Yolcu360
Yaşam

İstanbul’un en iyi semt pazarları : AVM’lere taş çıkartır!

⏱: 4 dk

Semt pazarları İstanbul sokaklarının vazgeçilmez bir kültürü olarak belki de bu şehir kurulduğundan beri insanların uğrak noktası. Bizans ve öncesinden Osmanlı dönemine ve günümüzdeki haliyle semt pazarları adeta bu kadim şehrin mozaiğinin bir parçası. Peki İstanbul’un en iyi semt pazarları nerede? Yazarlarımız Merve ve Furkan sizler için çok özel bir yazı hazırladı…

Başka Dünyalı Merve der ki: Her ne kadar dağ tepe dolaşan bir gezgin olsam da, nihayetinde bir kadınım ben de. Güzel giyinmek, gezdiğimiz her yerde farklı farklı kombinler ile boy göstermek benim de en büyük hobilerimden biri.

Fakat gel gör ki günümüz şartlarında her şey öyle ateş pahası ki, tuttuğun el yakıyor. Hal böyle olunca alış veriş konusunda AVM’lerden sokaklara akmak kaçınılmaz oluyor ve bu konuda semt pazarları imdadımıza yetişiyor. Pazar dönüşü ise genelde eller pazar torbalarıyla dolu olacağı için araç kiralama ile ayaklarımızı yerden kesmek en iyisi. Çünkü toplu taşıma ile pazar dönüşleri işkence olabiliyor. İstanbul araç kiralama fiyatlarına Yolcu360‘tan göz atmayı unutmayın.

Özellikle hanımların en büyük tutkusudur pazar gezmek. Hatta öyle ki illa pazar kurulmuş olmasına da gerek yok. Minicik bir tezgâh bile görsek tepesinde bitiveririz hemen. Yaratılışımız bu ne yapalım, seviyoruz alışveriş yapmayı. Hele günün sonunda o alışverişi ucuza da getirmişsek, değmeyin keyfimize.

Özetle, çeşit çeşit giyinmeyi ucuza getirmenin en güzel yollarından biri olan semt pazarlarından bahsettim bu sefer. “Gel abla geeeel İstanbul’un en ünlü 5 semt pazarı bu yazııdaaaa!” 🙂

İstanbul’un en iyi semt pazarları

  • Kadıköy Salı Pazarı

İstanbul’un en güzel, en büyük, en çeşitli ve en kalabalık semt pazarlarından biridir Salı Pazarı. Bazen öyle hınca hınç dolu oluyor ki, adımını bile zor atıyor insan. O yüzden gittin mi erkenden gideceksin Salı Pazarı’na. Tezgâhların başı kalabalıklaşmadan, ürünler daha seçilmemişken gideceksin.

Oldukça ucuz ve kaliteli ihraç fazlası ürünler bulabileceğiniz Salı Pazarı daha çok kıyafet alışverişi için tercih edilse de ayrıca sebze – meyve bölümü de bulunuyor. Salı günleri müsait olamayanlar için ufak bir bilgi iliştireyim şuraya. Aynı pazarcılar Cuma günleri de tezgah açıyor burada. Olur da Salı günü gidemezseniz, Cuma da aklınızda olsun.

İstanbul araba kiralama için İstanbul Kadıköy araç kiralama seçenekleri için tıklayınız.

  • Beşiktaş Cumartesi Pazarı

Beşiktaş’ta kurulan Cumartesi Pazarı, İstanbul’un en ünlü sosyete pazarlarından bir tanesi. O yüzden Beşiktaş Pazarı’nda son derece süslü hanımlar ile yan yana, aynı tezgâhta ürün seçmeniz, hatta aynı ürünü çekiştirmeniz muhtemel. 🙂

Birçok ünlü markanın ihraç fazlası ürünlerinin satıldığı bu pazarda uygun fiyatlara kaliteli ürünler alabilirsiniz. Hatta pazar alışverişi fiyatlarına oranla, bütçeyi biraz daha yükseltirseniz oldukça güzel ve markalı ürünler sizin olabilir. Son olarak pazarın yerini bilmeyenler için bilgi vermiş olalım; Beşiktaş Cumartesi Pazarı, Beşiktaş Evlendirme Dairesi’nin hemen karşı tarafında kuruluyor.

Araç kiralama İstanbul için İstanbul Zincirlikuyu araç kiralama için tıklayınız.

  • Ulus Sosyete Pazarı

Yıllar yılı adını aldığı Ulus Semti’nde kuruluyordu Ulus Sosyete Pazarı. Ancak artık Ortaköy’e taşınmış durumda. Her ne kadar adı sosyete olsa da, halkın her kesiminden insanı görebileceğiniz bir pazar burası. Özellikle kıyafet konusunda hatır sayılır bir çeşitliliğe sahip olan Ulus Sosyete Pazarı’nda tepeden tırnağa sizi giydirecek her ürünü bulmanız işten bile değil.

Kısacası envai çeşit ürünün bulunduğu rengârenk tezgâhlarda ne ararsanız var. Ünlü markalarının çakmalarının yanı sıra markasız olan ve uygun fiyata alabileceğiniz birçok ürün bulmanız da mümkün. Bulunduğu lokasyon sebebiyle kalabalık olmaya çok müsait olan Ortaköy Ulus Pazarı’na erken saatlerde giderseniz çok daha rahat alışveriş yapabilirsiniz.

İstanbul oto kiralama için İstanbul Havalimanı araç kiralama olanakları için tıklayınız.

  • Bakırköy Pazarı

İstanbul Avrupa Yakası’nın en ünlü semt pazarlarından biri de Bakırköy Pazarı. Hatta ünü fazlasıyla yayılmış durumda. Öyle ki Anadolu Yakası’ndan da sadece bu pazara gitmek için kalkıp Bakırköy’e gidenler bile var.

Adliye’nin yakınlarında kurulan bu pazar da tıpkı yukarıda bahsettiğim diğer pazarlar gibi kıyafet konusunda geniş bir yelpazeye sahip. Ayrıca burada küçük yaş grupları için de ürün çeşidi oldukça fazla. Yani hem kendinizi hem de çocuğunuzu uygun fiyatlara tepeden tırnağa giydirebilirsiniz. Pazarın etrafında yer alan tekstil dükkânlarından da ucuza alışveriş yapmanız mümkün.

Araba kiralama İstanbul seçeneklerinden yararlanarak, İstanbul araç kiralama opsiyonlarını tercih edebilirsiniz.

  • Feriköy Antika Pazarı & Bit Pazarı

Bu kadar kıyafet satışı yapan semt pazarı bilgisinden sonra kapanışı biraz farklı bir konseptte yapmak istedim ve listemin sonuna Feriköy Antika Pazarı’nı aldım. Eskilerin kıymetini bilenlerin ve nostaljiden vazgeçemeyenlerin buluşma noktası olan Feriköy Antika Pazarı, yalnızca Pazar günleri Şişli Bomonti Bölgesi’nde kuruluyor.

Koleksiyoncular, nostalji meraklıları ve 2.el ürün almayı sevenlerin ortak noktası olan Feriköy Antika Pazarı diğer adıyla bit pazarında, kıyafetten saate, takıdan süs eşyasına, halılardan eski plaklara kadar geniş bir ürün yelpazesi bulunuyor.

İstanbul'da keşfedebileceğiniz diğer rotalar

İlgili Yazılar

İzmir Selçuk: Burcunuza göre gezi rehberinin yeni durağı / Meryem Ana Evi

Yolcu 360

Türkiye’nin En Büyük 5 Avm’si

Yolcu 360

Didim Tatili İçin İpuçları

Yolcu360

Yorum Bırak