Yolcu360
Türkiye Gezi Rehberi

İshak Paşa Sarayı : Doğu Anadolu’nun Topkapı’sı / Ağrı

İshak Paşa Sarayı şüphesiz Türkiye’nin en büyüleyici manzaralarından birine sahip. Bu muhteşem tarihi yapıyı sizler için gezgin çiftimiz Merve ve Furkan, Ağrı‘ya gitti gördü ve yazdı…

İshak Paşa Sarayı gezi rehberi

İshak Paşa Sarayı, ülkemizde gezilecek en önemli tarihi eserlerden biri desek pek yanılmış olmayız. Neden mi? Çünkü; Osmanlı İmparatorluğu’nda batı ile etkileşimin, yeniliklerin ve lüks harcamaların zirve yaptığı dönem olarak bilinen Lale Devri’nde inşa ettirilen bu özel yapı, yaklaşık 250 yıldır ayakta duruyor. Günümüzde de tüm ihtişamı ve göz alıcı güzelliği ile kendisini görmeye gelen ziyaretçilerini karşılıyor.

Üstelik İshak Paşa Sarayı’nın sunduğu görsel şölen sadece Osmanlı ve Selçuklu mimarisinin tüm izlerini üzerinde taşımasından kaynaklanmıyor. Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesine yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta bulunan saray, ayaklarınızın altına serdiği şehir manzarası ve tam karşısına konumlandırdığı Ağrı Dağı manzarasıyla buraya gelen seyahat severlerin gönlünde taht kurmayı başarıyor. Hatta gün batımına kalırsanız, sarayın toprak rengine çalan duvarlarıyla birleşen güneşin son ışıklarının sizi mest etmesini de zevkle izleyebiliyorsunuz.

İshak Paşa Sarayı nerede ve nasıl gidilir?

Ağrı’ya yaklaşık 100 kilometre uzaklıkta olan Doğubeyazıt ilçesinde bulunan İshak Paşa Sarayı’na en kolay ulaşımı araç kiralama ile sağlayabilirsiniz. Sizlere onlarca farklı alternatif sunan Yolcu360’tan en uygun kiralık araç tekliflerine göz atmayı ihmal etmeyin. Erzurum Havalimanı araç kiralama ya da  Van Havalimanı araç kiralama seçeneklerini değerlendirerek İshak Paşa Sarayı’na doğru uçaktan iner inmez yola çıkabilirsiniz.

Doğu Anadolu Bölgesi’nin gizemli topraklarını keşfetmek, seyahat severler için her zaman cezbedici bir düşünce olmuştur. O halde,  bu düşüncelerini bir an önce hayata geçirmek isteyen gezginler için lafı daha fazla dolandırmadan İshak Paşa Sarayı’nın tarihinden ve özelliklerinden bahsetmeye başlayalım.

İshak Paşa Sarayı’nın tarihi ve mimari özellikleri

Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesinin sarp kayalıklar ile kaplı yüksek bir kesiminde bulunan İshak Paşa Sarayı’nın yapımına 1685 yılında Çolak Abdi Paşa’nın emriyle başlanmış. Topkapı Sarayı’nın ihtişamıyla yarışacak bir güzelliğe sahip olması amaçlanan yapının tamamlanması 1784 yılına kadar sürmüş ve II. İshak Paşa zamanında son görünümünü almış. Yaklaşık 100 yıl boyunca süren inşaatın sonucunda saray, 7600 metrekare üzerine kurulmuş 14 ayrı bölümden oluşan devasa bir külliye olarak Osmanlı’nın son anına kadar canlı kalmaya devam etmiş.

İshak Paşa Sarayı’na değer katan, O’nu yerli ve yabancı turistlerin gözünde görülmesi gereken bir yer haline getiren birçok önemli özelliği var elbette. Fakat yapının en göz alıcı noktası hiç şüphesiz estetik mimarisi.

Anadolu topraklarında yıllarca hüküm sürmüş iki büyük devletin yansımalarını duvarlarında taşımasıyla meşhur olan İshak Paşa Sarayı, ülkemizin sanat tarihi açısından da önemli bir noktada bulunuyor. Lale Devri’nin en büyük ve en nadide eserlerinden biri olarak ünlenen İshak Paşa Sarayı’nda hem Osmanlı mimarisinin hem de Selçuklu mimarisinin izlerini net bir şekilde görmek mümkün.

Hemen sarayın girişinde sizi karşılayan anıtsal taç kapısı, minaresi iki ayrı renk taş ile örülmüş tek kubbeli camisi, Avrupa’nın barok üslubundan etkilenilerek yapıldığı anlaşılan odaları, duvarlarında yer alan ilginç figürleri ile Osmanlı Devleti’nden günümüze kalan en değerli şaheserlerden biri İshak Paşa Sarayı.

Her yönüyle enfes bir tarihi eser olan İshak Paşa Sarayı, ülkemizin doğusuna seyahat edecek olan gezginlerin gezilecek yerler listelerine mutlaka eklemeleri gerektiğini düşündüğümüz bir yer. Yani nasıl İstanbul’a geldiğinizde Topkapı Sarayı’nı görmeden dönmeyecekseniz, Ağrı’ya gittiğinizde de İshak Paşa Sarayı’na uğramadan dönmemelisiniz.

Doğu Anadolu turu için rota önerileri

İlgili Yazılar

Eynal Kaplıcaları Hakkında

Yolcu360

Rumkale: Fırat’ın kadim bekçisi / Gaziantep gezi rehberi

Yolcu 360

Ege Turunda Görmeniz Gereken 5 yer / Ege’de Nereye Gidilir?

Yolcu 360

Yorum Bırak