Yolcu360 Blog
Kırkayak Kahvesi
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Yaşam > Eski Mekanlar: Kırkayak Kahvesi

Eski Mekanlar: Kırkayak Kahvesi

Kırkayak Kahvesi nedir? Gerçek Kırkayak Kahvesi nerede? Kırkayak Kahvesi hakkında neler biliyoruz?

Eski Mekanlar: Kırkayak Kahvesi

Gaziantep, gerçekten özel bir şehir. Onu, bu kadar özel kılan öyle çok şey var ki… Mesela Ezo Gelin, Zeugma Mozaikleri, Gaziantep baklavası, kebaplar ve daha neler neler… Gaziantep’i özel kılan ve az bilinen bir değeri de meşhur Kırkayak Kahvesidir. 68 kuşağının iyi bildiği Kırkayak Kahvesi’nde yazarların, politikacıların, düşünürlerin, ressamların yolu geçti. Bugün tarih kitaplarına geçen ne isimler o kahvede çay içti, sohbet eti. Ne ateşli tartışmalar, ne kavgalar ve daha neler neler….Meşhur Kırkayak Kahvesi hakkında biraz araştırma yaptık. Gaziantep’e yolunuz düşerse bugün maalesef olmayan ama yerinde bir parkın bulunduğu bu alanı görmenizi öneriyoruz.


Kırkayak Kahvesi Hakkında Bilgiler

1938 yılında Kırkayak Kahvesi ve Sazı olarak açılıp 17 Eylül 1990’da kapanan mekandır. Gaziantep’in tarihi mekanları içinde epeyce özel bir yere sahiptir. 1960-1970 kuşağının etüd merkezi olarak anılan kahve, çeşitli adlarla anılmış. Mesela “şarap tekkesi” ona yerel halkın taktığı isimlerden biri. Bir de “Kırkayak Dar’ülfünunu” diye anılmış.

Ercüment Asaf Yanıç şöyle bahsediyor Kırkayak Kahvesinden:

Sevdalanmayı orada öğrenmiştik. İlk tütünü de şarabın buruk tadını da Nazım’ı da…

Bazı kaynaklar, kahvede lise eğitim programındaki ders kitaplarının buradaki kütüphanede bulunduğunu da yazıyor. Bu nedenle görüşü ne olursa olsun öğrenciler kitaplardan yararlanmak için Kırkayak Kahvesi’ne gidiyormuş.  Kırkayak Kahvesi’ne takılan lise öğrencilerinin neredeyse tamamının üniversiteye girmesi de ilgi çekici bir bulgu. Hatta aralarında çok ünlü isimler de var.

Kırkayak Kahvesi’ni Kim Açtı?

Şimdi sıkı durun; kahvenin açılış tarihi 1898. Izrabzade Ahmet Hamdi Efendi tarafından açılmış. Çevresindeki 40 adet sütun nedeniyle halk Kırkayak Kahvesi demiş ve adı da öyle kalmış. Ama uzun bir süre tabeladaki adı:Izrabzade Ahmet Hamdi Efendi kahvesiymiş.

Kırkayak Kahvesi Konserleri

Müzeyyen Senar, her yıl burada konser vermiş. Hamiyet Yüceses, uzun yıllar burada şarkı söyler. 1990 yılında kapanan kahveyi göremezsiniz. Ama o ruhu hissetmek için içinde bulunduğu parkta ziyaret edebilirsiniz.


Gaziantep Ulaşım

Türkiye’nin her şehri özel ama Gaziantep çok farklı. yolcu360.com olarak; mutlaka bu şehri göründ eriz. Kırkayak kahvesinin bulunduğu Özgürlük Parkına gidin, Zeugma Mozaik Müzesini gezin, Gaziantep Çarşısında bölgeye özel lezzetleri esnaf lokantalarında tadın.

Araca ihtiyacınız olursa yolcu360.com üzerinden Gaziantep araç kiralama fiyatlarına bakabilirsiniz.

Yorum ekle