Yolcu360
Yaşam

Gelibolu Yarımadası: Bir destanı fotoğraflamak / Çanakkale

⏱: 5 dk

Gelibolu Yarımadası şüphesiz Çanakkale denince akla gelen ilk yerlerden. Tarihi, manevi değeri ve doğal güzellikleriyle hüzün, gurur, hayranlık duygularının iç içe geçtiği bir nokta. Gelibolu Yarımadası’nı henüz ziyaret etmeyenler ya da bir kez daha ziyaret edecekler için profesyonel fotoğraf sanatçısı Emre Ahmet Seçmen çok özel bir fotoğrafçılık rehberi hazırladı. İşte bir destanı fotoğraflamanın püf noktaları…

Gelibolu’ya ne zaman gitmeli?

Sadece ülkemiz tarihinin değil aynı zamanda dünya tarihinin en destansı zaferlerinden biri olan Çanakkale zaferinin yaşandığı Gelibolu yarımadası, her Türk vatandaşının mutlaka görmesi gereken bir rota. Burası yılın 4 mevsimi fotoğraf çekmek için çok ideal bir bölge fakat  Hem tarihimizi yeniden yaşamak, hem manevi değerlerimize sahip çıkmak hem de burada fotoğraf çekip anılarımızı ölümsüzleştirmek için en uygun zaman 15 Nisan – 1 Haziran arasında ilkbahar ayları.

Sadece şehitlikler olarak değil aynı zamanda baharla birlikte canlanan doğanın yeşilini, kanola tarlalarının fosforlu sarısını da doğa fotoğrafları anlamında yakalayabilirsiniz. Gelibolu’yu gezmek için Yolcu360’tan kiralayacağınız bir araçla yola çıkmanızı tavsiye ederim. Eğer İstanbul’dan gelecekseniz İstanbul araç kiralama seçeneğini kullanabilir ya da Çanakkale araç kiralama seçeneği ile merkezden Gelibolu’ya ulaşabilirsiniz.

Gelibolu’da gezilmesi gereken yerler

Buradaki ziyaretin aynı zamanda bir anma ruhuyla yapılması gerektiğine inanıyorum. Gelibolu’dan başlayıp yarımadanın en ucundaki Seddülbahir köyüne kadar devam eden bu tarihi yarımadada görülmesi gereken şehitlikler ve tarihi alanı tüm detayları ile incelemek için en az 2 gün gerekiyor. Gelibolu yarımadasına her yıl birçok insan tur otobüsleriyle ziyarette bulunuyor.

Ülkenin dört bir tarafından gelen belediyelere ait ücretsiz tur otobüsleri ve tur şirketlerine ait ücretli turlarla bu bölge insanlara tanıtılıyor ve tarihi bilince sahip olunması için gerekenler yapılıyor. Kendi memleketim olan Çanakkale’de şehitlik bölgelerini belki yılda 10-15 kere ziyaret ediyorum. Burası gezi, deniz, kültür ve tarih turizmi ile ilgili muazzam bir rota.

Gelibolu’da madalyonun öbür yüzü

Fotoğrafçılık ile ilgili detayları yazmadan önce Son zamanlarda tespit ettiğim birtakım olumsuzluklardan da bahsetmeden edemeyeceğim. Maalesef Gelibolu’nun tarihi ve anıtsal bir özelliği olduğunu unutmamak gerekiyor. Ziyaret sırasında aynı zamanda sükunetli ve saygılı davranmaya özen göstermek önemli. Son 30 yıldır bölgede çok fazla orman yangını ve çevresel zararlar meydana geldi. Burada mangal yakmak, çöpleri olduğu yerde bırakmak, kamp yapılmaz yazan tabelaların önüne çadır kent kurmak gibi olaylar son zamanlarda çok yaşanmaya başladı. Yüz binlerce insanın öldüğü bir yere öncelikle saygı göstermek gerektiğine inanıyorum. Başka Gelibolu yok bunu unutmamak gerek.

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nı şu ana kadar güzelce koruyan herkese daha fazla görev düşüyor ve burayı ziyarete gelenlerin hem resmi kurumlarca hem de gerek tur rehberlerince yeterince uyarılıp bu sükunete davet edilmesi gerekli bence. Ayrıca bu alanlarda yapılan denetimlerin arttırılıp bu destansı bölgenin yukarıda belirttiğim olmaması gereken farklı amaçlarla kullanılmasına izin verilmemesi gerekiyor. Naçizane tavsiyem bu bölgeleri kalabalık zamanlarda değil, tersine havaların çok da iyi olmadığı ve az insanın olduğu sakin zamanlarda gezin. Çünkü bu zaferler de hep o zamanlarda kazanıldı. Oradan daha fazla etkilenmek ve bu destansı yeri yeniden yaşamak isterseniz bunu mutlaka yapın.

Gelibolu turu güzergahı

Turumuzun güzergahına gelecek olursak, nadide yerleri tercih etmek ve fotoğraflamak çok önemli. Genelde tur otobüsleri ağırlıklı olarak büyük abide, Alçıtepe, Seddülbahir, Büyük Anafarta Şehitliği ve Bigalı Köyü şeklinde bir rota çizmekte. Bu rotayı gezerken günbatımı sırasında yarımadanın Seddülbahir-Suvla Koyu arasındaki sahilinde olmaya özen göstermek gerekli. Genelde mimari ve doğa çekimleri içeren bu güzergahta standart zoom veya geniş açı zoom lensiniz yanınızda bulunmalı. Ayrıca yakın detaylar için 100-135mm arası bir tele değer barındıran sabit veya zoom lens olursa daha da iyi olacaktır. Şehitlik bölgelerinde yine HDR çekimler yapılabilir, özellikle 57. Alay şehitliği gibi yüksek görüşlü yerlerde de panoramik çekimler gerçekleştirebilirsiniz.

Gelibolu’da rotayı gezmeye öncelikle Bigalı köyünden başlayınız. Kısmen şehitlik bölgelerinin başlangıcında yer alan köy aynı zamanda savaş sırasında Atatürk’ün kaldığı evi de barındırıyor. Son zamanlarda sadece Bigalı köyünde değil, tüm yarımadada tarihe saygı projesi kapsamında restorasyonlar yapan ve bölgenin düzenlemesini yapan Koç grubu sayesinde hummalı bir çalışma devam ediyor. Bu gerçekten takdir edilesi bir davranış. Köyün sokaklarında her evin önünde bayrağımız asılı ve burada bayrakları da kadraja alacak şekilde ritmik çalışmalar yapılabilir.

Sonrasında Eceabat üzerinden Gökçeada yoluna sapıp, oradan da 57. Alay şehitliğine çıkabilirsiniz. Burada hem geniş planlı manzaralar ve şehitlik görüntüleri çekebilirsiniz. Aynı zamanda tüm yarımadayı tepeden gören bir panoramik görüntü çekebilirsiniz. Devamında Küçük Anafarta köyüne uğrayabilir ve buradaki ufak şehitlikte bir mola verebilirsiniz.

Bu köy aynı zamanda Hokkabaz filmindeki köy kahvesi sahnesi ve düğün sahnesinin de çekildiği yer. Bu filmi özellikle yarımadanın farklı manzaralarını görmek için mutlaka izlemekte fayda var çünkü çok başarılı kadrajlamalar içermekte.

Gelibolu’da otobüslü turlar bu noktaya uğramıyor

Otobüslü turların uğramadığı bir nokta olan Anzak Koyu, Suvla koyu ve Kemikli burnu ise Küçük Anafarta köyünden sonra mutlaka gitmeniz gerekli olan yerler. Burada günbatımında olmak ise ayrı bir keyif. Suvla koyuna doğru giden yol üzerinde aynı zamanda birçok farklı milletten şehit olan askerlerin mezarlıkları var.

 

Anzak Koyu ise Yeni Zelanda’dan Çanakkale’ye savaşmak için getirilen askerlerin şehitliğinin bulunduğu yer. Burada her yıl Nisan ayının 20’sinde anma etkinlikleri düzenleniyor. Askerlerin aynı sabaha karşı yarımadaya çıkartma yaptıkları yerde yine aynı gün ve saatte Şafak ayini yapılıyor. Burada fotoğraf çekmek ve onların gözünden anma etkinliklerini fotoğraflamak ise ayrı bir dostluk hareketi olsa gerek.

Çanakkale şehitliklerinin en büyüğü ve en anıtsal olanı sayılan Büyük Abide’de ise öğlen hariç günün her saatlerinde farklı açılardan çekimler yapabilmek mümkün. Abide’den çıkıp sahil üzerinden Seddülbahir’e doğru giderken Morto Koyu’ndan geçeceksiniz. Hemen sağ tarafta Fransız mezarlığı var.

Çok yakın bir zamanda ziyaret ettiğim mezarlık beni adeta şok etti çünkü dışarıdan bakıldığında ağaçların içinde görünmeyen bir yerde. Merdivenleri çıkıp ormanın içine doğru girdiğinizde ise yaklaşık 3000 kişiye ait bir şehitlikle karşılaşıyorsunuz. Mutlaka fotoğraflanmaya değer.

Gelibolu’da en güzel fotoğrafları çekebileceğiniz bir nokta

Seddülbahir ise Çanakkale boğazının hem boğazını hem de Saros körfezini gören panoramik çekim manzaraları sunan bir nokta. Burada hem Büyük Abide’yi, Morto Koyu’nu hem de Gökçeada manzarasını görebileceğiniz bir görüş açısı var. Bahar aylarında sarı ve yeşil tarla fonlarında HDR çekimler için de çok ideal. Seddülbahir’deki büyük anıtın arka tarafında denize doğru baktığınızda bir deniz feneri göreceksiniz. Özellikle günbatımında burada mutlaka feneri de içine alacak şekilde bir çekim yapın.

Gelibolu’dan dönüş güzergahınızı Kilitbahir köyü üzerinden dönecek şekilde ayarlayın. Burada hem Seyit Onbaşı anıtını Çanakkale boğazını da içine alacak şekilde geniş olarak fotoğraflayın. Akşam yemeğinizi buradaki salaş balık lokantalarında yiyin.

Restorasyonu yeni biten, çok estetik bir biçimde ışıklandırılarak ziyarete açılan Kilitbahir kalesi, özellikle gece ışıkları yandıktan sonra farklı bir çekime hazır hale geliyor. Tripotunuzu kurun, “Dur Yolcu” yazısını ve denizi de görecek şekilde 5-6 saniyelik bir uzun pozlama yapın. Emin olun şık bir fotoğraf ortaya çıkacaktır.

Bir sonraki fotoğraf rotasında görüşmek üzere 🙂

İlgili Yazılar

2022 Türkiye Festivalleri: Türkiye’deki En İyi Festivaller

Felat Delibalta

Hayalet Mutfak Nedir, Gurme Seyahatlerine Etkisi Ne Olur?

Felat Delibalta

Aşık Veysel Rekreasyon Alanı Hakkında Bilgiler

Felat Delibalta

Yorum Bırak