Yolcu360
Araç kirala ve gez

Kamp meraklılarının yeni cenneti: Elevit Yaylası / Rize / Karadeniz

Karadeniz yaylalarındaki yolculuğumuzun bu seferki durağı Elevit Yaylası. Özellikle kampçıların son dönemde gözde mekanlarından biri olan bu yeşil cenneti gezgin yazarımız Elif Omput sizler için gezdi, gördü ve kaleme aldı. Elevit doğasıyla, lezzetleriyle ve mis gibi havasıyla başınızı döndürecek…

Bu sefer yolculuğumuz çamlıkların sonunda 2 derenin  kesiştiği noktada kurulan yaylaların gözdesi Elevit Yaylası. Birbirinden güzel yaylalara sahip Karadeniz’de ziyaret sırasının başlarında anılması gereken bu muhteşem yerde kesinlikle bir kamp macerası yaşamalısınız.

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı Elevit Yaylası, Karadeniz standartlarına göre deniz seviyesinden çok yükseklerde değil. Rakımı 1900 civarında. Girişinde bir tabelada “GÜZELLER GÜZELİ ELEVİT’E HOŞGELDİNİZ”  Yazısı ile karşılanırsınız. Eskiden hayvancılıkla uğraşan yayla sakinleri günümüzde yaylayı tatil ve turizm amaçlı kullanmaktadır.

Elevit Yaylası’na nasıl gidilir?

Rize’deki pek çok yaylaya olduğu gibi Elevit’e de kiralık araç ile ulaşmakta fayda var. Özellikle uçakla gelecekler için Tabzon Havalimanı araç kiralama iyi bir tercih olabilir. Yaylaya giderken  yol üzerinde harika yerlerden geçeceksiniz. Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine vardıktan sonra ilçe merkezinin çıkışında yol iki yöne ayrılacaktır. Sol taraf Ayder yaylası, sağ taraf ise Zilkale yönüdür. Takip etmeniz gereken yol Zilkale istikameti. Bu güzergahta Şenyuva eski adı ile Çinçiva köyünden geçeceksiniz ve sizi o ihtişamlı taş köprüsü ile karşılayacak. Buraya kadar gelmişken Zua Coffe uğrayıp o enfes el yapımı tatlılarından ve içeceklerinden deneyin derim.

Daha bitmedi tatlı ve fotoğraf molasından sonra Zilkale’nin nefes kesen manzarasında dağları seyredin. Cenevizliler zamanın da gözetleme kalesi olarak inşa edilen zilkalenin manzarası karşısında nefesiniz kesilecek. Kale dibindeki restoranta közde patates ve yöreye has Hemşin ketensi denemeyi sakın unutmayın.

Hadi görülecek bir yer daha var tabi ki reklamlara ve filmlere konu olan çat köyünün taş köprüsü doğanın ortasında yıllara meydan okuyup doğa ile bütünleşmiş adeta. Artık yayla zamanı hiçbir yere sapmadan yolu dümdüz takip edip sonunda Elevit’e varıyoruz. Bu güzergahtan giderseniz Rize şehir merkezine 84 km, Çamlıhemşin ilçe merkezine 17 km mesafede bulunmaktadır.

Elevit Yaylası’na neden gitmelisiniz?

  • Güzeller güzeli deresine karşı bir kahve içmek için

  • Başı dumanlı dağları seyretmek için
  • Mis kokulu çiçeklerini solumak için

  • Yeşillin binbir tonunu aynı anda keşfetmek için
  • En önemlisi yaşamı iliklerimizde derin bir şekilde hissetmek için
  • Kendimizi yaşamı daha çok sevmek için

Daha fazla anlatmayalım gerisini siz keşfedin, Elevit sizi bekliyor. Gezginkz der ki; Doğa İle Kalın, Doğa Da Kalın…

İlgili Yazılar

Sinop gezi rehberi / Sinop’ta görülecek yerler / Sinop’ta ne yenir?

Yolcu 360

Saklıkent Kanyonu gezi rehberi : Nerede ve nasıl gidilir? / Antalya

Yolcu 360

Fethiye: Belki de gidecek daha güzel bir yer yoktur…

Yolcu 360

Yorum Bırak