Yolcu360
Gaziantep Ömeriye Cami
Araç kirala ve gez

Gaziantep Gezi Rehberi

Gaziantep’te gezilip görülecek ne var? Bu soru Güney Doğu’nun yemeklerini yerinde tatmamış olanlar için oldukça lezzetli yanıtlar içeriyor. Özellikle de fıstık fiyatları ve fıstıklı baklava konusuyla bugünlerde epey gündemde olan Antep’e baklava yemek için bile gidilir.

Fıstıklı Baklavaİş için Antep’e gitmek üzereyseniz ya da farklı bir nedenle sizin için hazırladığımız Gaziantep gezi rehberine bir bakın…İçinde Gaziantep hakkında bilgiler, Antep’te ne yenir ya da Antep tarihi gibi detaylar bulabilirsiniz.

Gaziantep Gezi Rehberi

Gaziantep, yaklaşık 2 milyonluk nüfusu ile Türkiye’nin en kalabalık 8. ilidir. Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan il, ülkenin önemli bir sanayi ve ticaret şehridir.

Gaziantep Hakkında

Gaziantep Ömeriye Cami
Gaziantep Ömeriye Cami

Tarihi paleolitik çağlarına kadar uzanan şehir, ticaret yolları üzerinde bulunduğundan dolayı yıllar içinde oldukça gelişmiştir. Seneler boyunca farklı devletlerin egemenliği altına giren şehir, Kurtuluş Savaşı’nda gösterdiği direnişten ötürü meclis tarafından “Gazi” ünvanı ile ödüllendirilmiş ve bu tarihten sonra Gaziantep olarak anılmaya başlanmıştır.

Gaziantep’te Gezilecek Yerler

Müze denilince ya da müze gezmekten bahsedilince pek çoğumuz biraz burun kıvırıyoruz. Bunun iki nedeni var: bize müze gezmek pek öğretilmedi ve müzeleri gezerken nelere nasıl bakacağımızı dolayısıyla da müze gezmekten nasıl keyif alacağımızı bilmiyoruz. Bununla beraber kabul edelim ki, ülkemiz sanat tarihi, arkeolojik bulgular açısından çok zengin ama müzecilik konusunda çok başarılı değiliz. Avrupa müzelerindeki gibi showlar vs pek yok müzelerimizde. Eserler bir cam arkasında sergilenir sadece. Ama Gaziantep sizin müze fobinizi yerle bir edebilir. Burada müzeler baya iyi iş çıkarıyor. Bir kere Zeugma Müzesinde sergilenen dev boyutlu mozaikler efsane. Mesela onların yuvarlak çıkık gözleri Roma halkının karakteristik antropolik tip özelliğiymiş..Bir yemek müzesi var, yemek yerken aklınızdan çıkmayacak. İşte Gaziantep müzeleri

Zeugma Mozaik Müzesi
Zeugma Mozaik Müzesi Orpheus Mozaiği
Zeugma Mozaik Müzesi Orpheus Mozaiği

Gaziantep denildiği zaman akla gelen yerlerden ilki şüphesiz ki Zeugma Mozaik Müzesi’dir. Dünyaca ünlü “Çingene Kızı” mozaiğine de ev sahipliği yapmakta olan bu müzede yöredeki kazılardan elde edilen “Acheloos” gibi diğer mozaikleri de görmek mümkün.

Yesemek Açık Hava Müzesi

Yesemek Açık Hava Müzesi de görülmesi gereken yerlerde üst sıralarda yer alıyor. Antik bir heykel yapım atölyesi olan bu yer ilk kez Hitit döneminde kullanıma girmiştir. Yapılan kazılarda bulunan yüzlerce heykel çevrenin düzenlenmesini sağlamış, bölge bir açık hava müzesi haline getirilmiştir.

Gaziantep Savaş Müzesi

Gaziantep Savaş Müzesi ise yakın tarihimize ışık tutan bir müzedir. Kurtuluş Savaşı yıllarındaki ünlü Antep Savunması’na dair bilgiler ve hikayeler öğrenebileceğiniz bu müzede, yalnız başına kalan Antep’in şanlı direnişinin şifrelerini de daha rahat anlayabilirsiniz.

Emine Göğüş Gaziantep Mutfak Müzesi
Emine Göğüş Gaziantep Mutfak Müzesi
Emine Göğüş Gaziantep Mutfak Müzesi

Gaziantep denildiği zaman akla gelen ilk şeylerden biri de mutfaktır ve Türkiye’nin ilk mutfak müzesi olan Emine Göğüş Gaziantep Mutfak Müzesi gezilip görülmesi gereken yerler arasındadır. Burada ziyaretçiler Gazantep’in geleneksel mutfak kültürünü daha yakından tanıma fırsatı elde etmektedirler.

Bütün bu müzelerin yanında Hasan Süzer Etnoğrafya Müzesi, Medusa Cam Müzesi, Ömer Ersoy Kültür Merkezi ve Bayazhan Gaziantep Kent Müzesi gibi yerleri ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Gaziantep’te Ne Yenir?

UNESCO’nun da gastronomi alanında korumaya aldığı Gaziantep mutfağı 252 farklı çeşit yemek içermektedir. Bu mutfağın en önemli parçası çeşitli kebaplarıdır. Yeni dünya, elma, patlıcan, Kilis, simit gibi yaklaşık 32 türde kebabı tadabilirsiniz. Bunun yanında firik pilavı gibi 27 çeşit pilav, lahmacun gibi 26 çeşit etli yemek ve onlarca çeşit dolma da tercih edilebilir.

Bütün bunların yanında adını şehrin verdiği Antep fıstığı ve bu fıstıktan yapılan lezzetli baklavaları tatmadan Gaziantep gezisi tamamlanmış sayılmaz.

“Gaziantep yemekleri İstanbul’da da var” falan demeyin sakın. Burada hem pişirme yöntemleri daha farklı hem de et kalitesi çok yüksek. Bölgede otlanan hayvanlardan elde edilen etlerle hazırlanan kebaplar İstanbul’daki dev marketlerden toplu alımla alınan etlere fark atar.

Gaziantep’in Nesi Meşhur?
antep-fistigi-agaci-

Binlerce yıllık tarihi ve bu tarih sonucu kalan tarihi eserlerin dışında adını verdiği Antep fıstığı ile meşhurdur. Bunun yanında çeşitli kebapların ve lahmacunun başkenti olarak adlandırılan şehir, ünlü Türk tatlısı olan baklavanın da anavatanıdır.

Gaziantep ve Ulaşım

Gaziantep birçok karayolunun geçiş güzergahında bulunmasının yanı sıra, Gaziantep Oğuzeli Havalimanı adında şehir merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta bir havaalanına da sahiptir. Havaalanından her gün düzenli olarak İstanbul, İzmir, Antalya ve Ankara’ya uçuşların yapılmasının yanında Almanya’nın çeşitli şehirlerine de direkt uçuşlar düzenlenmektedir.

Gaziantep Araç Kiralama Seçenekleri

Gaziantep merkezden araç kiralama ya da Gaziantep Havalimanından araç kiralama yapabilirsiniz. Elbette Antep ilçelerinde de çok sayıda rent a car ofisi var. Gaziantep uygun fiyatlı kiralık araç seçenekleri için fiyat karşılaştırması yapmak önemli. Gaziantep en uygun kiralık araba seçeneğine ulaşmak üzere yolcu360.com’u kullanabilirsiniz. yolcu360.com üzerinden fiyatların, rent a car markalarının ve araç özelliklerinin olduğu bir liste alabilirsiniz. Sistem, Gaziantep oto kiralama firmalarının müsait araçlarını hızlı bir şekilde ekranınıza yansıtır. Fiyata, araç özelliğine bakarak hemen tercihinizi yapıp uluslararası güvenlik sertifikalı yolcu360.com ödeme sayfası üzerinden ödemenizi dilerseniz kredi kartına taksitle yapabilirsiniz.

İlgili Yazılar

En iyi Dinlenme Tesisleri / İstanbul-Trabzon

Yolcu 360

Mersin Gezi Rehberi

Yolcu 360

Tirilye: Bursa’nın arka bahçesi / Tirilye gezi rehberi

Yolcu 360

Yorum Bırak