Yolcu360 Blog
İzmir Menderes Sahili Hakkında
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Türkiye Gezi Rehberi > Türkiye’nin En Güzel Sahilleri / İzmir – Menderes – Notion

Türkiye’nin En Güzel Sahilleri / İzmir – Menderes – Notion

Türkiye’nin En Güzel Sahilleri hangileri? İzmir’de denize girmek için tavsiye var mı? Peki, İzmir Menderes’te denize girilir mi? Menderes sahilindeki Notion bölgesi nasıldır? İzmir Menderes sahili hakkında keyifli bir yazı…

Türkiye’nin En Güzel Sahilleri yazı dizisi, İzmir’in Menderes ilçesinin Notion Antik sahili ile devam ediyor. Antik dönemden beri insanların denize girdiği popüler sahilleri incelemeye devam ediyoruz. Eğer bundan binlerce yıl önce de çok kıymetli olan ve sahilinden denize girilen bu doğaüstü mekanları keşfetmek istiyorsanız bizi takip edin. Size en yakın antik sahili bulmak, özel yerlerde denize girmek ve doğanın tarihle birleştiği yerlerin keyfini sürmek için okumaya devam edin…

Türkiye’nin En Güzel Sahilleri / İzmir – Menderes – Notion

Notion Antik Kenti kalıntıları, tek başına bile görülmeye değer. Ama gelmişken İzmir’in çok farklı yerlerini de gezip dolaşabilirsiniz. Özellikle Urla, Seferihisar gibi noktalar size yakın konumda olacaklar.

Notion Antik Kenti Hakkında Bilgiler

İzmir’in Menderes ilçesi sınırları içinde bulunan Notion Antik Sahili, Antikçağda yine İonyanın en önemli kentlerinden biriydi. Urla yarımadasının güney kıyısındaki bu sahil, bir zamanlar, hayalleri süsleyen  Notion kentine ev sahipliği ediyordu. Ege Denizindeki en önemli ticaret merkezlerinden biri olan Notion Kenti, M.Ö 7 yüzyılda inşa edilmiş ve sürekli olarak geliştirilmiş. Ephesos ile de ilişkileri olan Notion kenti, adını “güneydeki kent” anlamına gelen Latince sözcükten alıyor.

M.Ö. 334 yılında Büyük İskender’in fethettiği kentler arasına giren  Notion şehri, 4 km boyunca surlarla çevriliymiş. Bugün geniş bir düzlükte etrafa saçılmış dev heykel kalıntıları, bir tiyatro ve bir çarşı kalıntısı ile görülmeye değer.

 

Yorum ekle