Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Türkiye Gezi Rehberi > Kartepe Nerede? | Kartepe Gezilecek Yerler

Kartepe Nerede? | Kartepe Gezilecek Yerler

İstanbul’a yakınlığıyla özellikle kış aylarında birçok ziyaretçi çeken Kartepe, Kocaeli iline bağlı. Kartepe nerede sorusunun cevabı İstanbullular için günübirlik Kartepe turları yapmak için oldukça ideal. Kış sporlarını sevenler için Kartepe Kayak Merkezi modern bir tesis sunuyor. Aynı zamanda Kartepe Ormanya gibi doğal yaşam parkı keyifli bir gün için ideal. Peki Kartepe gezilecek yerler nasıl? Araç kiralama ile Kartepe’ye gitmek, Kartepe Kayak merkezi fiyatı ne kadar? ve Kartepe turları 2019 bilgilerini Yolcu360 ekibi hazırladı. 🙂

Kartepe Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kartepe kayak merkezi ile bilinse de yaz aylarında da birçok aktivite ve gezilecek yer sunuyor. İzmit Kartepe kahvaltı alanları ile yılın her döneminde ilgi çekiyor. İzmit ile Sapanca Gölü arasında kalan Kartepe aynı zamanda Marmara Bölgesinin en yüksek üçüncü dağı. Bu sebeple kış turizmi oldukça gelişmiş. Kartepe otelleri de yaz kış ziyaretçilerin ihtiyacına cevap veriyor. Peki Kartepe nerede? Kartepe Maşukiye’ye 15 km uzaklıkta yer alıyor. İstanbul araç kiralama yaparak 2 saatlik bir yolculuk sonunda ulaşabilirsiniz. Kartepe’de güzel bir kahvaltı yaparak güne başlayabilir; doğa yürüyüşü, yamaç paraşütü, binicilik, kayak,atv gibi keyifli sporlarla gün boyu vakit geçirebilirsiniz.

sapanca'da Bisiklet turu
Kartepe’de Gezilecek Yerler

Kartepe zengin doğası ve geniş coğrafyası ile gezilecek yerler açısından hayli zengin. İstanbul, Sakarya ve Yalova gibi illere yakın konumu ile özellikle günübirlik Kartepe turu yapmak birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Kış aylarında Kartepe kayak merkezi ile yazın ise doğa sporları ve tertemiz havası ile Kartepe’de her mevsim keyifli. Maşukiye, Ormanya, Alabalık Vadisi, Kuzu Yaylası Tabiat Parkı, Eşme gibi doğal alanları Kartepe Hobbit Evleri gibi farklı noktaları ile Kartepe gezisi her mevsim keyifli.

Kartepe Kayak Merkezi

Birbirinden farklı zorluk derecelerinde piste sahip Kartepe Kayak Merkezi ülkemizin en büyük kayak merkezlerinden biri. Kayak sporuna ilgi duyanlar için burada bulunan Green Park Kayak Merkezi kayak odalarından ekipman kiralayabilir tecrübenize göre bir pist seçerek kaymaya başlayabilirsiniz. Kayak yapmasanız da karların içinde yürüyüş ve akşam sucuk ekmek keyfi yapabilirsiniz. Kartepe Kayak merkezi fiyat anlamında diğer kayak merkezleri ile hemen hemen aynı.

Ödemiş Kayak Merkezi nasıl
Maşukiye

Kartepe’nin aşağısında yer alan Maşukiye doğası ve sessizliği ile İstanbul’dan hafta sonu kaçılacak yerlerden biri. Maşukiye otelleri, lezzetli yemekleriyle restoranları ve yemyeşil doğası ile özellikle hafta sonu birçok ziyaretçi ağırlıyor. Maşukiye kahvaltı alanlarında aileniz ve sevdiklerinizle güzel bir kahvaltı yapabilir ardından güzel bir doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Balık sevenler için Maşukiye balık restoranlarının da çok taze ve güzel balıklar pişirdiğini söylemekte fayda var.


Ormanya

Ormanya doğal yaşam parkı Kartepe’de gezilecek yerler listenizde ilk sıralarda olmalı. Zira burada birçok türden yaklaşık 750 hayvan yaşıyor. Çocuk hayvanat bahçesi, yürüyüş parkları, piknik alanı gibi alanlar bulunan Ormanya’da gün boyu çocuklarınızla ve sevdiklerinizle keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Aynı zamanda Ormanya kamp yapmak için de uygun. Birçok çadır ve karavan alanı bulunan Ormanya’da kamp yapabilir, gece yıldızları seyrederek şehrin stresini üzerinizden atabilirsiniz.


Kuzu Yaylası Tabiat Parkı

Kartepe kamp severler için birçok alan sunuyor. Kuzu Yaylası da onlardan biri. Sadece doğanın sesini dinleyerek ve tertemiz havayı içinize çekerek Kuzu yaylasında kamp yapabilirsiniz. Kampçıların en çok ihtiyacı olan temiz su burada çeşmeler aracılığıyla sağlanıyor. Aynı zamanda parkta bulunan mekanlarda kahvaltı ve akşam yemeği de mevcut. Biraz yukarısında Altınoluk Yaylası bulunuyor. Buraya da ıhlamur, çam ve kayın ağaçları arasında keyifli bir yürüyüş yaparak gidebilirsiniz.


Kartepe Nerede? / Kartepe’ye Nasıl Gidilir?

Kocaeli ili sınırları içinde bulunan Kartepe İzmit Körfezi ile Sapanca Gölü arasında yer alıyor. Maşukiye’ye 15 km mesafede bulunan Kartepe’ye; E5 üzerinde İzmit’ten çıktığınız yolda Sapanca ayrımına girdiğinizde 8 km sonra Maşukiye’ye, 15 km sonra da Kartepe’ye ulaşabilirsiniz.Kartepe’ye TEM Otobanı üzerinden ulaşım sağlayacaksanız Sakarya yönüne dönüp Sapanca’ya ulaşmanız gerek. yolcu360’tan araba kiralama yaparak konforlu bir şekilde gidebilirsiniz.

Yorum ekle