Yolcu360 Blog

İzmir’de Midye Tava Keyfi

İzmir’de midye tava yemek isteyenler için yazdık. İzmir’e akraba ziyareti, arkadaş ziyareti, tatil ya da iş için giderseniz İzmir’in meşhur midye tavacılarına uğramadan dönmeyin.

İzmir’de Midye Tava Keyfi

İzmir’de midye tava bir başkadır. Kabuklu bir deniz ürünü olan midyenin tavada pişirilmesiyle hazırlanan ve dünyanın en iyi sokak yemeklerinden biri olan midye tava hakkında biraz araştırma yaptık.

İzmir Midye Tavsiye

Midye Nedir?

Midye, kabuklu bir deniz canlısıdır. Büyük çoğunluğu denizlerde yaşamakla birlikte tatlı sularda yaşayan türleri de var.  Midyelerin 1 cm’den daha küçük türleri olabildiği gibi 0,5 metre civarında olan türleri de mevcuttur.

İzmir Midye Tavsiye

Midyeler, yaklaşık 10.000 farklı türe sahiptir. Bu türlerin neredeyse tamamına yakını karaya yakın yerlerde yaşamaktadır. Yaşam süreleri farklılık göstermekle birlikte özellikle tatlı sularda yaşayan türlerin oldukça uzun yaşam süreleri vardır. Hatta bir insan ömründen daha fazla yaşam süresine sahip olanlar bile bulunmaktadır. Bazı tatlı su midye türlerinin 100 yıla kadar yaşayabildikleri bilinmektedir. Deniz midyelerinin ise ortalama ömürleri 10 -15 yıl arasında değişmektedir.

Midye, genellikle çok temiz olmayan sularda yaşar. Bu da midyenin sağlık açısından çok iyi olmadığına dair bir inanışın gelişmesine neden olmuştur. Gerçekten de midye alırken dikkatli olmak gerekir. Hamileler ve çok küçük çocuklar midye tüketmemelidir.

Midye birçok yemek türünde besin olarak tüketilmektedir. İçerisine pirinç eklenerek midye dolma haline getirilen besin, Türkiye’de özellikle sokak yiyeceği olarak bilinir. Bol limon sıkılarak tüketilen midye dolma bir oturuşta 30 – 40 adet yenebilecek, tek atımlık, oldukça da çok seveni bulunan bir yiyecektir. Midye satılan restoranlarda çeşitlerinin sunulduğu midye, en çok midye dolma ve midye tava şeklinde müşterilere sunulmaktadır. Midye tava genellikle kızartılarak ve sonrasında çöp şişe geçirilerek satılmaktadır. Evde kendimiz yapmak istersek de gayet kolay bir şekilde yapabileceğimiz bir tariftir.

Midye Tava Nasıl Yapılır?

Midye tava yapımı için midye, un, yumurta, tuz ve kızartma yağı gereklidir. Bir tencereye unu koyup çukur açılır, margarin ve 2 adet yumurta sarısı eklenerek karıştırılır. Sonra kenara ayrılan yumurta aklarına bir tutam tuz serpilerek telle köpürene kadar çırpılır. Bu karışım diğer hamura eklenir. Diğer taraftan, bir tavada 1 bardak sıvı yağ iyice kızdırılıp ve midyeler teker teker harca bulanıp kızgın yağın içine atılır. Midyeler kızarıp her iki tarafları da kızarınca delikli bir kepçe yardımıyla yağı iyice süzdürülür ve servis edilir. Eğer pişirmekle uğraşmak istemezseniz midyenin en kaliteli yapıldığı illerden biri olan İzmir’e alalım sizi.

İzmir Midye Tavsiye

Midye Tava Nerede Yenir?

İzmir, iyi midye yiyebileceğiniz birkaç şehirden bir tanesidir. Gerek sokakta satılan seyyar midyeciler olsun gerekse midye satan mekânlarıyla İzmir kesinlikle midyenin adreslerinden.

 

İzmir Araç Kiralama Seçenekleri

İzmir’de araç kiralama yapmak için yolcu360.com üzerinden fiyatlara bakabilirsiniz. yolcu360.com ile İzmir araç kiralama fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz. İzmir Adnan Menderes Havalimanı araç kiralama ya da İzmir Alsancak araç kiralama fiyatlarını hızlıca karşılaştırabilirsiniz.

Yorum ekle