Yolcu360
Türkiye Gezi Rehberi

İncesu Kanyonu | İncesu Kanyonu Nerede?

⏱: 4 dk

Türkiye’nin Orta Karadeniz Bölgesi’nde bulunan, leblebisi ile meşhur olan ilimiz desek, aklınıza ilk Çorum gelir değil mi? 🙂 Ama aslında Çorum’u ön plana çıkaran özelliği tarihi ve doğayı buluşturması. Çorum gezilecek yerler dediğimizde hem tarihi hem de doğal güzellikler açısından birçok yer karşımıza çıkıyor. O yüzden Çorum rent a car kapsamında araç kiralama seçeneklerinden yararlanarak sizde bu şehri karış karış gezmeye ne dersiniz? Çorum’a nasıl gidilir, Çorum otelleri, Çorum yemekleri gibi bilgilerinde yer aldığı Çorum gezi rehberi için İncesu Kanyonu hakkındaki gezi yazısı Yolcu360 ekibi tarafından hazırlandı. 🙂

İncesu Kanyonu Nerede?

Çorum merkez ve İncesu Kanyonu arası kaç km diye merak ediyorsanız, Çorum Ortaköy Yolu üzerinden 85,3 kilometre. Çorum araç kiralama olanaklarından yararlanarak 1 saat 34 dakika içerisinde İncesu Kanyonu’na ulaşabilirsiniz.

Kaynak: https://corum.ktb.gov.tr/

İncesu Kanyonu’na ait tek giriş ve çıkış bulunuyor.  Kanyon, yaklaşık 12.5 kilometre uzunluğa sahip. Kanyonun genişliği ise 40 ve 60 metre arasında değişiyor. Kanyon rafting ve trekking spor tutkunları için ideal diyebiliriz. Trekking yapılabilecek parkurun güzergahı ise Yozgat İli’nin Aydıncık İlçesi’nde bulunan Kazankaya Beldesi’nden başlayıp, Çorum-Ortaköy-İncesu Köyü’ne kadar devam ediyor. İncesu Kanyonu piknik alanı da mevcut. İsterseniz burada bulunan piknik alanı içerisinde doğanın tadını sevdiklerinizle çıkarabilirsiniz. 🙂 Kamp tutkunları içinde sevindirici bir haberimiz var. İncesu Kanyonu kamp yapmak içinde ideal bir yer. Buraya gelip çadırınızı kurun ve rahatlatıcı bir tatil geçirin. 🙂

Çorum oto kiralama fırsatları için Çorum merkez araç kiralama seçeneklerine bakabilirsiniz.

İncesu Kanyonu

Kaynak: https://corum.ktb.gov.tr/

İncesu Kanyonu, Çorum’un Ortaköy İlçesi içerisinde bulunan İncesu köyünde bulunmakta. Yöre halkı tarafından Uzungeçit olarak da adlandırılan İncesu Kanyonu muhteşem bir manzaraya ev sahipliği yapıyor. İncesu Kanyonu’nun eşsiz manzarasına 1363 metre yüksekliğindeki Alan Dağları ve Malbelen Tepesi eşlik ediyor. Hem doğal güzelliği hem de içerisindeki tarihi kalıntıları ile burası insanı kendisine hayran bırakıyor. Antik dönemde Scylax olarak bilinen Çekerek Irmağı’nın geçtiği kanyonu çevreleyen kayalarda M.Ö. 2.yüzyıl’a ait olan duvar kalıntıları ve merdiven basamaklı su sarnıçları bulunuyor. Buraya geldiğinizde gezmek için 2 kilometre uzunluğundaki yürüyüş yolunda yürürken manzaraya hayran hayran bakmaktan ve kanyonun atmosferine kapılıp gideceğinizden zamanın nasıl geçtiğini anlayamayabilirsiniz. 😊

Kaynak: https://corum.ktb.gov.tr/

İlk olarak 1985 yılında köyde yaşayan biri tarafından fark edilen kabartma, ırmak yatağından 1,5 metre yükseklikte bulunuyor ve aslında bir tanrıçayı yansıtıyor. Yansıtılan tanrıçanın ise Kibele olduğu düşünülüyor. Bir nişin içerisine yapılan tanrıçanın baktığı yön ise Çekerek Irmağı ve kale. Bir taht üzerine oturmuş olarak yansıtılan tanrıçanın sol elinde bir aslan yavrusu bulunuyor. İncesu Kanyonu içerisinde bulunan bu Kibele kabartmasının çok önemli bir özelliği de var. Bu kabartma Anadolu’da bulunan ve Hellenistik Çağa ait olan en büyük Kibele kabartması. Bu kabartmanın neden burada olabileceğini sorguladığınızı anımsar gibiyiz. 😊

Kabartmanın buraya yapılmış olmasının tabi ki bir nedeni var. Büyük İskender’in ölümünden hemen sonra Anadolu’da bulunan Pontus, Kapadokya gibi prenslikler bağımsızlıklarını geri kazanmışlar. İncesu Kanyonu içerisinde bulunan kabartmanın bulunduğu alanda Pontus krallığına aitmiş. Yani bir nevi Grek kültürünün izlerini yansıttığını söyleyebiliriz. Tanrıça kabartmasının yer aldığı alanın hemen karşısında bir akropolde bulunmuş. Akropolün yüksekliği ise 1100 metre. Tanrıça kabartması ve İncesu Kanyonu ile bağlantılı olduğu düşünülen akropolün içerisinde 300 metre uzunluğa sahip ve 468 merdivenle inilebilen bir yapı bulunmuş.

Çorum gezi rehberi için tıklayınız.

Çorum otelleri

Çorum konaklama konusunda uygun seçeneklere sahip. Bizde sizler için en çok tercih edilen konaklama yerleri nerelermiş diye araştırdık ve bulduk.

 • Çorum Anitta Otel
 • Sera Otel Çorum
 • Çorum Büyük Otel
 • Çorum Hitit Otel
Çorum yemekleri

Çorum’un en meşhur şeyi leblebi. Evet, bunu hepimiz biliyoruz. 🙂 Çorum’a gidiyorsanız mutlaka leblebi alarak geri dönersiniz. Hatta leblebi çeşitleri arasında seçim yapmakta zorluklar yaşayabilirsiniz. Peki, Çorum gezisi sırasında hangi lezzetleri denemeniz gerektiğini biliyor musunuz? Hadi, Çorum yöresel yemekleri arasında neler varmış birlikte bakalım.

 • Çorum Mantısı
 • Tel Tel
 • Çatal Aşı
 • Söbelek Dolması
 • Çorum Köftesi
 • İskilip Dolması
 • Pastırmalı Madımak
 • Kuzu Tandır.
 • Sırık Kebabı

Çorum’da mutlaka gidilmesi gereken restoranlar:

 • Hasan Zahir Et Lokantası
 • Çakır Sami Tandır Kebap
 • Kebapçı Zade Tandır
 • İkinci Bahar
 • Iskilip Dolma Evi
Çorum’a nasıl gidilir?

İstanbul Çorum kaç km? İki şehir arası O-4 ve E80 üzerinden 628,7 kilometre. İstanbul araç kiralama olanaklarını inceleyerek, 7 saat 58 dakika içerisinde Çorum’a rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Ankara Çorum kaç km?  Ankara ve Çorum arası D200 ve Kırıkkale Çorum Yolu üzerinden 242 kilometre. Ankara araç kiralama seçeneklerinden faydalanarak, 3 saat 9 dakika içerisinde şehre varabilirsiniz.

Samsun Çorum arası kaç km? Samsun ve Çorum arası yaklaşık olarak 167,9 kilometre. Samsun’dan Çorum’a gitmek için yola çıkanlar, Samsun merkez araç kiralama imkanlarından yararlanarak ,Samsun Çorum Yolu/D795/E95 ve Samsun Çorum Yolu/D795 üzerinden 2 saat 8 dakika içerisinde Çorum’a ulaşım sağlayabilirler.

 

İlgili Yazılar

İzmir Nazarköy Gezilecek Yerler | Nazarköy Gezi Rehberi

Yolcu 360

Kıyıköy, Trakya’nın Şirin Balıkçı Kasabası / Kıyıköy’e Nasıl Gidilir? / Kıyıköy’de Ne Yapılır?

Yolcu 360

Mençuna Şelalesi: Karadeniz’in kalbinden akan su / Artvin

Yolcu 360

Yorum Bırak