Yolcu360
Dünya Gezi Rehberi

Frankurt Gezi Rehberi / Frankurt Müzeleri ve Gezilecek Yerler / Almanya

Doğa, sanat, mimari ve güzel mutfağın bir arada olduğu Almanya’nın beşinci büyük şehri Frankurt, önemli turizm noktalarından biri. Frankurt’u sizler için Instagram’ın fenomen gezgini Seyahatimgeldi hesabının yazarı Birten Çankaya gezdi gördü ve yazdı…

Bir tarafta yükselen gökdelenleri, öbür tarafta yüzyıllar boyunca tarihi dokusunu korumayı başaran binaları ile iki farklı yüzü var Frankfurt’un. Main Nehri kıyısında yer alan şehir Almanya’nın beşinci büyük kenti olarak biliniyor ve her yıl binlerce turisti ağırlıyor. Hem ticaret hem turizm kenti olan Frankfurt’ta gezilecek yerleri birlikte keşfetmeye ne dersiniz?

Frankfurt’a Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan yaklaşık üç saatlik bir uçak yolculuğu ile aktarmasız olarak ulaşabileceğiniz Frankfurt Almanya’nın orta kısmında yer alıyor. Frankfurt Havalimanı’na iniş yaptıktan sonra S-Bahn banliyö trenlerine binerek şehir merkezine ulaşım sağlayabileceğiniz gibi yolcu360 ile Frankurt Havalimanı’ndan araç kiralayarak daha konforlu bir seyahat tercih edebilirsiniz. Frankfurt Nürnberg, Mannheim, Stuttgart gibi şehirlere birkaç saat uzaklıkta yer alıyor. Kiraladığınız araçla gezi listenize bu şehirleri de ekleyerek keyifli bir Almanya turuna çıkabilirsiniz.

Frankfurt Gezilecek Yerler

Üçgen çatılı, renkli Alman evleri ile Römerberg Meydanı şehrin ana meydanı olduğu için her daim kalabalık. Butikler, restoran ve kafelerle çevrili meydan tarihi binaları ile de fazlasıyla ilgi çekici. Römerberg Meydanı’nın en ihtişamlı yapılarından biri hiç şüphesiz Frankfurt Katedrali. Gotik mimarisi ile görenleri hayran bırakan katedralin tepesine çıkarak nefes kesen Frankfurt manzarasını seyredebilirsiniz.

Römerberg Meydanı

 

Şehir merkezindeki pek çok tarihi bina gibi II. Dünya Savaşı sırasında yıkılıp sonrasında tekrar inşa edilen St. Paul Kilisesi de şehirdeki önemli ibadet merkezlerinden biri.

Şehrin bir diğer önemli meydanı olan Opera Meydanı’nda yer alan Alte Oper (Opera Binası) görkemli mimarisi ile görülmeye değer yapılar arasında. 1880 yılında açılsa da savaş sırasında büyük hasar alan opera binası aslına uygun olarak yeniden inşa edilmiş. Seyahatiniz öncesinde etkinlik takvimini incelerseniz tarihi binada unutulmaz bir konser deneyimi yaşayabilirsiniz.

Opera Binası

Sağlı sollu mağazalarla çevrili Zeil Caddesi alışveriş tutkunlarının mutlaka uğraması gereken adresler arasında. Araç trafiğine kapalı olduğu için gezmesi de hayli keyifliJ Lüks markaların sıralandığı Goethestrasse ise daha çok tasarım butikleriyle öne çıkıyor.  Alışveriş sonrası hem bedeninizi hem ruhunuzu dinlendirebileceğiniz Palmengarten şehrin en büyük botanik parkı. Farklı ağaç ve bitki türlerine ev sahipliği yapan Palmengarten’e giriş ücreti yetişkinler için 7, öğrenciler için 2 euro.

Sahip olduğu gökdelenlerle adeta Manhattan’ı andıran Frankfurt aynı zamanda bir ticaret kenti. 200 metre yüksekliğe sahip Main Tower’daki gözetleme platformuna çıkarak şehir ve gökdelen manzarasını seyredebilirsiniz. Schweizer Platz gökdelenleri fotoğraflayabileceğiniz ideal noktalardan bir diğeri. Vaktiniz kalırsa Main Nehri’nde tekne turu yapabilir, Frankfurt Hayvanat Bahçesi’ni gezebilirsiniz.

Main Nehri

 

Frankurt Müzeleri

Tarihi meydanları, gökdelenleri, yemyeşil parkları ile Almanya’nın ticaret ve turizm kenti Frankfurt müze bakımından da hayli zengin. Frankfurt gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz birbirinden renkli müzeleri gelin yakından tanıyalım.

  • Goethe Evi ve Müzesi

Edebiyata meraklıysanız öncelikli olarak uğramanız gereken yer Goethe’nin Evi ve Müzesi. 1749 yılında ünlü Alman yazar Johann Wolfgang Goethe’nin doğup büyüdüğü ev günümüzde ziyaret edilebiliyor. Evin orijinali İkinci Dünya Savaşı sırasında yıkılsa da aslına uygun olarak tekrar inşa edilmiş. 14 odalı evde Goethe’ye ait eşyalar, fotoğraflar ve eserler sergileniyor. Goethe’nin annesi ve kız kardeşinin odalarının da yer aldığı müzeye giriş ücreti kişi başı 7 euro.

Goethe’nin Evi
  • Senckenberg Müzesi

Çocuklarınızla gidebileceğiniz bir müze arayışı içindeyseniz Senckenberg Müzesi en doğru adres! Frankfurt’un en ünlü müzelerinden biri olan Senckenberg Müzesi dinozor iskeleti koleksiyonu ile Avrupa’nın en büyük doğa müzeleri arasında yer alıyor. Gezegenin milyonlarca yıldaki değişimini gözler önüne seren müze biyolojik çeşitlilik ve organizmaların evrimi detaylı şekilde anlatılıyor. Müzeye giriş ücreti 16-65 yaş arasındakiler için 10 euro, 6-16 yaş arasındaki çocuklar için 5 euro.

  • Museumsufer

Frankfurt’ta vaktiniz kısıtlıysa aynı gün içerisinde birden fazla müzeyi bir arada gezmeye ne dersiniz? Sachsenhausen bölgesinde yer alan ve farklı müzelerin bir arada bulunduğu Museumsufer sanatseverlerin uğrak noktaları arasındadır. Film ve Fotoğraf Müzesi, Tarih Müzesi, Modern Sanatlar Müzesi, Alman Mimari Müzesi gibi birbirinden farklı müzeleri ziyaret etmek isterseniz iki gün boyunca tüm müzelerde geçerli biletinizi 21 euro’ya alabilirsiniz.

Museumsufer

 

  • Frankfurt Modern Sanatlar Müzesi

Çağdaş sanat eserlerini ilgiyle takip ediyorsanız 1991 yılından bu yana ziyaretçilerini ağırlayan Frankfurt Modern Sanatlar Müzesi’ni gezi listenize ekleyebilirsiniz. 1960’lı yıllardan günümüze uzanan 5000’in üzerinde modern sanat eserinin sergilendiği müzenin binası da hayli dikkat çekici. Pazartesi günleri ziyarete kapalı olan müzeyi Salı-Pazar günleri arası 10.00-18.00 saatleri arasında gezebilirsiniz. Hepinize şimdiden keyifli seyahatler!

İlgili Yazılar

Louvre Müzesi ve ötesi : Paris müzeleri gezi rehberi / Fransa

Yolcu 360

Ukrayna Gezilecek Yerler / Kiev Gezilecek Yerler

Yolcu 360

Mulhouse gezi rehberi : Keşfedilmeyi bekleyen kasaba / Fransa

Yolcu 360

Yorum Bırak