Yolcu360
Faydalı bilgiler

HES Kodu Nedir? | HES Kodu Ne İşe Yarar? | Nasıl Alınır?

⏱: 2 dk

Corona virüsü tedbirleri kapsamında alınan sıkı önlemler yavaş yavaş gevşetilmeye başlandı. Birçok şehrin giriş çıkış yasakları kaldırılırken normalleşme süreci için ilk adımlar da tedbirli bir şekilde atılıyor. Bugüne kadar evdekal çağrıları ile zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmayarak, sokağa çıkma yasaklarına uyarak, dışarıya çıktığımızda maskemizi yanımızdan ayırmayarak hepimiz bu mücadeleye destek verdik ve meyvelerini toplamaya başladık. Fakat bu başarıyı elde ettik diye rahatlayamayız. Fahrettin Koca’nın da belirttiği gibi eskisi kadar yakın olamayız. 🙂 Birey olarak kendi önlemlerimizi ve tedbirlerimizi almaya devam etmeliyiz. Bu aldığımız önlemleri de tabi ki Sağlık Bakanının ve Bilim Kurulunun tavsiyeleri ve kararları ile de pekiştirmeliyiz. İşte bu önlemlerden biri de HES Kodu. Bizde Yolcu360 ekibi olarak sizler için HES kodu nedir? Ne işe yarar? Nasıl alınır? sorularının yanıtlarını hazırladık.

HES Kodu Nedir?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “Hayat Ev Sığar uygulaması üzerinden alacağınız kodu kullanarak uçak, otobüs ve tren seyahati yapabileceksiniz.” açıklamasından sonra hepimizin en çok merak ettiği şey bu kod oldu. Hayat Eve Sığar kodunun kısaltması olan HES, kontrollü sosyal hayat kapsamında, vatandaşların şehirler arası yolculuklarında, kurum ziyaretlerinde veya bireysel iletişim gerektiren kamusal alanlarda Koronavirüsü açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığını güvenli bir şekilde paylaşabileceği yeni bir uygulama. Bu uygulama ile birlikte salgının takip edilmesinin daha da kolaylaşacağı düşünülüyor.

Ayrıca bu kodun kişiye özel üretilen tekil bir kod olduğunu da hemen belirtelim. Bu kod bilgisini birileriyle paylaşmak durumunda kalmayacaksınız. İsterseniz kodunuzu değiştirip yeni bir kod da alabiliyorsunuz.

Hayat Eve Sığar Uygulaması için tıklayınız.

Ne İşe Yarar?

Yeni uygulama öncelikle şehirler arası yolculuklarda geçerli olacak. Bu süreçte seyahatlerde sağlık durumlarının kontrolü daha da güçlendirilmiş olacak. Bu uygulama sayesinde bir yolcunun Covid-19 olduğu tespit edildiğinde yolculuk esnasında temas ettiği kişiler kolaylıkla bulunup takibi yapılabilecek.

Korona Virüsüne Karşı Otomobilde Alınabilecek Önlemler için tıklayınız.

HES Kodu Nasıl Alınır?

HES kodu almak için iki yöntem var. Birinci yöntem Hayat Eve Sığar Uygulaması. Öncelikle telefonunuza daha önceden App Store veya Google Play üzerinden indirdiğiniz veya indireceğiniz Hayat Eve Sığar uygulamasına giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra Karekod okut, sağlık durumu ve güncel istatistikler gibi kısımlarında yer aldığı bir ana sayfa ile karşılaşacaksınız. Yine bu sayfa içerisinde sağlık durumunun hemen yan tarafında HES kodu işlemleri logosunu göreceksiniz. Bu logoya tıkladıktan sonra HES kodu oluştur butonuna tıklayın ve kod kullanım süresini belirleyin. Süreyi belirledikten sonra devam seçeğine tıkladığınızda karşınıza HES kodu çıkacak.

İkinci yöntem ise kısa mesaj atarak, kod almak. HES yazıp aralarına boşluk bırakarak T.C. kimlik numaranızı, T.C. kimlik seri numaranızın son 4 hanesini ve gün sayısı olarak istediğiniz paylaşım süresini yazın. Ancak mesajı hazırlarken bir önceki cümlede belirttiğimiz sıraya uygun olmasına dikkat edin. Daha sonrasında 2023’e SMS gönderin.

KOD SMS ÖRNEĞİ
1.KISIM T.C. NUMARASI T.C KİMLİK SERİ NO SON 4 HANE GÜN SAYISI
HES 9876578990 8998 30

İlgili Yazılar

Deprem Çantası Hazırlama Rehberi

Yolcu 360

Bayramda güvenli bir yolculuk için hayat kurtaracak tüyolar

Yolcu 360

Navigasyon Uygulamasının İyi Çalışması Neye Bağlı?

Yolcu360

Yorum Bırak