Yolcu360
Gurme

Gaziantep’te İçli Köftenin Peşinde!

Gaziantep’te ne yenir? Antepfıstıklı Gaziantep baklavası kesin yenir. Antep kurutmalıklarından dolma yenir, kebap yenir, analı kızlı çorbası yenir, lahmacun yenir pidenin hası yenir…

Gaziantep mutfağı, UNESCO Dünya Gastronomi Listesine alınmış özel bir mutfak kültürüne sahip. Bulunduğu bölgenin yemek tariflerini bozmadan ve geleneksel yöntemlerle pişirmeye devam ederek bugüne ulaştıran Gaziantepli anneler ve aşçı başları bu değerli kültür mirasının aktörleri.

Gaziantep mutfağının bu kadar eşsiz ve değerli olmasını sağlayan lezzetlerden biri de içli köfte. İçli köfte Antakya’nın, Urfa’nın, adanın daha doğrusu güneydoğu bölgesinin sahip çıktığı bir yemek. Ancak Gaziantep mutfağı üzerine araştırma yapanlar, Suriye asıllı bu yemeğin Anadolu’da ilk önce Gaziantep’te pişirildiğini savunuyorlar. İlk önce Gaziantepliler mi yoksa Antakyalılar mı yaptı bilemeyiz ama içli köfte’nin iyisi bu şehirlerin hepsinde de yenilebilir. Antep iç köftesinin Antep fıstığı ile olan özel yorumu da denenmeli tabi…

Gaziantep’te İçli Köftenin Peşinde!

Gaziantep deyince akla içli köfte geliyor. Peki, Antep’in içli köftesini özel kılan tarif ne? Önce içli köfte malzemelerine bakalım:

Gaziantep’te içli köfte nasıl yapılır?

İçli köfte için malzemeler:

Kıyma, ince bulgur, acı pulbiber, biraz sıvıyağ, küçük doğranmış soğan, biber salçası ve biraz tuz ana malzemeler. Bazen domates salçası, domates suyu, karabiber, yenibahar, antep fıstığı, ceviz gibi malzemelerde eklenebiliyor. Ancak Antep usulü içli köfte’nin malzemeleri saydıklarımız gibi.

Antep Usulü İçli köfte Antep Usulü İçli köfte tarifi

Kıyma bir çimdik tuz ve biraz su ile yorulup kavruluyor yağını bırakınca soğanlar ekleniyor biraz daha kavruluyor. Sonra baharatlar salça pişiriliyor. Diğer yanda ince bulgur ve kıyma iyice yoruluyor. İçi oyulmuş yumurta biçimli köfteler hazırlanıyor. İçine pişirdiğimiz harcın soğutarak bolca düşüyoruz. Yumurta biçimli içi dolgulu köfteler sıvı yağda kızartılıyor. Yanında yeşilliklerle servis ediliyor.

 

İlgili Yazılar

Adana Kebap Yenecek Yerler / Adana Tarihi Yerler

Yolcu 360

Kars’ta Ne Yenir?

Yolcu 360

Bodrum’da az bilinen 4 lezzet durağı / Bodrum mekanları

Yolcu 360

Yorum Bırak