Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Bilgi > Faydalı bilgiler > İşsizlik Maaşı Evden Nasıl Alınır? | İşsizlik Maaşına Nasıl Başvurulur?

İşsizlik Maaşı Evden Nasıl Alınır? | İşsizlik Maaşına Nasıl Başvurulur?

Corona virüsünün ülkemizde görüldüğü ilk günden itibaren belirli tedbirler alınmaya başlandı. 20 yaş altının ve 65 yaş üstünün dışarıya çıkmaları kısıtlanırken, restoran ve kafeler de oturmak yasaklandı. Bazı kurumlar daha az eleman çalıştırarak vardiyalı sisteme geçerken bazı iş yerleri de müşterileri teker teker kabul etmeye başladılar. Gün geçtikçe ülkemizde daha çok vaka görülmesi nedeni ile de birçok insan sokağa çıkmak istemiyor. Peki böyle bir durumda işsizlik maaşı ödemeleri nasıl gerçekleştirilecek, işsizlik maaşı evden alınır mı, işsizlik maaşına nasıl başvurulur, işsizlik maaşı şartları nelerdir gibi soruların cevapları Yolcu360 ekibi tarafından hazırlandı.

İşsizlik Maaşı Evden Nasıl Alınır?

Covid-19 virüsü sebebi ile işsizlik maaşlarının nasıl alınacağı kafalarda soru işareti oluşturuyor. Koronavirüsü’nden dolayı dışarı çıkmak istemeyen vatandaşların PTT’den işsizlik maaşlarını nasıl alabileceği büyük bir merak konusu. PTT AŞ, İŞKUR ödemelerini vatandaşların dolduracakları form sayesinde sistemde kayıtlı konut adresine, PTTBank hesabına ya da kişinin kendi banka hesabına gönderecek. Ödeminin hangi yol ile yapılacağını kişi doldurduğu form üzerinden karar verecek.

E-Devlet Ücretsiz Maske Başvurusu Nasıl Yapılır? yazısı için tıklayınız.

PTT İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

PTT AŞ, kişilerin kayıtlı cep telefonu numaralarına SMS gönderecek. Bu SMS içerisinde bulunan linke tıklayarak tek seferlik online bir form doldurulacak. Bu form sonucunda işsizlik maaşı evden alınabilecek. Eğer kişinin cep telefonuna SMS gelmezse ise ALO 170 iletişim hattını arayarak telefon numaralarını sistem üzerinden güncelleyebilirler. Corona virüsü tedbirleri kapsamında PTT iş yerlerine gitmek istemeyen kişilerin böylece evden çıkmasına gerek kalmayacak.

Corona Virüsü Testi Nerede Yapılıyor? Nasıl Yapılıyor? yazısı için tıklayınız.

İşsizlik Maaşına Nasıl Başvurulur 2020?

İşsizlik maaşı denilen şey aslında sigortalı çalışanların işsiz kalmaları durumunda yasadaki şartları yerine getirmişse belirli bir süre zarfında belirli bir tutar ödeme alması. İşsizlik maaşını alabilmek için gereken şartlar:

  • Kendi isteğiniz ve kusurunuz dışında işsiz kalmak.
  • Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmanız.
  • Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası priminizin ödenmiş olması.
  • Hizmet akdinin bitiminden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine ya da elektronik ortamda başvuru yapmanız.

İşsizlik maaşından faydalanabilmek için hizmet akdinin bitiminden 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine ya da www.iskur.gov.tr adresine başvuru yapmalısınız.

Yorum ekle