Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Bilgi > Faydalı bilgiler > Giyilebilir Teknoloji Nedir?

Giyilebilir Teknoloji Nedir?

Bir oda büyüklüğündeki bilgisayarlar tarihe karışalı yıllar oluyor. Bu süreçte akıllı telefonların ardından teknolojiyi küçücük cihazlara sığdırmak mümkün oldu. Eskiden hayal etmenin bile güç olduğu teknoloji dolu bir dünyada yaşıyoruz. Artık teknolojiye sahip olmak için ne bir odaya ne de belirli bir alana ihtiyacımız var. Hayatımıza yeni katılan giyilebilir teknoloji nedir daha yakından incelemeye hazırsanız anlatmaya başlıyoruz.

Teknolojiyi giymek, takmak artık oldukça normal ve hayatın bir parçası haline geldi. Giyilebilir teknoloji ürünü cihazlar herhangi bir aksesuar veya eşya gibi taşınabiliyor. En favori gözlüğünüzü takıp gündemi takip ettiğinizi hayal edin. Mağazada gördüğünüz o havalı kemer belinizde yürüyüş ve hareket aktivitelerinizi depolarken herhangi bir kemerden hiçbir farkı yok.

Giyilebilir Teknoloji Nedir? Artık Günlük Hayatımızda!

Giyilebilir teknoloji günlük hayatta kullandığımız aksesuar ve giysileri teknoloji ile birleştiriyor. Peki giyilebilir teknoloji nasıl çalışır? Bu akıllı eşyalar ise sensörler aracılığıyla topladıkları veriyi bir başka cihaza iletiyor veya depoluyor. Mesela telefonunuza cevap vermek için telefonunuza ulaşmanız gerekiyor. Oysa akıllı saatinizden aldığınız bir aramayı veya mesajı cevaplama veya görme şansına sahip oluyorsunuz.

Neden giyilebilir teknoloji? Doktorunuz veya siz vücudunuzu her an izleyebiliyor musunuz? Her gün ne kadar iyi uyudunuz, kalp ritminiz nasıl atıyor anbean haberdar mısınız? Bunları bir veya birkaç kişinin bile her an izlemesi olanaksız gibi. Oysa akıllı cihazlar için adeta çocuk oyuncağı. Eğlence sektöründe giyilebilir teknoloji son yıllarda sıkça tercih ediliyor. VR gözlüğünüzü takın ve neredeyse yeni bir evrene geçiş yapın.

Giyilebilir teknoloji ürünü eşyaların da teknoloji aracılığıyla bir sağlık denetleyicisi ve izleyicisi olarak çalışması öngörülüyor. Her an izleyemediğiniz birçok veri bu cihazlar aracılığıyla kayıt altına alınıyor. Giyilebilir teknolojiye sahip kıyafet ve takılar kablolara ihtiyaç duymadan veri aktarabiliyor.

IoT Nedir?

Internet of Things, yani nesnelerin interneti insanlara ihtiyaç duymadan nesnelerin iletişime geçebilmesi anlamına geliyor. Bu akıllı nesnelerin birbiriyle iletişime geçmesi sonucu ise big data ortaya çıkıyor. Yazımızın devamında big data ile ilgili daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

IoT teknolojisine sahip cihazların bir insana ihtiyacı yok. Kendi kendilerine haberleşebiliyor ve veri aktarımında bulunabiliyorlar. Yani eğer aklınıza kendi arasında sohbet edip insanlığın sonunu getirmeyi planlayan robotlar canlanıyorsa, tam olarak bahsettiğimiz şey bu değil.

IoT ve giyilebilir teknoloji arasındaki ilişki nedir? IoT teknolojisine sahip cihazların topladıkları veriler kullanıcılar için daha iyi bir yaşam sunabilir. Yaşamsal veriler, gün içindeki aktiviteler akıllı saat tarafından takip edilir ve akıllı telefonunuza iletilir. Bu sayede bu veriler anlamlı ve anlaşılır bir hale gelir. Akıllı saatiniz de aslında nesnelerin interneti teknolojisine sahip bir cihaz. Bu sayede herhangi bir veriyi anlamlandırarak size kullanabileceğiniz şekilde sunuyor.

Big Data Nedir?

Tam çevirisi ile büyük veri adeta bir dijital havuz diyebiliriz. Bütün veriler, dijital kayıt altına alınabilen her şey big datada bulunur. Dijital özgeçmişiniz de big datanın bir parçası olarak karşımıza çıkıyor. Bu veriler hayatımızdaki pek çok işlemi kolaylaştırırken aynı zamanda pazarlama sektöründe kullanılıyor.

Gün içinde tercihlerinizde, davranışlarınızda gerçekten neyin etkili olduğunu biliyor musunuz? Big data bunu tahmin edebiliyor ve tercihlerinizi etkileme gücüne de sahip oluyor. Yani bu bilgiye sahip olmak müşterileri de tanımak anlamına geliyor.

Big data sayesinde müşterilerin halihazırda nelerden nasıl etkilendiği tespit edilebiliyor.

Giyilebilir teknoloji ürünleri neler?

  • VR; Virtual Reality; sanal gerçeklik gözlüğü. Sanal gerçeklik gözlüğü ile kendinizi var olmayan bir dünyanın ortasında bulabilirsiniz. Bu gözlükler özellikle oyunlarda sıkça tercih ediliyor.
  • Akıllı saatler. Artık her bütçeye uygun, farklı kullanım amaçlarına yönelik akıllı saatler mevcut. Hatta, akıllı saatiniz kalp atışlarınızı, telefon aramalarınızı veya vücut ısınızı takip ederken sadece kolunuzdaki sıradan bir aksesuar gibi.
  • Akılı bir ceket!
  • Teknoloji gerçek anlamda ayağınıza geldi! Aslında teknolojiyi ayakkabılarınıza taşıyan tasarımlar çoktan hayatımıza dahil oldu bile. Dünyaca ünlü markaların sunduğu akıllı ayakkabı tasarımlarıyla giyilebilir teknoloji çoktan kabul görmüş gibi.
  • Teknoloji bu kez parmağınızda! Sadece bir yüzük takarak sizce nelere ulaşabilirsiniz? Cevabı biz verelim, belki de her şeye. Yüzükler de giyilebilir teknoloji ürünleri arasında yer alıyor.
  • Akıllı tişörtler, akıllı gözlükler ve akıllı lenslerle birlikte giyilebilir teknolojik eşyalar yaygınlığını arttıracak.

Giyilebilir Teknoloji Tasarımcılığı Mesleği

Geleceğin gözde mesleklerinden biri olmaya aday giyilebilir teknoloji tasarımcılığı karşınızda. Giyilebilir teknoloji tasarımcıları giyilebilir teknolojiyi en kullanışlı şekilde insan hayatına entegre etmek üzerine çalışıyor. Yani aslında güneş enerjisiyle şarj olabilen bir kıyafet geliştirmek giyilebilir teknoloji tasarımcılığı alanında yer alıyor.

Metaverse iş ilanları yazımız için tıklayın.

Kiralık Araç mı Arıyorsunuz? Yolcu360’la hemen kiralayın, yazın araçsız kalmayın!

Birçok farklı marka ve modeli bulabileceğiniz, Türkiye’nin 1 numaralı araç kiralama platformu Yolcu360 ile dünyanın 110 ülkesinde, 1 dakikadan kısa sürede aracınızı vade farksız 3 taksitle kiralayabilirsiniz. Ödüllü Misafir Merkezimize (0850 360 5 360) 7/24 ulaşabilirsiniz. Ayrıca mobil uygulamamızı aşağıdaki bağlantılardan indirebilirsiniz.

yolcu 360 huawei app indirTrabzon'da Araba Sürme YerleriTrabzon'da Araba Sürme Yerleri

Yorum ekle