Yolcu360 Blog
Eski Foça

Foça Gezi Rehberi

Foça’da gezilecek yerler nereleri diye merak edenlerin hayalinde beyaz duvarları olan çivit mavisi pencere pervazları ile göz kırpan evlerin önünde ışıltılı bir deniz manzarası olabilir mi…Foça gezisi planlıyorsanız, bu şirin Ege kasabasında gerçekten güzel, dolu bir tatil geçirebilirsiniz. Ama öyle her şey dahil yan gel yat, bir yemek saatinden diğerine koştur tatili değil..Foça’nın plajları temiz, berrak ve keşfedilesidir. Snorkeli takıp akvaryuma bakarken yüzmek isteyenlerin tatilidir Foça tatili. Akşama küçük bir balıkçı kasabasında balık keyfi ya da mangal ziyafeti ve bolca Ege mezesi..Foça’da ne yenir, Foça’da gezilecek neler var ve Foça hakkında diğer her şey…

Foça Gezi Rehberi

Eski Foça GörselleriFoça İzmir’in kuzey batısında bulunan bir yerleşkedir. Foça ismi, antik çağda civarda bulunan foklardan dolayı konmuş olan Eski Yunanca Phokaia isminden günümüze Foça olarak gelmiştir. Foça, Eski Foça ve Yeni Foça olmak üzere ikiye ayrılır.

Foça’nın Tarihçesine Bakalım mı?

Foça’da tarihi M.Ö. 11. yüzyıla kadar izlenebilmektedir. O dönemlerin Foçalıları denizcilik ve mühendislikleriyle ün salmışlardı. Bunun yanında Foça, tarihte sikke basılan ilk yerlerden biri olma özelliğini de taşıyor.

Foça Anadolu’da Türklerin nüfuzunun arttığı 13. yüzyıl dolaylarında Çaka Bey tarafından ele geçirilmiş, daha sonra Saruhanoğlulları’nın elinde bulunmuştur. Foça’nın Osmanlı Devleti topraklarına katılması ise Fatih Sultan Mehmet döneminde, 1455 yılında gerçekleşmiştir.

Eski Foça Hakkında Bilgiler

Foça SahilEski Foça Büyükdeniz ve Küçükdeniz adında iki tane koyun arasında uzanır. Aslen Foça’nın merkezi Eski Foça’dır, Foça denilince de akla eski Foça gelir. Peki, Foça İzmir arası kaç km?

Foça, İzmir şehir merkezinin yaklaşık 70 kilometre kuzey batısında bulunur. M.Ö. 11. yüzyıla  değil uzanan tarihinin sağladığı eşsiz tarihi doku, arkeolojik zenginlikle benzeri az bulunur bir ilçedir. Deniziyle, doğal güzellikleriyle, misafirperver yöre insanıyla, kendine has şirinliğiyle meşhurdur.

Yeni Foça Hakkında Bilgiler

Yeni Foça, Foça’dan yaklaşık 20, İzmir şehir merkezindense yaklaşık 80 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Foça, bir liman etrafına kurulu, eski Osmanlı ve Yunan tarzı mimari ile bezeli küçük bir yerleşkedir. Bu bölgeye yerleşimi 1275 yılında bölgedeki madenlere ve Osmanlı ile ticarete ilgi duyan Cenevizliler getirmiştir.

Foça’da Gezilecek Yerler

Foça Görselleri Öncelikle, Foça’ya foça isminin verilme sebebi olan fok balıklarının da yaşam alanı olan Siren Kayalıkları bir ziyaret edilmeli. Artık bölge ile özdeşleşmiş olan ve doğal güzelliklerin korunması adına çevresinde yüzülmesi yasak olan bu kayalıkları görmeden Foça gezisi eksik kalır, bizce.

Sonra, daha Foça’ya giderken, yol üzerinde karşılaşacağınız tarihi yel değirmenlerini ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Foça’nın sekiz kilometre uzağında bulunan, M.Ö. 4. yüzyılda yapıldığı bilinen Pers anıt mezar Taş Ev, sekiz yüz yıllık bir geçmişe sahip olan Athen Tapınağı, daha yeni yeni yapılan kazılarla keşfedilen ve Herodot ünlü eserinde sıkça bahsettiği için Herodot Duvarı olarak anılan beş kilometre uzunluğundaki suru, tarihi yaklaşık altı yüz yıl öncesine uzanan Foça merkezine iki kilometre uzaklıktaki Şeytan Hamamı isimli tarihi mezarı ve yine yaklaşık sekiz yüz yıllık bir tarihe sahip, nispeten yakınlarda yaşamış olan Friglerin tanrıçası olmasıyla ünlü Kybele adına yapılmış Kybele Açık Hava Tapınağı’nı gezmelisiniz. Bunların haricinde Foça’nın sahillerinin, denizinin ve güneşinin tadını çıkarmalısınız.

Foça’nın Nesi Meşhur?

Foça EvleriFoça her şeyden önce M.Ö. 11. yüzyıla değin uzanan tarihi ve bu tarihi birikimi günümüzde doğal güzelliğiyle birleştirerek yansıtması dolayısıyla meşhur. Arkeolojik zenginliklerinin yanı sıra berrak ve temiz denizi ve sahili, rüzgarlı ve serin havası, rengarenk çevresi de Foça’yı Foça yapan detaylardan.

Foça Araç Kiralama Seçenekleri

Foça araç kiralama için yolcu360.com anasayfasını kullanabilirsiniz. İzmir Adnan Menderes Havalimanı araç kiralama seçenekleriyle yaklaşık 50 dakikada Foça’ya ulaşabilirsiniz. Yol, genellikle, trafiğin pey olmadığı konforlu bir seyir sunar. Haftasonları dışında İzmir- Foça yolunda trafik pek görülmez. Ayrıca İzmir’den Foça’ya en yakın noktalardan biri olan Güzelbahçe’den araç kiralama yaparak da ilerleyebilirsiniz. Bu arada Güzelbahçe’de çok sayıda enfes restoran var. Hatta ünlü aşçıların yemek yaptığı restoranlar bile var. En azından bir porsiyon kalamar tava ve yanına biraz salata alıp bir mola verin Güzelbahçe’de denize karşı. Foça en uygun fiyatlı kiralık araç seçeneğine yolcu360.com üzerinden ulaşabilirsiniz. Sistem, Foça rent a car ofislerinin veri tabanına anlık olarak erişir. Böylece size anında Foça kiralık araba listesi sunar. Bu listede Foça kiralık oto fiyatları da yer alacağından en uygun fiyatlı sonuca en hızlı biçimde erişebilirsiniz.

2 yorum