Yolcu360 Blog
Araç Kiralama > Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Türkiye Gezi Rehberi > Türkiye’nin En Güzel Sahilleri / Muğla – Marmaris – Kedrai Antik Sahili

Türkiye’nin En Güzel Sahilleri / Muğla – Marmaris – Kedrai Antik Sahili

Türkiye’nin En Güzel Sahilleri yazı dizisi devam ediyor. Rotamız boyunca çok sayıda Muğla sahilini tanıyacağız. Muğla sahilleri içinde antik değeri de olan sahilleri keşfetmeyi önemsiyoruz. Zira, bunların çoğu bakir alanlar sunuyor. Denize girmek için eşsiz güzellikler vat ediyorlar. Evet, en güzel sahilleri keşfetmeye devam…

Türkiye’nin En Güzel Sahilleri / Muğla – Marmaris – Kedrai Antik Sahili

Türkiye’nin en güzel sahilleri hangileri? En güzel plajlar hangileri? Muğla’nın en güzel sahili neresi? Muğla’da nereden denize girmeli?

Türkiye’nin en güzel sahilleri deyince liste uzar gider. Ülkemizde denize girmek için yüzlerce farklı nokta var. Bunların gerçekten en çekici olanları da Muğla’da konumlanıyor. Muğla sahilleri içinde de Marmaris özeldir. Marmaris’in en özel sahillerinden biri de kesinlikle Kedrai Antik Sahilidir. Bakalım Kedrai Antik Sahili nasıl?

Kedrai Antik Sahili Hakkında

Marmaris’in eski adı Physkos’tur. Muğla’ya bağlı olan bu yerleşim yerinin adını Kanuni döneminde değiştirdiği söylenir. Peki, “Marmaris” ne demek ya da “Marmaris” kelimesinin anlamı ne?

“Mermer” sözcüğünün eski söylenişi “mermeris’tir. Marmaris adı da bu kelimeden türemiştir. Zira, Marmaris ve çevresi mermer yataklarıyla ünlüdür.

Marmaris’in gözde adalarından biri Sedir Adasıdır. Kleapatra ve sevgilisi Marcus’un burada buluştukları da rivayet ediliyor. Bu nedenle de adanın diğer adı Kleopatra Adasıdır. Bazı kaynaklarda aşk adası ya da balayı adası olarak geçer.

Adanın kuzeyindeki kumlar, göz kamaştıran o güzel rengini kalker taşından alıyor. Bu renkli kum çeşidi Girit Adasında da görülüyor. Kumsalın kumları çok değerli. Ziyaretçiler buradan kum almayı seviyor. Bunu sektöre dönüştürmeye çalışanlar da var. Ancak bu değerli jeolojik miras zarar görüyor.

Sedir Adası bölgede uzun bir dönem hüküm süren Karia Devletinin de önemli bir merkeziydi. Adanın yerleşim tarihi M.Ö. 6 yüzyıla tarihleniyor. Karie kraliyet ailseinin yaz aylarını bua dada geçirdiği de kaynaklarda yazıyor. Adanın bir diğer önemli değeri de adaya resmi adını veren sedir ağaçları. Sedir çamı, bu adanın zenginliği. Sedir çamından sandal yapıldığını da unutmayalım. Üzücü olansa bugün, adada neredeyse hiç sedir çamı kalmamış.

Sedir Adasına Ulaşım

Kedrai Antik Kenti kalıntılarının bulunduğu Sedir Adasına dolambaçlı yollarla karadan ya da tekneyle doğrudan ulaşım mümkün. Adada yerleşim yok gibi. Sadece doğa, antik kalıntılar ve berrak deniz.

 

Yorum ekle