Yolcu360
Kahke-Antep
Gurme Rehberi - Nerede ne yenir?

Gaziantep’te Ne Yenir/ Kahke Yenir!

Gaziantep’te ne yenir, sorusunun yanıtına herkes “kebap” diyebilir ama şehrin yemek kültürü kebapla özetlenemeyecek kadar zengin. Bu yazımız, Gaziantep’in yerel ve özgün lezzetlerinden biri olan kahke hakkında

Gaziantep Havalimanı Araç Kiralama Fiyat Listesi Burada!

Gaziantep’te Ne Yenir/ Kahke Yenir!

Kahke, kaliteli un kullanılarak hazırlanan bir çörek çeşidi. Peksimet olarak da bilinir. Gaziantep’te yemek deyince akla ilk gelen lezzetlerden biri olan kahke, şehrin yalnızca mutfağında kalmamış kültürüne de dahil olmuştur. Kahkenin anavatanının Şam olduğu düşünülmektedir.

Kahke Nedir?

Kahke-AntepGaziantep’te Kahke kültürel hayatın bir parçasıdır. Bunun en güzel örneği de kız istemeye gelen aileye “ Kahkenin üçü Antep’in içi “ diyerek kibarca yapılan red etmedir. Burada aile, “kızımızı sadece antep içinden birine vereceğiz ” demek istemektedir.

Kahke uzun yıllar sadece evlerde hazırlanmıştır. Daha sonra Gaziantep çarşısında Kahke dükkanları açılmıştır. Nohut mayası ile yapılan Kahke, iki ay boyunca taze kalabilir. Mahlep, kahkenin ana malzemelerinden biridir. Türk mutfağında az görülen mahlepin bu tatlıda bulunması da Şam’dan geldiğine bir kanıt olarak görülüyor.

Gaziantep’ten Kahke Alın!

İçinde mahlep olan, üzeri susamlı süslenen, nohutla mayalanan kahke, bugün kahvenin yanında atıştırmak için şahane bir çörek. Üstelik iki ay boyunca bayatlamadığından Gaziantep gezisinden Kahke alıp evinizdeki kavanozda saklayın ve kahve ya da çay yanında servis edin.

Antep'in kahkesi
Gaziantep Ramazan Kahkesi

Gaziantep Kahkesi Nasıl Yapılır?

Kahke, nohut mayası ile yapılıyor. Bunun için üç parçaya ayrılmış notlar sıcak su dolu bir şişede kılık bir ortamda 10 saat bekletiliyor. 1 kg un 300 gr sıvı yağ su ve peynir suyu ile yoğurdun mayası da eklendikten sonra umut bir ortamda bekletiliyor. Mayalanmanın ardından içine şeker ve mahlep bekleniyor. Şekil verildikten sonra üzerine yumurta sarısı sürüyor ve susam ekiliyor.

Antep’te Kahke Çeşitleri

Gaziantep’e gittiğinizde kalın Çubuk şeklinde Kahke, haşhaşlı Kahke, tahinli fıstıklı Kahke, koyu renkli köy Kahkesi ve Antep fıstıklı kahke çeşitlerini bulabilirsiniz.

Antep’in Ramazan Kahkesi

Gaziantep’te ramazan ayında özel bir kahke yapılır. Geleneksel Kahkeden farklı olarak burada nohut mayası değil yaş maya kullanılır. Bu Kahke sadece Ramazan ayında tüketmek içindir ve günlük tüketime uygundur.

 

Facebook Yorum

İlgili Yazılar

Mersin’de Ne Yenir?

Yolcu360

Denizli’de Ne Yenir?

Yolcu360

Günübirlik Gaziantep gezisinde ne yenir ve ne yapılır?

Yolcu 360

Yorum Bırak