Yolcu360 Blog
en az yakan araba modelleri, ikinci el araba fiyatları
Yolcu360 Blog > Otomotiv Dünyası > Otomotiv Haberleri > İkinci El Araba Fiyatları 2022: İkinci El Araba Fiyatları Düşer mi?

İkinci El Araba Fiyatları 2022: İkinci El Araba Fiyatları Düşer mi?

İkinci el araba fiyatları düşer mi ya da yükselir mi sorularının yanıtı, hemen hepimiz için çok önemli. 2. el araç fiyatları düşer mi sorusu, hem bireysel hem de kurumsal bazda değerlendiriliyor. Ülke ekonomisi için de bireysel refah düzeyi açısından da ikinci el oto fiyatlarındaki durum önem taşıyor.

Peki, gerçekten 2022’de ikinci el araba fiyatları düşecek mi? Bizi neler bekliyor ve nasıl çözümler üretilebilir? İkinci el otomobil ve hafif ticari araç fiyatları düşer mi ekseninde ekonomistlerin görüşlerini inceledik. Detaylar şöyle…

ikinci el araba almak için bakan çift, ikinci el araba fiyatları

2021 İkinci El Araba Fiyatları, Piyasası ve 2022 Öngörüleri

Öncelikle ikinci el ve sıfır araç piyasasının birbirini izlediğini bilmek önemli. Yani 2. el araba fiyatları her zaman sıfır araç fiyatlarını takip ediyor. Bu iki piyasa, birbirinden ayrı düşünülmemeli. Örneğin sıfır araç tedarik eksiği ikinci ele yönelimi etkiler ve fiyatları yükseltir. Diğer yandan ikinci elde temiz araç bulmak zorlaşınca sıfıra yönelim artar vs. Dolayısıyla değerlendirme yaparken ikinci el araba fiyatları ve sıfır araç piyasalarının bir biri ile olan bağı mutlaka göz önüne alınmalı.

Diğer yandan piyasa değerlendirmesinde önceki yılları da göz önüne almak önemli. Buna göre bir karşılaştırma yapılabilir. 2021 yılına göre 2022’de pazar daralması öngörülüyor. Ancak kurdaki durumun en olacağı ya da pandemide sürecin nasıl ilerleyeceği de kestirilemiyor. Dolayısıyla 2022’de 2021’e göre araç alım satımının ne ölçüden düşük ya da yüksek kalacağını söylemek zor. Ama bir önceki yıla göre önce sıfır km ve sonra da ikinci elde fiyatların yükseldiğini biliyoruz. Peki, ikinci el araba fiyatları düşer mi?

İkinci El Araba Fiyatları: Yükselişin Nedeni Ne?

2021’in son aylarında döviz kuru yükseldi. TL’nin değer kaybı ithal olan otomobillerin fiyatına doğrudan etki etti. Önce sıfır km araç fiyatları hemen arkasından da ikinci el araba fiyatları yükseldi.

Bilindiği üzere 2021 yılının son kabine toplantısından hemen sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türk Lirası mevduatı konusunda bir açıklama yapmıştı. Bu açıklamaları takiben dolar kurunda gerileme gördük. 18,43’ten 12 seviyelerine kadar iniş söz konusu oldu. Elbette söz konusu düşüş, kısa süre önce çok yükselen otomobil fiyatlarını da tekrar aşağı çekti. Özellikle sıfır araç fiyatlarında düşüş olması, hem bireysel bazda hem de filo bazında alımları olumlu etkiledi. Ancak düşüşün etkisi, ikinci el araba fiyatları piyasasına hemen yansımadı. Oysa yükselişin etkisi çok hızlı yansımıştı 🙂 Peki, bunun nedeni ne?

İkinci el araba alım ve satımında noter işlemleri, ikinci el araba fiyatları

İkinci El Araba Fiyatları: Sıfırı İkinci Elinden Ucuz…

İkinci el araç piyasası, sahibinden ilan verme esası ile şekilleniyor. Dolayısıyla burada otomobil fiyatlarını belirleyen ana etken tek elden belirli bir piyasa koşuluna ve denetimine bağlı yapı değil. Örneğin 2004 model otomatik benzinli Micra fiyatı için satıcı bir rakam yükselişi güncellemesi yapıyor. Arkasından benzer araç sahipleri de onu takip ediyor. “Herkesin arabası kendine güzel” olunca da fiyatlar kademeli olarak yükselerek pazarı belirliyor. Satıcı, zarar etmemek için hemen fiyat güncelliyor ama düşüşte elini o denli hızlı tutmuyor. Durum böyle olunca genel hayat pahalılığı sahibinden araba fiyatlarını hemen etkiliyor. Ama olumlu değişim o kadar hızlı yansımıyor. Peki, araba fiyatları düşecek mi?

Kurdaki düşüşün pazara etkisi devam ederse ve kur, tekrar yükselmezse bu durumun 2. el araç piyasasına da yansıması olacaktır. Zira, alıcının talebi de pazarda etkilidir. Sıfırının çok daha uygun olduğu göre alıcı ikinci ele yönelmeyince fiyatta düşüş olacak ve domino etkisi yaşanacaktır. Ancak bunun için kesin bir ifade kullanmak ya da tarih aralığı vermek imkansız!

Ekonomistler Ne Diyor?

Burada mutlaka göz önüne alınması gereken bazı detaylar var. Mesela geçtiğimiz üç ay içinde sıfır otomobil fiyatlarının %40 arttığına şahit olduk. Kurdaki düşüşle birlikte de fiyat gerilemesi oldu. Ancak fiyat gerilemesi %15 oranında kaldı. İkinci el araba fiyatları için araştırma yapınca buna yakın rakamlar görüyoruz.

Oranlara bakıldığında kurdaki artışın sıfır araç alımında %40 yansıması, ikinci elde %200’ü buldu. Hatta model bazında yüzde 300-400′ lerde fiyat artışlarını gördük. Ekonomistlerin bu konudaki öngörüleri çok değerli. Zaten referans noktası da bu olmalı. Ekonomist, Özlem Derici Şengül de ODD’de verdiği röportajda şunları söylüyor.

“Otomotiv sektörünün, fiyat artışları nedeniyle yurt içinde yavaşladığına şahit olabiliriz ancak bu geçici olacaktır. Otomotiv sektörü net ihracatçı yapısı, kalıcı istihdam artışına ve sürdürülebilir büyümeye katkısıyla lokomotif olma özelliği çok büyük bir sektör. Bugün sene başından bu yana kaydedilen 161 milyar dolarlık ihracatın yüzde 14’ünü motorlu taşıtlar ihracatı oluşturuyor. Dünyada devam eden çip krizi ve başta Almanya olmak üzere başlıca pazarımız olan Avrupa’daki tedarik sorunları ortadan kalktıkça bu performans daha da artacaktır. Otomotiv, teknolojik gelişmenin getirdiği hızlı dönüşüme en çabuk ayak uyduran ve çarpan etkisiyle diğer sektörleri de bu değişime sürükleyen bir sektör. Otomotiv sektörünün, fiyat artışları nedeniyle yurt içinde yavaşladığına şahit olabiliriz ancak bu geçici olacaktır. İhracat sayesinde sektörün ülke ekonomisine olan katkısının artarak devam etmesini bekliyorum.”

Sıfır mı İkinci El mi: Alternatif Var mı?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kurdaki artış otomotiv piyasasını anında etkiliyor. TL’nin döviz karşısındaki durumu fiyatları etkiliyor. Çünkü bu durum otomobillere hem sıfırda hem ikinci el araba fiyatları yükselişine neden oluyor. Alternatif bir ulaşım çözümü olarak uzun dönem araç kiralamayı düşünebilirsiniz. Aylık ya da yıllık araç kiralama ile araç ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Sadece araca ihtiyaç duyduğunuz günler için de günlük araç kiralama yapabilirsiniz.

yolcu360 blog arama banner

Otomotiv Dünyası ile İlgili Her Konuda Yolcu360 Yanınızda!

Türkiye’nin 1 numaralı araç kiralama platformu Yolcu360 ile 1 dakikadan kısa sürede aracınızı kiralayabilirsiniz. Ödüllü Misafir Merkezimize (0850 360 5 360) 7/24 ulaşabilirsiniz. Ayrıca mobil uygulamamızı aşağıdaki bağlantılardan indirebilirsiniz.

yolcu 360 huawei app indirTrabzon'da Araba Sürme YerleriTrabzon'da Araba Sürme Yerleri

İkinci El Arabalar Hakkında Daha Fazlası

Yorum ekle