almak için kalın giysilere ek olarak iyi bir koruyucu ekipman ve tam boy bir dalgıç kıyafeti gereklidir. Dolayısıyla adrenalin seviyesi yüksek bu spor geniş kitlelerin dikkatini çekmektedir. 

Kışın yapılacak sporlar, kış mevsimini bekleyen kişi sayısını artırır. O kadar eğlenceli aktivite sunan kış aynı zamanda kişilerin gelişimine katkı sağlayan sporları da kapsar. Sizin için hazırladığımız kış sporları listesi ile yeni bir spor dalına başlayabilirsiniz. Zevklerinize bağlı olarak dilediğinizi seçebilir ve eğlenceli dakikaların tadını çıkarabilirsiniz. Peki en popüler kış sporları listenize siz ne eklerdiniz?

 

Yorum ekle