Yolcu360
Türkiye Gezi Rehberi

Kaçkar Dağları ‘nda Kış Yüzme Şenliği / Ovit Yaylası / Rize

⏱: 3 dk

Kışın yüzmek denince aklınıza kapalı bir yüzme havuzu geliyorsa size bildiklerinizi unutturacak muhteşem bir gezi yazısı hazırladık! Araç kiralama seçeneklerinden yararlanarak, yazarımız Elif Omput sıcağı sıcağına desek bin şahit, soğuğu soğuğuna gittiği Kış Yüzme Şenliği ‘nden ayağının tozuyla daha doğrusu buzuyla(!) döndü! İşte adrenalin bağımlılarının aklını başından alacak Kış Yüzme Şenliği izlenimleri…

Karadeniz turunda mutlaka görmeniz gereken 5 Karadeniz Köyü

Kış yüzme şenliği nerede ve ne zaman?

Tüm seyahat tutkunlarına tekrar merhabalar, bugün size deli misiniz siz dedirtecek bir şenlikten bahsedeceğim. Adrenalin ve maceracılar aramızdaysa dikkatli okusunlar. 5 yıldır Karadeniz’in eşsiz Kaçkar Dağları’nda geleneksel hala gelen Kış yüzme şenliği yapılmakta bu yıl bu şenliğe bende katıldım, böyle bir faaliyeti kelimelerle anlatmak biraz zor ama size hissettiklerimi yaşadıklarımı ve katılmak isterseniz neler yapmanız gerektiğini anlatacağım.

Şenlik 15 16 Aralık olmak üzere 2 günden oluştu ben sadece 2. Güne katılabildim biraz rahatsız olduğum için kamp yapmak istesem de çok bünyemi zorlamamak adına kamp atmadım. Bu arada şenlik tarihi ve bölgesi her yıl farklılık gösteriyor. Etkinliğin amacı kış turizmine ve Kaçkar Dağları’nın tanıtımına destek olmak bu sebeple her yıl farklı bir gölde yapılıyor.

Akçaağıl Buzul Gölü gezi rehberi için tıklayınız.

Nasıl gidilir?

Bu sene 2600 rakımı olan Ovit Yaylası’nda bulunan Dağbaşı gölünde yapıldı. Sizlere daha önce Ovit Yaylası yazımda bu yayladan bahsetmiştim. Yayla Rize-İkizdere ilçesine bağlı. Rize şehir merkezine 90 kilometre, Trabzon Havalimanı ile uzaklığı 120 km ulaşım açısından oldukça rahat bir nokta diyebiliriz. Yolcu360’tan Rize araç kiralama ya da Trabzon Havalimanı araç kiralama seçeneklerine bakarak rahatlıkla kiralık araçla ulaşabilirsiniz.

Rize gezi rehberi için tıklayınız.

Buz gibi göle nasıl girdik?

Sabah saat 06.00 kalkıp yola koyulduk Rize Ardeşen ilçesinden yaylaya yaklaşık 120 kilometre mesafe bulunuyordu. İkizdere merkezde ufak bir mola verdik; çaylar içildi, alışveriş yapıldı ufak bir horon oynandı. Yayla yoluna koyulduk tekrar şenliğe yaklaşık 500 kişi katıldı, sağlık ve güvenlik ekipleri hale hazırda bir şekilde bekliyorlardı.

Yapılan faaliyet çılgınca olduğu için; 40 aksiyon sever 3 katman halinde 120 cm kalınlığında testere ile kırılan buzlu göle girdi. Tabii ki de onlardan biriydim bu duyguyu hissetmeden sizlerle paylaşamazdım. 14.3 kilometre uzunluğundaki Ovit tünelin geçtikten sonra yolun sol tarafına doğru ilerledik şenlik alanına pankartlar aşılmıştı bulmak zor olmadı. Biraz erken gittiğimiz için etrafı çekebildik ve göle girdikten sonra üzerimize değiştirmek için çadır kurduk. Katılımcıların çoğu dağcı, kayakçı, yüzücü, fotoğrafçı ve kesinlikle deliydi.

Ana yoldan 25 dakika süren bir yürüyüşün ardından göle vardık ve orada gireceğim suyu üzerimde kar kıyafetleri ve botlarımla seyrettim, o sıra da içimden hey Gezginkz sen gerçekten çıldırdın dedim. Hayat böyle bir şey değil mi zaten onu yaşadığını böyle anlarda daha çok hissediyorsun. Üstüme çıkardım ve suya girilecek yere gittim ama bu hissi nasıl anlatsam bu müthiş anı tabi ki özgür kadınlara hediye ettim.

Kendimi buzlu gölün içine bıraktım. Sudan çıktım ve şunu söyleyeyim kesinlikle hazırlıklı katılın kıyafetleriniz, sıcak içecekleriniz olsun. Bu değişik deneyimimden YouTube kanalım Gezginkız Yollarda bir video paylaştım. Türkiye’nin en çılgın şenliğinde sevgiler Gezginkz der ki Doğa ile kalın doğa da kalın..

İlgili Yazılar

İstanbul’daki En İyi Vegan Restoranlar: Leziz ve Sağlıklı!

Felat Delibalta

Hevsel Bahçeleri Hakkında Her Şey

Felat Delibalta

Kız Kulesi Nerede, Nasıl Gidilir: Kız Kulesi’nin Tarihi ve Hikayeleri

Yolcu 360

Yorum Bırak