Yolcu360 Blog
İzmir Kemalpaşa Kiraz Festivali
Yolcu360 Blog > Bilgi > Kültür Sanat > Kemalpaşa Kiraz Festivali Kaçmaz!

Kemalpaşa Kiraz Festivali Kaçmaz!

İzmir Kemalpaşa kiraz festivali hakkında bilgi mi arıyorsunuz? Kiraz Festivali ne zaman yapılıyor? Kiraz Festivaline katılım ücretli mi? Kemalpaşa Kiraz Festivali nerede yapılıyor?

İzmir Kemalpaşa Kiraz Festivali

Kemalpaşa Kiraz Festivali Kaçmaz!

Türkiye’de hemen her ilde hatta ilçede bir festival düzenleniyor. Başlıkta da belirttiğimiz gibi “Kemalpaşa Kiraz Festivali” bu festivallerden biridir. Festival boyunca birçok sanatçının sahne aldığı bu festival mutlaka gidilmesi gereken festivaller arasında yer almaktadır. Festivale geçmeden önce festivalin yapıldığı, “Seyahatname” adlı eserin bir bölümüne de konu olan İzmir Kemalpaşa ilçesini yakından tanıyalım.

Kemalpaşa Hakkında

Kemalpaşa İzmir’e uzaklığı 29 km olan dünyaca tanınmış kirazı ve çam ormanlarıyla ünlü bir ilçedir. Nif dağının eteklerine kurulu olan bu ilçede Bizans Sarayı ve surları bulunmaktadır. Suların ve yeşilin bol olmasından dolayı Kemalpaşa Ovası, Türkiye’nin verimli ovalarından biridir. Bugün hala geniş araziler zeytin ve kiraz ağaçlarıyla kaplı ancak giderek betonlaşma artıyor. Hatta bu araştırmayı yaparken kemalpaşa’nın bundan 30 yıl önceki halini görünce çok şaşırdık. Çünkü bugün sitelerin, konutların, Devlet Hastanesi ve bir kaç okulun olduğu alan, daha 30- 40 yıl evvel balta girmemiş bir ormanmış.

Kemalpaşa Kiraz Festivali

İzmir Kemalpaşa’nın tarihi MÖ 13 yy a kadar dayanır. Kemalpaşa, zaman içerisinde Akadlara, Hititlere, Helenlere, Lidyalılara, Perslere, Romalılara, Bizanslara ve Türklere ev sahipliği yapmıştır. Bahar aylarında çiçeklerin açmasıyla ilçe başka bir görünüme bürünür.  Bu da Rumca beyaz gelin anlamına gelen Nif adını almasına neden olmuş. 1922 yılına kadar “Nif” olan ilçenin adı, Mustafa Kemal Atatürk’ün ilçede konaklaması sebebiyle (işgalden kurtulduğu gece) “Kemalpaşa” olarak değiştirilmiştir.

İzmir Kemalpaşa Kiraz Festivali

Kemalpaşa Kirazı Hakkında

Kemalpaşa’da ortalama yıllık 50- 60 ton kiraz üretilmektedir. Üretilen bu kirazlar yurtdışına ihraç edilerek ekonomimize katkı sağlanmaktadır. Günümüzde Kemalpaşa’da yüz elliden fazla kiraz üreticisi bulunmaktadır. Kemalpaşa’nın alametifarikası dünyada en erken kiraz üretiminin Kemalpaşa’da gerçekleştiriliyor olmasıdır. İzmir’in iklimi doğal sera etkisi yaratıyor.  Kemalpaşa’nın kirazını tadan insanların birçoğu “Dünyanın en iyi kirazı” demektedir. Öyle ki sırf kiraz alabilmek için ilçeye gelen vatandaşlar bulunmaktadır. Salihli, sapı kısa, napolyon gibi çeşitleri olan Kemalpaşa kirazının büyük bir kısmı ihraç ediliyor.

İzmir Kemalpaşa’dan araç kiralama ile Nazarköy ya da Kımız Çiftliği gibi bölgeleri de görebilirsiniz.

Kemalpaşa Kiraz Festivali Hakkında

İzmir Kemalpaşa Kiraz Festivali

1936 yılından beri geleneksel olarak devam eden festivalin tam adı “Kemalpaşa Altın Kiraz Kültür ve Sanat Festivali” dir. Festival, en iyi kiraz yetiştiricilerini ödüllendirmek amacıyla düzenli olarak mayıs ayının son haftası ya da haziran ayının ilk haftası düzenlenir. Önceki senelerde 1 gün süren festivalin süresi yıllar geçtikçe artmış, 2010 yılından itibaren ise yöre halkı tarafından 9 gün (en yüksek) kutlanmaya başlanmıştır.

“Dere Mesire Alanı”nda yapılan festivalde gün boyu halk oyunları ve çeşitli yöresel oyunlar oynanır, animasyonlar, tiyatrolar, paneller, sergiler sahnelenir. Her gece farklı bir şarkıcı sahne aldığı festivalde yıllarca Sezen Aksu’dan, Zara’ya, Haluk Levent’ten, Kibariye’ye kadar pek çok ünlü sahne almıştır.

Her yıl festivalin son gününde “En iyi Kiraz Üreticisi” seçilir. Alışveriş yapmak isteyenler için standlar gün boyu açık kalır. Bir de kiraz güzeli seçilir. Bölgesel ekonomiye de katkı yapan festival her yıl ücretsiz olarak gerçekleştirilir.

Kemalpaşa Araç Kiralama

İzmir Kemalpaşa’da uygun fiyata araç kiralama yapmak için yolcu360.com üzerinden hızlıca araştırma yapabilirsiniz. Kemalpaşa’da uygun fiyata araba kiralama seçenekleri için sistem üzerinden fiyatları karşılaştırabilirsiniz.  

 

Yorum ekle