Yolcu360
Gezi Rehberleri Türkiye Gezi Rehberi

Gaziantep Gezilecek Yerler | Gaziantep Gezi Rehberi

⏱: 5 dk

Gaziantep’te gezilip görülecek ne var? Gaziantep gezilecek yerler listesinde neler var? Gaziantep gezi rehberi nasıl? Gaziantep turu için nerelere gidilmeli? Sizde Yolcu360 üzerinden kiralık araba seçeneklerini değerlendirerek, güzel bir Gaziantep turu yapmaya ne dersiniz? 

Gaziantep Gezi Rehberi

Gaziantep, yaklaşık 2 milyonluk nüfusu ile Türkiye’nin en kalabalık 8. ilidir. Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan il, ülkenin önemli bir sanayi ve ticaret şehridir.

Gaziantep Hakkında

Gaziantep Ömeriye Cami
Gaziantep Ömeriye Cami

Tarihi paleolitik çağlarına kadar uzanan şehir, ticaret yolları üzerinde bulunduğundan dolayı yıllar içinde oldukça gelişmiştir. Seneler boyunca farklı devletlerin egemenliği altına giren şehir, Kurtuluş Savaşı’nda gösterdiği direnişten ötürü meclis tarafından “Gazi” ünvanı ile ödüllendirilmiş ve bu tarihten sonra Gaziantep olarak anılmaya başlanmıştır.

  • Gaziantep Kalesi

Ne zaman inşa edildiği bilinmeyen kale, şehre hakim bir konumda bulunuyor. Gaziantep Kalesi, Roma döneminde gözetleme amaçlı kullanılmış. Günümüzde Türkiye’de yıkılmadan varlığını koruyabilmiş kalelerden biri.

  • Şahinbey Milli Mücadele Müzesi

Kurtuluş Savaşı esnasında Gaziantep halkının gösterdiği fedakarlıkları anlatan müze, kronolojik bir anlatıma sahip. Sizde Gaziantep gezilecek yerler için şehre geldiğinizde Şahinbey Milli Mücadele Müzesi’ni gezi rehberi için hazırladığınız listeye mutlaka ekleyin deriz. Zira müzeyi ziyaret ettiğiniz zaman hem duygularla hem de bilgilerle sarıp sarmalanıyorsunuz.

  • Bayazhan Gaziantep Kent Müzesi

Öncelikli olarak Bayaz adının nereden geldiğini merak etmiş olabilirsiniz. Kendisi aslında bir tütün tüccarı. Tam adı ise Bayaz Ahmet Efendi. Bayazhan 1909 yılında kendisi tarafından yaptırılmış. 2019 yılında da Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından şehrin kültürünü ve tarihini yansıtması için müzeye çevrilerek hizmete açılmış.

  • Şahinbey Parkı

Gaziantep halkının da en gözde duraklarından biri burası. Koskocaman bir park. İnsanın şehirden sıkıldığında kaçabileceği güzel bir nokta. Şahinbey Parkı içerisinde teleferik, meşhur yapıların minyatür halleri, kafe ve oyun alanları da mevcut. Dilerseniz teleferiğe binerek şehre kuş bakışı bakabilirsiniz. 🙂

Gaziantep’te Gezilecek Yerler

Müze denilince ya da müze gezmekten bahsedilince pek çoğumuz biraz burun kıvırıyoruz. Bunun iki nedeni var: bize müze gezmek pek öğretilmedi ve müzeleri gezerken nelere nasıl bakacağımızı dolayısıyla da müze gezmekten nasıl keyif alacağımızı bilmiyoruz. Bununla beraber kabul edelim ki, ülkemiz sanat tarihi, arkeolojik bulgular açısından çok zengin ama müzecilik konusunda çok başarılı değiliz. Avrupa müzelerindeki gibi showlar vs pek yok müzelerimizde. Eserler bir cam arkasında sergilenir sadece. Ama Gaziantep sizin müze fobinizi yerle bir edebilir. Burada müzeler baya iyi iş çıkarıyor. Bir kere Zeugma Müzesinde sergilenen dev boyutlu mozaikler efsane. Mesela onların yuvarlak çıkık gözleri Roma halkının karakteristik antropolik tip özelliğiymiş..Bir yemek müzesi var, yemek yerken aklınızdan çıkmayacak. İşte Gaziantep müzeleri

  • Zeugma Mozaik Müzesi
Zeugma Mozaik Müzesi Orpheus Mozaiği
Zeugma Mozaik Müzesi Orpheus Mozaiği

Gaziantep denildiği zaman akla gelen yerlerden ilki şüphesiz ki Zeugma Mozaik Müzesi’dir. Dünyaca ünlü “Çingene Kızı” mozaiğine de ev sahipliği yapmakta olan bu müzede yöredeki kazılardan elde edilen “Acheloos” gibi diğer mozaikleri de görmek mümkün.

Zeugma Müzesi yazısı için tıklayınız.

  • Yesemek Açık Hava Müzesi

Yesemek Açık Hava Müzesi de görülmesi gereken yerlerde üst sıralarda yer alıyor. Antik bir heykel yapım atölyesi olan bu yer ilk kez Hitit döneminde kullanıma girmiştir. Yapılan kazılarda bulunan yüzlerce heykel çevrenin düzenlenmesini sağlamış, bölge bir açık hava müzesi haline getirilmiştir.

  • Emine Göğüş Gaziantep Mutfak Müzesi
Emine Göğüş Gaziantep Mutfak Müzesi
Emine Göğüş Gaziantep Mutfak Müzesi

Gaziantep denildiği zaman akla gelen ilk şeylerden biri de mutfaktır ve Türkiye’nin ilk mutfak müzesi olan Emine Göğüş Gaziantep Mutfak Müzesi gezilip görülmesi gereken yerler arasındadır. Burada ziyaretçiler Gazantep’in geleneksel mutfak kültürünü daha yakından tanıma fırsatı elde etmektedirler.

Bütün bu müzelerin yanında Hasan Süzer Etnoğrafya Müzesi, Medusa Cam Müzesi, Ömer Ersoy Kültür Merkezi ve Bayazhan Gaziantep Kent Müzesi gibi yerleri ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Gaziantep’te Ne Yenir?

UNESCO’nun da gastronomi alanında korumaya aldığı Gaziantep mutfağı 252 farklı çeşit yemek içermektedir. Bu mutfağın en önemli parçası çeşitli kebaplarıdır. Yeni dünya, elma, patlıcan, Kilis, simit gibi yaklaşık 32 türde kebabı tadabilirsiniz. Bunun yanında firik pilavı gibi 27 çeşit pilav, lahmacun gibi 26 çeşit etli yemek ve onlarca çeşit dolma da tercih edilebilir.

Bütün bunların yanında adını şehrin verdiği Antep fıstığı ve bu fıstıktan yapılan lezzetli baklavaları tatmadan Gaziantep gezisi tamamlanmış sayılmaz.

“Gaziantep yemekleri İstanbul’da da var” falan demeyin sakın. Burada hem pişirme yöntemleri daha farklı hem de et kalitesi çok yüksek. Bölgede otlanan hayvanlardan elde edilen etlerle hazırlanan kebaplar İstanbul’daki dev marketlerden toplu alımla alınan etlere fark atar.

Gaziantep’te ne yenir sorusunun cevabı için tıklayınız.

Gaziantep’in Nesi Meşhur?
antep-fistigi-agaci-

Binlerce yıllık tarihi ve bu tarih sonucu kalan tarihi eserlerin dışında adını verdiği Antep fıstığı ile meşhurdur. Bunun yanında çeşitli kebapların ve lahmacunun başkenti olarak adlandırılan şehir, ünlü Türk tatlısı olan baklavanın da anavatanıdır.

Gaziantep’e Nasıl Gidilir?

İstanbul Gaziantep kaç km? İki şehir arası mesafe 1.144,8 kilometre olup, İstanbul araç kiralama seçeneklerine göz atarak O-4 üzerinden 12 saat 24 dakikada şehre varılabilir. Şimdiden Gaziantep turunuz için iyi eğlenceler ! 🙂

Ankara Gaziantep kaç km? Ankara ve Gaziantep arasındaki mesafe 700,5 kilometre. Ankara’dan Gaziantep gezilecek yerler için yola çıkanlar, Ankara araç kiralama fırsatlarına göz atabilir ve D750/E90 ve E90 üzerinden 7 saat 31 dakika içerisinde şehre ulaşabilirler.

Adana Gaziantep kaç km? Adana’dan Gaziantep gezi rehberi için yola çıkacak olanlar, Adana araç kiralama seçeneklerinden birini seçerek E90 üzerinden 2 saat 35 dakika içerisinde 223,5 kilometre olan yolu tamamlayabilirler.

Gaziantep Araç Kiralama Seçenekleri

Gaziantep merkez araç kiralama ya da Gaziantep Havalimanından araç kiralama yapabilirsiniz. Elbette Antep ilçelerinde de çok sayıda rent a car ofisi var. Gaziantep uygun fiyatlı kiralık araç seçenekleri için fiyat karşılaştırması yapmak önemli. Gaziantep en uygun kiralık araba seçeneğine ulaşmak üzere yolcu360.com’u kullanabilirsiniz. yolcu360.com üzerinden fiyatların, rent a car markalarının ve araç özelliklerinin olduğu bir liste alabilirsiniz. Sistem, Gaziantep oto kiralama firmalarının müsait araçlarını hızlı bir şekilde ekranınıza yansıtır. Fiyata, araç özelliğine bakarak hemen tercihinizi yapıp uluslararası güvenlik sertifikalı yolcu360.com ödeme sayfası üzerinden ödemenizi dilerseniz kredi kartına taksitle yapabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Türkiye’deki Açık Hava Müzeleri: En Etkileyici 4 Müze!

Felat Delibalta

29 Ekim Gezilecek Yerler: 3 Günlük Tatil için Rotalar

Felat Delibalta

Yolcu360 Araç Kiralama Kampanyaları: Size Özel Ayrıcalıklar!

Felat Delibalta

Yorum Bırak