Yolcu360
Faydalı bilgiler

Hayat Eve Sığar Mobil Uygulaması Nedir?

⏱: 2 dk

Koronavirüsü sebebi ile günlerdir hatta yaklaşık 1 aydır çoğumuz evlerde. Çeşitli mecralarda toplumsal olarak #evdekal çağrısı ile birçoğumuz birbirimize sosyal mesafeyi koruyarak destek olmaya çalışıyoruz. Ne kadar evden çalışsak da ya da uzaktan eğitim alsak da bugünlerde aklımızdaki en önemli konu Koronavirüsü. Bu konuda detaylı bilgiler bulunan bir uygulama geliştirildi ve bu sayede her an girip son gelişmeleri rahatlıkla takip edebiliyoruz. Covid-19 virüsüne dair çeşitli bilgiler sunan Hayat Eve Sığar uygulaması nedir? Nasıl kullanılır? gibi çeşitli soruların yanıtlarını sizler için Yolcu360 ekibi olarak hazırladık. Hadi hep birlikte Korona virüsü hakkında Türkiye’ye ait bilgiler sunan bu uygulamayı yakından tanıyalım. Bakalım Hayat eve sığar uygulaması nasıl kullanılıyormuş, özellikleri nelermiş?

Hayat Eve Sığar Uygulaması

Uygulama bize Türkiye’deki şehirlerin, köylerin ve semtlerin Covid-19 kapsamında yoğunluk ve risk haritasını gösteriyor. Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen ve halkın hizmetine ücretsiz olarak sunulan Hayat Eve Sığar uygulaması, iPhone ve Android telefon ve tabletlere indirilebiliyor. Uygulamayı indirmek için App Store veya Google Playi kullanabilirsiniz. Hayat Eve Sığar aplikasyon nasıl kullanılır?

Evet, uygulamayı indirdikten sonra giriş yapmanız için öncelikle telefon numaranızı girmeniz isteniyor. Daha sonrasında cep telefonu numaranıza gelen kod ile numaranızı doğruluyorsunuz. Hemen ardından konum servislerini açmanız gerekiyor. Yoğunluk sekmesinde ki haritada riskli bölgelerle karantina alanlarını görebilmeniz ve bu bölgelere yaklaştığınızda sizi uyarabilmek için konum servislerini mutlaka açmalısınız.

Son olarak, Bluetooth servisini açıyorsunuz. Bu adımdan sonra uygulamaya direkt olarak yönlendiriliyorsunuz. Önünüze açılan sayfada günlük kendinizi nasıl hissettiğiniz, yaşınız ve sağlık sektöründe çalışıp çalışmadığınız gibi çeşitli sorular soruluyor.

Uygulama içerisinde sağlık durumu, yoğunluk yakınlarım ve hesabım sekmesi yer alıyor. Uygulamanın renklerinin anlamı nedir diye merak ediyorsanız, hemen açıklayalım. Kırmızı halkalar, yüksek riskli bölgeyi temsil ediyor. Yeşil halkalar ise az riskli bölgeyi gösteriyor. Yine uygulamanın sol üst köşesinde yer alan üç tane alt çizginin bulunduğu noktaya tıklarsanız, aşağıdaki kısımları görebilirsiniz.

  • Sağlık Bakanlığı 
  • ALO 182 MHRS
  • E-Nabız
  • Korona Önlem
  • Bilgilendirme Metni

Ayrıca uygulama sayesinde maskede alabiliyorsunuz. Uygulamayı açtığınızda Maske talep et kısmından karşınıza hem QR kod hem de bir şifre çıkıyor. Bu kod ve şifre ile eczaneden maske alabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra uygulama içerisinde Türkiye günlük korona virüs tablosunu da görebiliyorsunuz.

Corona Virüsü Testi Nerede Yapılıyor? Nasıl Yapılıyor?

İlgili Yazılar

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır? | Seyahat İzin Belgesi Şartları Neler?

Yolcu 360

Araçla Şehir Dışına Çıkabilir Miyim?

Yolcu 360

Yaşar Kemal Seyahat Bursu nedir? Kimler faydalanabilir?

Yolcu 360

Yorum Bırak