Yolcu360 Blog
Yolcu360 Blog > Gezi Rehberleri > Türkiye Gezi Rehberi > Gelin geldi efsanesi ve Dadaşlar diyarının gizemleri / Erzurum

Gelin geldi efsanesi ve Dadaşlar diyarının gizemleri / Erzurum

Gelin geldi efsanesi ‘ni daha önce duymuş muydunuz? Bu yazımızda Dadaşlar diyarı Erzurum’a ruhunu veren mistik bir hikayenin perdelerini aralayacağız. Instagram’ın fenomen seyyahı Gezgininayakizleri hesabının yazarı Cüneyt Durhan sizler için gitti gördü ve yazdı…

Gelin geldi efsanesi Erzurum ziyaretimde ilgimi çeken anlardan birisi oldu. Bu coğrafyada büyük bir şehir bu kent. Çok önemli tarihe tanıklık etmiş bir şehrin yanında doğal güzellikleri olan bir şehirmiş Dadaşlar diyarı Erzurum. Kışın tam bir beyaz cennete dönüşen bu güzel şehri gezmenin en rahat yolu araç kiralamak. Yolcu360 ile bir araç kiralayın. Erzurum araç kiralama seçeneklerini değerlendirin. Ondan sonra keyfinizce şehri gezin.

Şehirde vakit geçirirken en ilgimi çekenlerden birisi ise yöreden geçmiş efsane yada hikayelerdir. Çevre ilçe ve köylerde gezinirken yöreye özgü bir hikaye var mı? Dediğimde ilk herkesin söylediği  Gelin geldi efsanesi oldu.

Gelin geldi efsanesi

Bende çok merak edip efsaneyi dinlemek için yola koyuldum, sonrası mı  buyrun 🙂 Çevre köylerden birinde yaşayan güzel bir varmış, köyün yakınlarındaki başka bir köyden bir delikanlı ile aşk yaşarlarmış. Birbirlerine deli divane aşık olan kız ve delikanlı, durumlarını ailelerine açmışlar. Aileleri de büyük rıza gösterip gençleri evlendirmeye karar vermiş. Fakat araya delikanlının askerliği girmiş. Askerlik nedeniyle ayrı düşen kız baba evinde sevdiği ile kavuşacağı günü beklemekte başlamış.

Bir gün köye delikanlının şehit olduğuna dair köye haber gelir. Gelinlik giymeyi bekleyen genç kız ise gelen haber karşısında üzülür ve uzun süre toparlanamaz. Sevgilisi ölmüştür ve artık çok sevdiği için elinden bir şey gelmediğinin ve ağlamanın da bir fayda getirmediğini anlar. Kızın yeni talipleri oldukça babası artık bunlardan birine kızını verir. Düğün dernek yapılır, davul zurna yemekler ile güzel bir düğün yapılır. Gelin alayı zamanı gelince ise gelinin altına at çekilir ve yola çıkarlar. Alay yolda bir gölün kıyısına gelince dinlenmek ister. Gelin bu arada attan inip bir köşede oturur ve göle doğru bakar, berrak sularda ise çok sevdiği ölen delikanlıyı suyun içindeymiş gibi görüverir.

Hemen doğrulur ve suya doğru koşmaya başlar. Herkesin şaşkın bakışları içinde bir müddet içinde gelin suların içinde kayboluverir. Alaydaki herkes gelinin sudan çıkacağı ümidiyle beklemeye başlarlar. Gölde görülen bir değişiklik yada suların hareketliliğinde bekleyenler “gelin geldi, gelin geldi” diye söylenirler. Daha sonrasında ise gölde gelen su hareketlerini “gelin geldi gelin geldi” diye yorarlar. Günümüzde bu söylemler devam etmektedir. Göl aynı zamanda Gelin Geldi Gölü olarak anılmaktadır. Bilmediğim ne çok efsane hikayeler mevcut bu topraklarda. Keşfetmeniz dileğiyle…

Yorum ekle