Yolcu360
Türkiye Gezi Rehberi

Göz kamaştıran miras: Likya / Xanthos Antik Kenti / Antalya

⏱: 3 dk

1988 yılında Letoon Antik Kenti’yle birlikte Unesco Dünya Mirası Listesi’ne alınan Xanthos Antik Kenti diğer adıyla tarihi Likya Şehri, Anadolu’nun en göz kamaştırıcı hazinelerinden biri. Instagram’ın ünlü Gezgininayakizleri hesabının sahibi Cüneyt Durhan, sizleri yola çıkmaya teşvik edecek bir Likya gezi rehberi hazırladı.

Trajik bir hikaye: Likya’nın intiharı

Likya yani Xantos Antik Kenti Charles Fallow tarafından kazılmış ve bulunan önemli eserler Londra’ya götürülmüş. Bugün bu eserleri British Museum’da görebilirsiniz, ne yazık ki canım ülkemde bu senaryoları hemen her antik şehirde duydum. Bu durum aynı zaman da yaşadığımız toprakların tarihinin önemini de gösteriyor. Antik çağlarda Likya en büyük idare ve din merkeziymiş.

Şehrin bu dönemdeki ismi ise Arnna. Likya, MÖ 545 yılında Pers’lerin hakimiyetine girene kadar bağımsız bir devletmiş. Pers’lerin işgali sırasında yenileceklerini anlayan Xanthos’lu askerler, kadınları ve çocukları öldürmüş sonra da şehri ateşe vererek intihar etmişler. Sağ kalanlar şehre gelen göçmenlerle birlikte şehri yeniden inşa etmişler.

Medeniyetlerin paylaşamadığı topraklar…

Xanthos, M.Ö II. Yüzyılda Likya birliğinin başkenti olmuş. Tarih boyunca pek çok kez istila, savaş ve yıkıma uğramasına rağmen her seferinde tekrar kurulmuş. Büyük İskender Doğu seferi sırasında M.Ö. 333 yılında Xanthos’u da ele geçirmiş ve bu sayede şehirde Helenestik kültür yaşanmış. Şehir daha sonrasında Roma ve Bizans’ın hakimiyetine girmiştir. Likya, bir dönem Arapların da saldırısına uğrayan şehirde yeni bir yıkım daha yaşamış.

Xanthos’u son olarak 13. Yüzyılda Türk Beylikleri hakimiyetleri altına almış. Xanthos Antik Kenti iki bölüme ayrılmış. Nekrapol ve bazilikanın kalıntılarının olduğu taraf pek bakımlı değil, böyle Unesco Dünya Mirası listesine alınmış bir antik şehrin daha bakımlı olmasını beklerdim. Antik kentin diğer tarafı ise daha ihtişamlı. Diğer bir bölümde ise agora ve tiyatro yer alıyor. Akropol de bu bölümün hemen arkasında. Tiyatronun arkasında yer alan Harp Anıtı’nın orijinalinin şu an Londra’da olması ise üzcücü.

Xanthos Antik Kenti’ne 10TL ücret ödeyerek ya da müze kartınız ile ücretsiz girebilirsiniz. Pek çok müzenin aksine Xanthos haftanın her günü açıktır. Antik Kent Antalya’dan 155km, Fethiye’den 45km uzaklıkta. Xanthos Antik Kenti, Kınık Beldesi’nde Esen Çayı üzerindeki ovaya hakim iki tepe üzerine kurulmuş. Yolunuz buraya düşerse 4km uzaklığındaki Letoon Antik Kentini de görmenizi öneririm.

Tabi Likya’da tüm bu ihtişamı hakkını vererek gezmek için Antalya araç kiralama seçeneklerine bir göz atmakta fayda var. Hatta yakın olması sebebiyle Muğla Bodrum Havalimanı araç kiralama da bir seçenek olabilir. Bu yüzden yola çıkmadan önce Yolcu360’ı ziyaret edip kıyaslamalı fiyatlar arasında en ideal aracı bulmanızı öneririm. Akdeniz bölgesinde yeni farklı rotalar hakkında bilgi almak isterseniz gezi notlarıma bakabilirsiniz. Keşfetmeniz dileğiyle…

İlgili Yazılar

Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi Hakkında Bilgiler

Felat Delibalta

En İyi Kıbrıs Sahilleri & Plajları: Kıbrıs’ta Nerede Denize Girilir?

Felat Delibalta

Eminönü Gezilecek Yerler: Tarihi Mekanlar, Alışveriş Merkezleri ve Daha Fazlası

Felat Delibalta

Yorum Bırak