Yolcu360
Kültür Sanat

Grigore Antipa Doğa Tarihi Müzesi Gezi Rehberi

⏱: 2 dk
Yakın ve uygun fiyatlı yurt dışı tatili düşleyenler için ideal rotalardan biri olan Bükreş, Balkanlar’ın Paris’i olarak biliniyor. Romanya’nın tarihi başkenti Bükreş hayranlık uyandıran yapıları, devasa parkları, canlı gece hayatı ile görülmeye değer şehirlerin başında geliyor. Müze gezmeyi sevenler için şehirde irili ufaklı pek çok müze de mevcut. 1834 yılında kurulan Grigore Antipa Doğa Tarihi Müzesi Romanya’nın en önemli müzeleri arasında yer alıyor. İki milyona yakın ögenin sergilendiği ulusal doğa tarihi müzesi Bükreş gezilecek yerler listesine mutlaka eklenmeli. Grigore Antipa Doğa Tarihi Müzesi gezi rehberi yazısı Instagram’ın sevilen gezgini Seyahatimgeldi hesabının yazarı Birten Çankaya tarafından hazırlandı.

Grigore Antipa Doğa Tarihi Müzesi Gezi Rehberi

Grigore Antipa Doğa Tarihi Müzesi ziyaretçilerine dünyanın bilinmeyen doğal zenginliklerini sunarken, onları evrenin kökenlerini keşfetmelerini sağlayan biyolojik çeşitlilik tarihi boyunca keyifli bir yolculuğa çıkarıyor. Bükreş’in en eski müzelerinden olan Grigore Antipa Doğa Tarihi Müzesi 1834 yılından bu yana ziyaretçilerini ağırlıyor. Müze Yunan, Roma, Bizans sikkeleri, kaya ve mineral fosillerin yanı sıra sanat eserlerinin bulunduğu önemli koleksiyonları bağışlayan Kral Alexandru Ghica’nın kardeşi Kont Mihalache Ghica girişimiyle 3 Kasım 1834 yılında kurulmuştur. İsmini 1893-1944 yılları arasında müze müdürlüğü yapan ve aynı zamanda Romanya’nın en ünlü biyologlarından biri olan Grigore Antipa’dan alan müze biyolojik çeşitlilik ve halk eğitimi alanındaki en eski araştırma kurumlarından biri.

Ekvatordan kutup bölgelerine kadar pek çok coğrafi bölgeden iki milyonu aşkın omurgasız ve omurgalı örneği, denizaltı canlılarının replikleri, fosiller ve çok daha fazlasının sergilendiği Grigore Antipa Doğa Tarihi Müzesi’nde hem hayvan hem bitki yaşamına ait kalıntıları görmek mümkün. Kuş ve memeli koleksiyonları, yapay mağaralar, fosiller, kelebekler ve kaya minerallerinin yanı sıra müzenin en etkileyici öğesi tarih öncesi dönemde yaşayan fil ailesinden Deinotherium gigantissimum’un iskeletidir. Grigore Antipa Doğa Tarihi Müzesi çocuklar için de hem eğitici hem de eğlenceli müzelerden biri. 3D filmler ve animasyon gösterileri ile birlikte yaratıcı oyunlarla çocukların ilgisini çeken müze çevre ve doğa hakkında eşsiz bilgiler sunuyor. Müzede kalıcı sergilerin yanı sıra geçici sergiler de düzenleniyor.

Bükreş araç kiralama seçenekleri için tıklayınız.

Ziyaret Bilgileri

  • 1 Nisan-31 Ekim: Salı-Pazar 10.00-20.00
  • 1 Kasım-31 Mart: Salı-Pazar 10.00-18.00

Müze pazartesi günleri ziyarete kapalı.

Giriş Ücreti

  • Yetişkinler: 20 Lei
  • Öğrenciler: 5 Lei

18 yaş altındaki çocuklar için giriş ücretsiz.

Adres

  • Şoseaua Pavel D. Kiseleff 1, Bükreş, Romanya.

Romanya Gezilecek Yerler yazısı için tıklayınız.

İlgili Yazılar

Barış Manço Müzesi / İstanbul Gezilecek Yerler

Yolcu 360

56. Antalya Altın Portakal Film Festivali: Öze Dönüş

Yolcu 360

Sanal Müze Listesi | Online Gezebileceğiniz Müzeler

Yolcu 360

Yorum Bırak