Yolcu360
sigacik-pazar
Araç kirala ve gez

İzmir’in Pazarları Listesi

İzmir’in pazarları meşhurdur. Anadolu’da yaşayanlar pazarı sadece sebze meyve satılan tezgahların olduğu sıkıcı bir alışveriş alanı olarak görebilir. Ancak Ege bölgesinde hele de İzmir’de pazara gitmek, kültürel bir olgudur. İzmir pazarlarında envai çeşit sebze, meyve, ot, farklı ürünler, turşular, yerel tatlar, pet şişelere salamura edilmiş kapari, enginar, yemekler ve hatta bazılarında ev şarabı bile satılır. Peki, İzmir’deki pazarlar hangileri? İzmir pazarları listesi var mı? İzmir’de gezilecek pazar yerleri

İzmir’in Pazarları Listesi

İzmir pazarları listesi arayanlar için yazdık. İzmir’de pazara gitmek isteyenler için İzmir’in en güzel pazarlarının listesini yaptık. 

*Listemizdeki pazarlar, sadece İzmir yarımadasının kıyı şeridinde yer alan pazarlar. 

İzmir Seferihisar Sığacık Pazarı / Teos Pazarı

Bir yemek pazarı olan ve sadece yerel ürünlerin tezgaha konduğu pazar, çok meşhur oldu. Sığacık pazarında halden gelen hiç bir şey satılmıyor. Sadece yerel üreticinin bahçesinden, mutfağından ürünler var. Sığacık pazarının güzel yanı, bu pazardan çiğ köfte, mercimek köftesi, börek, pişi, enginar salatası gibi yemekler alıp deniz manzarasına karşı oturup atıştırabilmek. 

Seferihisar gezilecek yerler listesi burada!

İzmir Güzelbahçe Yelki Pazarı

Güzelbahçe- Urla yolu üzerinde kuru bir köy olan Yelki, şahane bir dokuya sahip. Yelki köyünün konumu da çok iyi. Zira, İzmir şehir merkezine 45 dakika mesafede ve Seferihisar, Çeşme, Urla gibi tatil noktalarına 10-15 dakika uzaklıkta. Yelki’de her cumartesi günü köy meydanında bir pazar kuruluyor. Yerel halkın bağından bahçesinden ürünler satılıyor. Yine halden gelen sebze meyve yok denecek kadar az. Özellikle zeytin çeşitleri çok iyi. Yelki pazarından zeytin ve zeytinyağı alınır. 

İzmir Güzelbahçe Gece Pazarı

İzmir’İn Güzelbahçe ilçesi, yaz mevsiminde şahane bir yer. Havası güzel, manzarası güzel, şehir dokusu müstakil evlerle çok dingin. Güzelbahçe vapur iskelesinde yaz boyunca her akşam pazar kuruluyor. Bu pazarda yerel halkın el emeği ürünler satılıyor. Oldukça zengin bir pazar. 

İzmir Güzelbahçe araç kiralama fiyat listesi için buraya tıklayın!

İzmir Çeşme Köylü Pazarı

İzmir Çeşme köylü pazarı da yerel ürünlerin satıldığı bir pazar. Her hafta çarşamba günleri kurulan bu pazardan sakız macunu, kapari turşusu, kuru domates salatası gibi özel ürünler alabilirsiniz. 

İzmir Karaburun Mordoğan Gece Pazarı

İzmir Karaburun Mordoğan Gece Pazarı da Güzelbahçe Vapur İskelesi pazarı gibi yaz boyunca her hafta salı günü geceleri kuruluyor. 

İzmir Selçuk Gece Pazarı

Yerel ürünler ve en çok da el emeği ürünlerin sergilendiği gece pazarı, akşamları çok hareketli oluyor. 

İzmir Selçuk Kadın Emeği Pazarı

İzmir’in Selçuk ilçesinde yaz boyunca akşam 17:00’den sonra kurulan bir pazar. Bu pazarda sadece yerel halkın ürünleri satılıyor. Sadece kadınların ürettiği ürünler sergileniyor. 

İzmir Urla Zeytinalanı Gündüz Pazarı

İzmir Urla’da Zeytinalanı bölgesinde her perşembe gündüz pazarı kuruluyor. Bu pazarda çeşit bol. Taze sebze ve meyvelerin yanı sıra giyim, tatil ve plaj malzemeleri, bahçe malzemeleri, çiçekler ve daha neler neler…

İzmir Urla Sanat Sokağı Pazarı

İzmir Urla Sanat Sokağı PazarıSanat severler için çok özel bir pazar sunuyor. Urla’da çok sayıda sanatçı yaşıyor. Urla, dünya çapında sanatçılar ve yerel zanaatkarlar açısından çok zengin. Sanatçıların eserleri, zanaatkarların el ürünü ürünleri yaz sezonu boyunca her cuma, cumartesi, pazar günleri kurulan pazarda sunuluyor. 

 

İlgili Yazılar

Heybeliada gezi rehberi / İstanbul adalar / Heybeliada’da ne yapılır?

Yolcu 360

Van gezi rehberi : Bir kahvaltıdan çok daha ötesi

Yolcu 360

Uzungöl : Trabzon’un incisi / Karadeniz turu gezi rehberi

Yolcu 360

Yorum Bırak