Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Otomotiv Dünyası > Otomotiv Haberleri > Kış Aylarında Araba Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kış Aylarında Araba Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özellikle bol yağış alan ve uzun kışlar yaşanan ülkemizde, kışın araba kullanırken dikkat edilmesi gereken birçok detay var. Özellikle buzlu yollar, ıslak zemin ve kaygan asfalt gibi durumlarda kışın araç kullanma daha bir özen ve dikkat gerektirir.

Kış aylarında karlı yollarda araç kullanma birçok tehlikeyi de beraberinde getirebiliyor. Bu tehlikeleri en aza indirmek için buzlu yollarda araç kullanma, kaygan yolda araba kullanmak gibi detaylarla beraber detaylı bir kış aylarında araba kullanma rehberi hazırladık.

Araç Kış Bakımı Yaptırılmalı

Aracın kışın zor şartlarında korunması ve sorunsuz çalışmaya devam etmesi en önemlisi kışın yolda kalmamak için ilk yapılması gereken aracın kış bakımını yaptırmak.

 • Araçla yolda kalmamak için akü voltajını ve şarj gücünü kontrol ederek, akünün su seviyesini standart değerde olmasına özen gösterilmeli.
 • Soğuk havada radyatör suyunun donmaması için antifiriz kullanılmalı. Antifiriz kış mevsimine girmeden mutlaka kontrol ettirilmeli.
 • Buji ayarları ve temizliği mutlaka yapılmalı. Kış başlamadan bujiler kontrol edilerek yakıt tüketiminin artmasına engel olunmalı.
 • Elbette kış lastiği kullanılmalı. Özellikle virajlarda savrulma tehlikesine karşı kış lastiği uygulamasına geçilmeli ve geç kalınmadan araca takılmalı. Kış lastiği otelleri dikkatinizi çekebilir. Lastik oteli nedir? tıklayın.
 • Farlar kontrol edilmeli. Yanmayan ampüller varsa değiştirilmeli ve erken kararan kış aylarına hazır duruma getirilmeli.
 • Araç kaloriferleri kontrol edilmeli. Özellikle kışın etkili olacak ısıtma sisteminizde bir arıza olmadığından emin olunmalı.
 • Kışın araç kullanma karlı ve buzlu yollarda daha zor. Bu yüzden fren sisteminde bir arıza olmamalı, fren hidroliği ve balatalar karlı yollarda araç kullanmadan önce kontrol edilmeli.

Aracınızı kış mevsimine hazırlamak için 5 tavsiye!

Uzun dönem araç kiralama için Ankara Esenboğa Havalimanı araç kiralama imkanlarını değerlendirebilirsiniz.

Kışın Arabayla Yola Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler

Kış bakımı yaptırıldıktan sonra araçla yola çıkmadan önce belli hazırlıklar yapılmalı. Kışın araç kullanma böyle hazırlıkları gerekli bir hale getiriyor.

 • İdeal araç içi sıcaklığı sağlanmalı. Kışın araç kullanırken güvenli bir sürüş için ideal araç sıcaklığı çok önemli. Sürücünün dikkatli ve güvende araç kullanabilmesi için aracın doğru sıcaklıkta olması hayati önem taşıyor. Aracın içi aşırı sıcak olmamalıdır. Ilık bir oda sıcaklığı güvenli sürüş için idealdir.
 • Karlı yollarda araç kullanma zaten zor olduğundan görüşe engel olabilecek tüm karlar temizlenmeli.
 • Aracın klimasını ilk olarak ön camlara çevirerek cam buğulanması önlenmeli.
 • Kışın araç çalıştırırken kısa bir süre rölantide çalıştırarak hava şartlarına uyum sağlamasına izin verilmeli.

Cam buğulanması nasıl önlenir?


Kış Aylarında Araba Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kış araç bakımını yaptırdınız, arabayla yola çıkmadan önce yapılması gereken hazırlıklar da tamam ise kar yağdığında güvenli bir sürüş için karlı yollarda araç kullanma önerilerine de dikkat edilmesi gerek. Frenin eskisi kadar işlemediği buzlu yollarda araç kullanma için neler yapılmalı? Kaygan yolda araba kullanma gereklilikleri neler hep beraber bakalım.

Ucuz araç kiralama için Ankara araç kiralama opsiyonlarına bakabilirsiniz.

 • Araç Farları Onarılmalı

Kışın araba kullanırken görüş kalitesi her zamankinden daha önemlidir. Zira hava erken kararır ve yağış görüş açımızı engeller. Bu yüzden farlar kontrol edilmeli bir sorun varsa tamir edilmelidir.

Araç far temizliği nasıl yapılır tıklayın!

 • Araç Camları Kontrol Edilmeli 

Kışın havaların eksi dereceleri görmesi yüzünden araç camlarında kırılmalar ve çatlamalar meydana gelebiliyor. Bu yüzden araç camları kontrol edilmeli bir çatlak vs varsa hemen onarılmalıdır.

Aylık araç kiralama için İzmir Adnan Menderes Havalimanı araç kiralama olanaklarına bakabilirsiniz.

 • Araçta İlave Kış Ekipmanı Bulunmalı

Kışın araç kullanırken aracınızda bulunması gereken ek ekipmanlar vardır. Bunların en zaruri olanları; yelek, uyarı üçgeni, stepne olduğu gibi aynı zamanda, fener, telefon ve şarj aleti, su, kalın kıyafet, battaniye, ilk yardım kiti ve dolu benzin deposu.

Oto kiralama için İstanbul Havalimanı araç kiralama opsiyonlarını değerlendirebilirsiniz.

 • Hava Durumu Kontrol Edilmeli 

Mutlaka Meteoroloji Genel Müdürlüğü hava tahminleri kontrol edilmeli ve yola çıkmadan önce oluşacak hava şartları ile ilgili bilgi alınmalıdır.

 • Araç Hızı Düşürülmeli

Karlı yollarda araç kullanma; buzlanma, rüzgar, kar ve yağmur ihtimaline karşı daha yavaş yapılmalı. Kaygan yolda araba kullanma hızınızı düşürmezseniz dengenizi kaybetmenize ve savrulmanıza sebep olabilir.

Kiralık araba için İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı araç kiralama seçeneklerini inceleyebilirsiniz.

 • Araç Büyük Viteste Kullanılmalı

Kaygan yolda araba kullanma mutlaka büyük vitesler gerektirir. Kar buz üzerinde mümkün olan en büyük vites seçilmeli.

kışın araç kullanma, karlı yollarda araç kullanma, buzlu yollarda araç kullanma, kaygan yolda araba kullanma

 • Frenden kaçınmalı

Kışın araba kullanırken karlı ve kaygan yollarda ani frenden kaçınmalı bununla beraber vitesi kademeli olarak düşürmelisiniz. Arabayı durduruna kadar yavaşça düşürerek yavaşlamalısınız.

Bunları yaptıktan sonra;

Kışın Gezilecek Yerler / Kış Tatil Yerleri için Tıklayın!

Yorum ekle