Yolcu360
Türkiye Gezi Rehberi

Gaziantep Gezisine Bu Yazıyı Okumadan Başlamayın!

⏱: 3 dk

Gaziantep gezisi planı mı yapıyorsunuz? Belki de yakınlarda iş için Gaziantep turuna çıkacaksınız. Belki de akrabalarınızı görmek için Gaziantep’e gitmek üzere uçak bileti ya da otobüs bileti arıyorsunuz. Ama her internet kullanıcısı gibi gitmeden önce Gaziantep’te ne yenir, Gaziantep’te gezilip görülecek neler var bakıyorsunuz. Şimdi, biz size arama motorunun elinize tutuşturacağı ve birbirinin aynısı olan Gaziantep hakkında içeriklerinden çok başka bir şey sunacağız. 2008 yılında Nilhan Aras adlı bilim kadını, oturmuş Gaziantep hakkında ne varsa araştırmış yazmış. Metro Toptancı Marketleri var ya onların Metro Kültür Yayınları diye bir departmanı var ve yerel yemek kültürünün tanıtılmasını çok önemsiyorlar. İşte onlar da bu adeta hazine değerindeki kitabı basmış. Biz de o hazineye rastlantı sonucu ulaştık ve içinden bir kaç bilgi aldık. Bunları okumadan gaziantep gezisi yapmayın…

Gaziantep Gezisine Bu Yazıyı Okumadan Başlamayın!

Gaziantep’te tarihi yerler ve yemekler çok çeşitleniyor. İşe Gaziantep’te gezilecek yerlerle başlayalım.

YesemekTarihi taş devrinden de eski olan şehirde Tilmen Höyük diye bir yer var. İslahiye ilçesine çok yakın. 6 bin yıllık bu höyükte taaa o zamanlar işleyen bir heykel atölyesi bulundu. Düşünseniz bundan 6 bin yıl önce bir grup heykaltıraş burada çalışıyormuş. Bu arada İslahiye gezilecek yerler açısından çok zengin. Yesemek Heykel Atölyesi, sanattan nefret edeni bile etkileyecek bir yer.

 

 

Zeugma MozaikleriZeugma mozaikleri ise sadece Türkiye’de değil dünya genelinde çok ünlü. Gaziantep’e gidipte Zeugma mozaiklerini görmeden dönmek olmaz. Bunların içerdiği anlatım dili yani perspektifin uygulanış biçimi Roma ve Bizans sanatında epeyce tartışılıyor. Zira, erken Hıristiyanlık döneminde tasvirlerde inançsal nedenlerle perspektif uygulanmıyorken bu mozaiklerde  cesur davranılmış olması, sanat tarihçilerini şaşırtıyor. Pagan dönemde mükemmel perspektif varken Hırsitiyanlıkta bunu kaybetmeleri ilgi çekiyor. Bu nedenle de Zeugma Mozaikleri çok eşsiz ve paha biçilemez eserler.

Rumkale ve Urfa’daki Halfeti arasındaki Merzimen Çayı ise büyüleyici bir manzaraya sahip. Belki de dünyanın başka hiç bir yerinde de böyle bir manzara yok. Çünkü yeşil ve tertemiz bir su iki tarihi toprağı ayırırken suyun altında da bir şehir var.

Ezo Gelin Antepli’dir!

Asıl adı Zöhre Bozgeyik olan Oğuzeli ilçesinin Dokuzyol köyü doğumlu Ezo Gelin’in çile dolu bir hayatı olmuş. Önce ailelerin karşılıklı kız alıp vermesi geleneğiyle evlendirilmiş ama 1 yıl içinde kocası ölmüş ve evine dönmüş. Bundan sonra 6 yıl hiç evlenmemiş. Ama gençliğini kaybetmesine rağmen çok güzel olduğu için talipleri bitmez. Suriye’nin Kozbaş köyünde oturan teyze oğlunun gönderdiği görücüleri aşırı ısrar sonucu kabul eder. Kocasına “istediğimde Türkiye’ye ailemi görmeye gelmek isterim” der ve sözleşirler ancak kocası sözünü hiç tutmaz. Öldüğünde de köyüne gömülür.

Antep İşinin Hikayesi

Aslında bir damat gömleği işleme geleneğine dayanır. Antep işi denilen bu işleme zamanla masa örtüsü, yatak örtüsü gibi alanlarda da kullanılır olmuş. 1800’lü yıllara kadar hiç bir kadının başka birinin erkeğinin eşyasının üzerine dikiş işlememesi katı kuralından doğan Antepişi, kimsenin diğerine desen vermediği çok özel bir geleneğe dayanıyor. Bir de kutnu kumaşı var. Saf ipekten dokunan bu kumaş da binlerce yıldır bölgede üretiliyor. Antep’e yolunuz düşerse bir parça olsun Antep çarığı, yemenisi, Antep işi ve kutnu kumaşı alın. Bu değerler yok oluyor ve gelecekte neredeyse bulunmaz hale gelecekler.

Tahmis Kahvesi ve Papürüs Binası

Gaziantep’te bu iki yerde bir bardak çay için. Bunu mutlaka yapın. Çünkü ikisi de çok eski. Ülkenin ünlü şairleri, yazarları, yönetmenleri bu kahvede çay yudumladı hatta Atatürk bile…

Gaziantep Hayvanat BahçesiGaziantep Hayvanat Bahçesi

Çocuklarla Antep’e gidiyorsanız mutlaka Gaziantep Hayvanat Bahçesine uğrayın. Tür sayısı ve alan genişliği açısından Türkiye’nin en büyük hayvanat bahçesi burası.

 

 

 

İlgili Yazılar

2022 National Geographic Gezilecek Yerler Listesi

Felat Delibalta

2022 Türkiye Festivalleri: Türkiye’deki En İyi Festivaller

Felat Delibalta

Aşık Veysel Rekreasyon Alanı Hakkında Bilgiler

Felat Delibalta

1 yorum

GezgininKalemi 28/01/2019 at 11:03 am

Mozaik müzesi, Gaziantep Kalesi, hamam müzesi ve birçok gezilip görülecek yerler var, bilgiler için teşekkürler.

Yanıtla

Yorum Bırak