Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Türkiye Gezi Rehberi > Kış Manzarasına Doyacağınız En Güzel Rotalar

Kış Manzarasına Doyacağınız En Güzel Rotalar

Kış mevsiminin en güzel aktivitelerinden biri de uzun yol yapmak olabilir. Bembeyaz karlarla bezenmiş ağaçlı yollar, binbir renkte ağaçlarla kış manzarasına doyacağınız en güzel rotalar yazısı Seyahatimgeldi hesabının yazarı Birten Çankaya tarafından hazırlandı.

Her mevsimin kendine has güzellikleri var elbette ama beyaz örtünün serilmeye başlamasıyla doğa bizleri adeta kış masalını yaşamaya davet ediyor. Sizin de favori mevsiminiz kışsa bu rotalar fazlasıyla ilginizi çekebilir. Yolcu360’tan uygun fiyata araç kiralama yaparak yola çıkabilirsiniz.

En Güzel 5 Kış Rotası

Kars, Ani Harabeleri ve Çıldır Gölü

Kışın en fazla yakıştığı şehirlerden biri elbette Kars. Son yılların yükselen yıldızı olmayı başaran Kars’ta binlerce yıllık tarihin izlerini keşfedebileceğiniz Ani Harabeleri kış mevsiminin gelmesiyle birlikte kartpostal niteliğinde görüntülere sahne oluyor. Kars merkeze 40 kilometre mesafede yer alan Ani Ören Yeri kurulduğu günden bu yana 23 farklı medeniyete kucak açmış bir dünya mirası. Kış manzarasına doyacağınız en güzel rotalar demişken uçsuz bucaksız vadiler ve dağlarla çevrili Ani Ören Yeri’ni karlar altında keşfetmek ise ayrı bir keyif veriyor. Kars’a gelmişken kış aylarında buz tutan Çıldır Gölü’nü listenize ekleyerek seyrine doyulmaz manzaralara şahit olmayı unutmayın.  

Ani Harabeleri | Ani Kalesi | Ani Harabeleri Tarihi


Kayseri, Erciyes

Kış manzarasına doyacağınız en güzel rotalar arasından bir diğeri ise Erciyes!Kayak tutkunlarının kış aylarında sıkça tercih ettiği Erciyes ülkemizin beşinci büyük dağı. Dört mevsim bembeyaz zirvesiyle Kayseri’nin sembolü Erciyes Dağı hem kayak merkezi hem de yaylalarıyla öne çıkıyor. Sönmüş bir volkanik dağ olan Erciyes spor ve doğa tutkunları için sayısız seçenek sunuyor. 102 km uzunluğunda 34 farklı pistin yer aldığı Erciyes Kayak Merkezi’nde kış sporlarının keyfini sürebilir ya da lapa lapa yağan kar eşliğinde şömine başında manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. 

Erciyes Kayak Merkezi: Bir kış masalı misali / Kayseri

Bursa, Sarıalan

Kışın Bursa denince akla ilk gelen yer elbette Uludağ ama kısa bir teleferik yolculuğu ile ulaşabileceğiniz Sarıalan da kış aylarında fazlasıyla cezbedici. Bembeyaz karlar arasında yürüyüş yapabilir, acıktığınızda sucuk ekmekle mide ziyafeti çekebilirsiniz. Bölgede yer alan dağ evleri ise unutulmaz bir kış tatili yapmak isteyenler için ideal bir seçenek sunuyor. 

Bursada Gezilecek Yerler | Bursa Turu

Rize, Çat Vadisi

Bahar ayının gelmesiyle birlikte yeşilin binbir tonunu gözler önüne seren Çat Vadisi’ni bir de kışın beyazlar içerisinde görmeye ne dersiniz? Karadeniz’in el değmemiş güzelliklerinden biri olan Çat Vadisi tertemiz havası ve doğası ile ziyaretçilerini adeta büyülüyor. Buraya gelmişken Zilkale ve Palovit’i de mutlaka gezi listenize ekleyin. 

Sırt Yayla : Bulutların üstündeki dünya / Ardeşen / Rize

Eskişehir, Odunpazarı

Kış mevsiminin görsel şölen yaşattığı kentlerden biri de Eskişehir. Porsuk Çayı’ndan başlayarak yirmi dakikalık yürüyüş sonrası Odunpazarı’na ulaşabilir, beyaza bürünmüş tarihi evleri fotoğraflayabilirsiniz. Eskişehir’e gelmişken çibörek yemeden dönmek olmaz. Met helvası ve boza da buranın imza lezzetleri arasında. Ancak hatırlatmakta fayda var, Eskişehir’in ayazı epey üşütüyor, en kalın giysileriniz mutlaka üzerinizde olsun. ☺ 

Odunpazarı gezilecek yerler / Eskişehir

Yorum ekle