Yolcu360
Gezi Rehberleri

İkinci El Araba Alım- Satımda İşler Değişiyor!

⏱: 2 dk

İkinci el araba alırken kaba tabirle eskiden meydan biraz boştu. Galeriler de kullanıcılar da hemen ilan verip, kendi koşullarını “dayatıp” araç satabiliyordu. Şimdi, işler epeyce bir değişiyor. Son kullanıcıya güven veren ciddi adımlar atılıyor. 1 Nisan itibariyle yürürlüğe giren yeni yasa ile artık ikinci el araba satmak, “öyle kolay” olmayacak…

İkinci El Araba Alım- Satımda İşler Değişiyor!

1 Nisan 2019 itibariyle ikinci el araç satışında yeni bir dönem başlıyor. Satıcı, artık ekspertiz raporu, garanti, detaylı bilgi gibi konularda alıcıya destek vermek zorunda..2. el araç satışı için gerekenler ya da 2. el araç satış sürecinde değişenler şöyle…

İkinci El Satışında Yeni Dönem

Ülkemizde her yıl ortalama 5 milyon ikinci el araç alım-satımı yapılıyor. Bu rakam, oldukça yüksek. Aslında Türkiye hem sıfır km araç için hem de ikinci el araçlar için çok zengin ve çok hareketli bir pazar. Ancak bazı zaaflarımız var. Mesela Avrupa ve ABD’ye göre hatta dünyanın pek çok ülkesine göre sahibinden araba alma eğilimimiz çok yüksek. Üstelik bu sahibinden araç alım satımlarında neredeyse hiç Devlet güvencesi yok. Kişiye güven, önseziye güven gibi bir anlayışla belki de bir kaç yıllık birikimimizi riske atabilen bir milletiz. Şimdi, sahibinden araba alımında değil ama galeriden ikinci el araba alımında işler epeyce bir değişecek gibi. Bizce son kullanıcı için çok olumlu gelişmeler söz konusu. Bu arada ilgili zorunluluklar yerine getirilmeye başladıkça galeriden 2. el araba alma eğilimi de artacaktır. Zira, kullanıcının galeriye güvenini artıracak detaylar söz konusu.

Dizel Otomatik DS 5 Hakkında

  1. İkinci El Araba Satarken TSE Standartları Olacak!

Yeni düzenlemeye göre TS 13805 HYB standartlarına uymayan ekspertiz merkezleri 1 Nisan itibariyle hizmet veremeyecekler.

  1. Ekspertiz Raporu Olmadan Araba Satamayacaklar!

1 Nisan 2019 tarihinde yürürlüğe girecek yönetmelik, ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden gerçek ve tüzel kişilerin son kullanıcıya yapmış oldukları satışlar için ekspertiz raporu zorunluluğu getirmektedir. Yönetmelikte 8 yaş ve 160.000 km üzerindeki araçlar kapsam dışı kalmaktadır. Otomotiv işiyle iştigal etmeyen iki kişi arasında gerçekleşecek araç satışı kapsam dahilinde yer almayacaktır.

  1. Her Önüne Gelen Ekspertiz Veremeyecek!

TSE’den TS13805 standardına göre HYB (Hizmet Yeterlilik Belgesi) almış ekspertiz merkezleri ekspertiz raporunu vermeye yetkili olacak. HYB olan ekspertiz merkezlerinin detaylarına tüketiciler TSE’nin web sitesinden kolaylıkla ulaşabilecekler.

İlgili Yazılar

VW Polo GTi Sürüş İzlenimi

Yolcu 360

National Geographic 2020 Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Yolcu 360

Toprak Kale Hakkında Bilgiler

Yolcu360

Yorum Bırak