Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Türkiye Gezi Rehberi > Kapuz Kanyonu Gezi Rehberi | Kapuz Kanyonu Nerede?

Kapuz Kanyonu Gezi Rehberi | Kapuz Kanyonu Nerede?

Kapuz Kanyonu yolu Akdeniz’den geçenler için alternatif bir kaçış rotası. Yeni yerleri keşfetmeyi sevenlerin mutlaka bir kez daha uğradığı bu güzel gezi noktasını sizler için Instagram’ın fenomen gezgini Dogasaclikadin hesabının yazarı Rabia Saçıkara gezdi gördü ve kaleme aldı. Kapuz Kanyonu gezilecek yerler, Kapuz Kanyonu ulaşım ve araç kiralama gibi tüm detayları bu yazıda bulabilirsiniz.

Kapuz Kanyonu Gezi Rehberi

Kapuz Kanyonu Antalya‘nın Aşağıkaraman Köyü‘nde bulunmaktadır. Kanyona yağışın bol olduğu zamanlarda ulaşım çok zordur. Çünkü kanyona gelmeden önce bir nehirden geçmeniz gerekmedi Bu nehrin, yağışın bol olduğu zamanlarda suyu yükselmekte, akıntı çoğalmakta, oluşan selden dolayı her sene su boruları tahrip olmaktadır. Bu yüzden iş araçları bile geçememektedir. E

n uygun aylar yaz aylarıdır. Ama siz de benim gibi bekleyemeyenlerdenseniz mayıs ayı buraya gitmek için idealdir. Hem de neredeyse hiç insan yoktur. Yaz aylarında kanyonda yüzen, kanosu ile gezintiye çıkan, piknik yapan çok sayıda insan olmaktadır. Çok keyifli bir yerdir. Etrafı meyve ağaçlarıyla çevrili, kanyonun suyundan beslendikleri için meyvelerin tatları çok güzeldir . Kara dutların sahibi yemenize izin veriyor ziyan olmasın diyor.

Bir de kanyonun suyunun etrafında çok güzel sapsarı katır tırnağı isimli çiçekler var . Lavantaya benziyorlar, ama bunlar sarı renkteler. Kanyonun içi çok esinti alıyor, suyu da çok soğuk ama kanyon dışında hava sıcaklığı aşırı sıcak . Kanyonda yüzülür mü? Evet her sene yüzen çok insan var ama içerisinde su yılanı, yengeç, çok sayıda balık var. Korkmazsanız yüzebilirsiniz. Kano ve su botları içinse harika bir tercih yeri. Kanyonun sonunda küçük şelaleler var, ister kanoyla ister yürüyerek kanyonun sonuna gidip şelaleleri görebilirsiniz. En mantıklı seçenek araç kiralama yaparak bu bölgeye gitmek. Arabanızı nehrin başladığı yerde bırakıp 5 dk yürüyüş yolunu yürümeniz gerekir.

Antalya Akvaryum gezisi için tıklayınız.

Kapuz Kanyonu Nerede Ve Nasıl Gidilir?

Bu güzel kanyon Antalya Havalimanı‘na 29 dk 25 km mesafede, yani çok yakındır. Antalya’ya yolunuz düşerse mutlaka görmeden geçmeyin. Daha rahat ve daha hızlı seyehat edebilmeniz için araç kiralama seçeneklerimiz mevcuttur. Dilerseniz Antalya Havalimanı araç kiralama seçeneklerine göz atabilirsiniz. Dileyenler Antalya araç kiralama tekliflerini de değerlendirip şehir merkezinden yola çıkabilirler.

Damlataş Mağarası gezisi için tıklayınız. 

Kapuz Kanyonu’nda Kamp Yapılır Mı?

Tabii ki yapılır. Tatlı su olan yerlerde kamp yapmak her zaman daha kolay olacağı için, burada size karışan olmayacağı için, isterseniz suyun kenarında ateş yakabileceğiniz için, çok eğlenceli bir kamp olacağına eminim. Çevrede hiçbir tesis, market vs yoktur. Yanınıza almanızda fayda vardır. En yakın market köyün içerisindedir. Yani 8-10 km uzaklıktadır. Giriş ücretsizdir.

Antalya’ya Nasıl Gidilir?

İstanbul Antalya kaç km? İki şehir arası mesafe 694,8 kilometre olup, İstanbul araç kiralama seçeneklerine göz atarak, D650 üzerinden 8 saat 56 dakika’da Antalya’ya varılabilir. Özellikle Antalya turu yapmak isteyenler için araç kiralama ideal bir seçenek.

Ankara Antalya kaç km? Ankara ve Antalya arasındaki mesafe 482,4 kilometre. Ankara’dan Antalya için yola çıkanlar, Ankara araç kiralama fırsatlarına göz atabilir ve D695 üzerinden 6 saat 27 dakika içerisinde şehre ulaşabilirler.

Yorum ekle